Prof. Dr. Yavuz Özoran: “Bu bir tatil süreci değil günlük yaşamımızda yaptığımız zorunlu bir değişikliktir’’
Avrasya Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Özoran son aylarda dünyanın gündemini oluşturan Korona virüs salgını ile okulların tatil edildiğini hatırlatarak “Bu tatil süreci değil günlük yaşamımızda yaptığımız zorunlu bir değişikliktir’’ dedi.

19 Mart 2020 - 16:00:18

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Avrasya Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Özoran son aylarda dünyanın gündemini oluşturan Korona virüs salgını ile okulların tatil edildiğini hatırlatarak “Bu tatil süreci değil günlük yaşamımızda yaptığımız zorunlu bir değişikliktir’’ dedi.
Covid 19 virüsünün daha önceki yıllarda karşılaştığımız Ortadoğu solunum yolu hastalığı, sonrasında Sars olarak bildiğimiz hastalıklarla aynı kökenden gelen bir virüs hastalığı olduğunu belirten Özoran, “Kronik yani uzun süreli hastalığı olanlar tüm hastalıklarda olduğu gibi bu virüs hastalığı içinde risk gurubunu oluşturuyorlar. Ama bunun ötesinde bir özelliği var o da hastalığı kesinleşmiş olan kişi ile temasta bulunanlar ya da hastalığın yaygın olduğu ülkelerden ülkemize gelenler risk gurubunu oluşturuyor. Bu konuda Sağlık Bakanlığının açıkladığı 14 kural çok önemli, böylesi bir temas varsa 14 gün sosyal izolasyon yani kişinin toplumla olan ilişkisini keserek doğrudan doğruya evde kendisini izole etmesi çevreden soyutlaması gerekiyor. Ondan sonra kural gereğince hareket etmeli, kucaklaşmanın olmaması gibi, tokalaşmanın olmaması gibi, dışarıdan geldikten sonra ellerin dezenfeksiyonu ya da kolonya ile temizlenmesi gibi koruyucu tedbirler geliyor. Sağlık Bakanlığının açıkladığı bu 14 kurala hepimizin uyması gerekiyor’’ diye konuştu.
Toplumun sosyal medyada yer alan, dayanağı olamayan haberlere inanmamasını isteyen Özoran “Bazı paylaşımlar suç teşkil ediyor. Yalan haberle ilgili, asılsız haberle ilgili kanuni tahkimata geçilmiştir. Ama maalesef insanlar her zaman bilimsel gerçeklerle hareket etmiyor, resmi kaynak verileriyle hareket etmiyor. Bu sosyal medyada yayılan yalan yanlış haberler, kulaktan dolma rivayetler kabul görüyor. Buna karşı toplumun bilinçlendirilmesi sağlanabilir. Kamu spotu şeklindeki uyarıların televizyonlarda yapılması çok önemlidir. Zaten Sayın Cumhurbaşkanı başta olmak üzere sağlık bakanımız çeşitli uyarılar yapıyor. Bizim uymamız gereken, önem vermemiz gereken bu beyanatlar olmalıdır’’ şeklinde konuştu.
“Tüm öğrencilere sesleniyorum şu an tatilde değilsiniz, günlük yaşamımızın biçiminde bir değişiklik olduğunu kabul etmemiz gerekir” diyen Özoran, açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Evet tüm eğitim kurumları eğitime ara vermiştir ama Milli Eğitim Bakanlığının ilk orta ve lise düzeyindeki eğitimleri, YÖK’un ön lisans, lisans ve yüksek lisans düzeyindeki eğitimleri biçim değiştirmiştir. Evlerde uzaktan eğitim yöntemi ile eğitimler devam edecek. Bu eğitim sistemi nasıl olacağını öğrencilerin resmi kanallardan takip ederek öğrenmesi ve buna riayet etmeleri gerekir. Ama bunun ötesinde verilen kaynakları ve internet sitelerinde yer alan kaynakları değerlendirmelerini ve vakitlerini boş geçirmemelerini öneriyoruz.’’
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Türk hastayı İsveç’ten alan ambulans uçak Ankara’ya dönüyor
Covid-19 teşhisi konulmasına rağmen tedavi edilmeyen Türk vatandaşını almak için İsveç’e hareket eden ambulans uçak, Ankara’ya dönüyor.
26.04.2020
Türk çelik sektörü yeni ihracat pazarları için atağa kalktı
Türk çelik sektörü, yeni ihracat pazarları için atağa kalktı.
26.04.2020
Bakan Kasapoğlu’ndan olimpik ve paralimpik sporculara tesis müjdesi
Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun talimatıyla, 2020 Tokyo Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na kota alan milli sporcular, evlerine yakın olan spor tesislerinde bireysel olarak antrenman yapabilecekler.
26.04.2020
Kontrolsüz ve sağlıksız tüketimi sınırlandırmak için Ramazan ayı fırsat
Korana virüs ile mücadele edilen bu günlerde evlerde kalınması ve izolasyon kurallarını uyulması son derece önemli. Buna karşın, dışarıdaki hareketli hayatı evin içinde yaşayamayanlar, zaman geçirmek adına yeni uğraşlar ediniyor. En büyük uğraş alanı ise mutfak.
26.04.2020
Huzurevlerinde yeni Covid-19 tedbirleri alındı
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Engelli ve Yaşlı Hizmetler Genel Müdürlüğüne bağlı kuruluşlarda kalanların Covid-19’dan korunması için bir dizi yeni önlem aldıklarını açıkladı.
26.04.2020
Teravih namazı kılmak sünnettir
Türkiye Gazetesi yazarı Osman Ünlü, köşesinde, teravih namazını anlattı.
26.04.2020
SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 19 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
"KOVİD-19 PANDEMİSİ BİRÇOK YÖNÜ İLE KADINLARIN SIRTINDAKİ YÜKÜ ARTTIRDI"
ÇOCUKLARDA DİŞ ÇÜRÜĞÜNE DİKKAT
ERKEN EVREDE MEME KANSERİNİ SAPTAMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER
"COVİD-19’A KARŞI NEFES EGZERSİZLERİ İLE KORUNABİLİRSİNİZ”
SİVİLCEYE KARŞI BUNLARA DİKKAT EDİN
THE JUNCTİON, YETENEKLİ MÜZİSYENLERİN BİRLİKTE ÜRETİM SÜRECİNİ ANLATACAK
PANDEMİ SÜRECİNDE DÜĞÜNLERDEN SİYAH-BEYAZ MANZARALAR
DOĞUŞTAN KALP DAMARLARI TERS OLAN BEBEK TEDAVİ İÇİN ANKARA’YA GETİRİLDİ
SON 24 SAATTE 16 KİŞİ KORONA VİRÜSTEN HAYATINI KAYBETTİ
SON 24 SAATTE İYİLEŞEN SAYISI 2 BİN 315 OLDU.
BAKAN KOCA: “VAKA SAYILARIMIZDA AZALMA SÜRÜYOR. DİKKATLİ OLMALIYIZ. AZALMALAR YAVAŞ, ARTIŞ HIZLI GERÇEKLEŞİYOR. 1000’İ AŞAN GÜNLÜK YENİ VAKALARIMIZIN SEBEBİ, KURALLARA UYULMAMASIDIR. BUGÜNKÜ 16 CAN KAYBINA ÖNLENEBİLİR SEBEPLER YOL AÇTI. SALGINA KARŞI KAÇ KİŞİYİZ?”

EN ÇOK OKUNANLAR