‘Türk Dünyası Dergisi’nin, Türkiye ve Yunus Emre temalı ikinci sayısı yayınlandı
Yunus Emre Enstitüsü’nün Türk Dünyası coğrafyasına yönelik hazırladığı, ‘Türk Dünyası Dergisi’nin Türkiye ve Yunus Emre temalı ikinci sayısı yayınlandı.

19 Mart 2020 - 10:45:23

Çıktı Al

Yorum (0)

Yunus Emre Enstitüsü’nün Türk Dünyası coğrafyasına yönelik hazırladığı, ‘Türk Dünyası Dergisi’nin Türkiye ve Yunus Emre temalı ikinci sayısı yayınlandı.
Türk halklarının kültürel özelliklerini birbirine tanıtmak, dil ve kültürler arasındaki ortaklıkların farkındalığını arttırmak ve yeni nesillere bu bilinci aktarmak amacıyla yayın hayatına başlayan dergi, Enstitünün süreli yayınları arasında akademik alanda ilk olma özelliği de taşıyor.
Yunus Emre’nin hayatı ve yaşadığı döneme dair bir yolculuğa çıkaran dergi, okurlarını onun gözünden dönemin şehirlerine ve hayatlarına şahitlik etmeye davet ediyor.
Türk dünyasına ait ortak unsurların yer aldığı ve 10 farklı çağdaş Türk yazı dilinde (Azerbaycan, Başkurt, Kazak, Kırgız, Kırım, Özbek, Tatar, Türk, Türkmen, Uygur) yayın hayatını sürdüren derginin ikinci sayısında; Yunus Emre Enstitüsünün ismine ithafen, edebiyat köşesinde mutasavvıf şair Yunus Emre’nin hayatına ve ilahilerine; gezi ve tanıtım köşesinde ise hem Yunus Emre’nin türbesinin bulunduğu hem de 2013 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti olan Eskişehir’e, mutfak bölümünde Osmanlı saray mutfağının kadim lezzetlerinden olan zeytinyağlı yaprak sarması yer alıyor.
Türkiye’deki akademisyenler tarafından Türkiye Türkçesinden diğer yazı dillerine aktarılan dergi gelecek sayıda, okurlarını Azerbaycan ile buluşturmaya hazırlanıyor.
KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Serbest piyasada altın fiyatları
Serbest piyasada 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 391,20 lira oldu.
06.05.2020
RADEV Başkanı Erbaş’tan “Radyo Günü” mesajı
’By Sempatik’ lakabıyla tanınan radyocu ve sunucu, Radyo Evi Derneği (RADEV) Başkanı Yusuf Erbaş, 6 Mayıs Radyo Günü nedeniyle açıklama yaptı. Gelişen dünyada sesli medyanın gücünün daha da çok anlaşılmaya başlandığının altını çizen Erbaş, “Türk radyoculuğunun sesi olmaya devam edeceğiz” dedi.
06.05.2020
COVID-19’ yerli-milli üretim ve patentin önemini vurguladı
Koronavirüs (COVID-19), birçok sektörde üretimi önemli ölçüde durdu. Ancak patent alanında yılın ilk çeyreğinde hem genel hem de il bazında dikkat çeken artışlar kaydedildi.
06.05.2020
Beylikdüzü’nde 65 yaş üzeri vatandaşlara anlamlı destek
Beylikdüzü Belediyesi, korona virüs salgını sürecinde koruma amaçlı sokağa çıkma yasağı olan 65 yaş ve üzeri vatandaşların yanında olmaya devam ediyor. Evimiz Beylikdüzü Derneği ile ortaklaşa yürütülen proje kapsamında dernek gönüllüleri 65 yaş ve üzeri vatandaşlara telefonla ulaşarak sosyalleşmelerine katkı sağlıyor. Gerçekleşen görüşmelerde vatandaşların hatırları sorularak moral ve motivasyon sağlanırken bir yandan da ihtiyaçları not edilerek belediyenin ilgili birim ve müdürlüklerine iletiliyor.
06.05.2020
Giresun İl Pandemi Kurulu yaklaşan çay hasadı ve fındık tarımını değerlendirdi
Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları başkanlığında toplanan İl Pandemi Kurulu’nda Giresun’un içinde bulunduğu son durum görüşüldü.
06.05.2020
Evde SPA için öneriler
Vücuttaki yorgunluğu atmak ve dinlenmek için en iyi yöntemlerden biri de SPA. Evde SPA için yapılması gerekenleri Morhipo MAG ekibi anlattı.
06.05.2020
TORASİK KANSERLERDE, İMMÜNO-ONKOLOJİK KOMBİNASYON TEDAVİSİ ETKİLİ
ANADOLU’DA “TAŞLAR YERİNDEN OYNUYOR”
İTALYAN ŞEF DANİLO ZANNA, DEFACTO İÇİN KAMERA KARŞISINA GEÇTİ
’’SALATALAR SAĞLIKSIZ BİR HAL ALABİLİR’’
ONKOLOJİ UZMANI: “GÜNLÜK DÜZENLİ KAHVE TÜKETİMİNİN BAĞIRSAK KANSERİ GELİŞİM RİSKİNİ AZALTTIĞINA DAİR VERİLER ELDE EDİLDİ”
COVİD-19, KALPTE DE HASAR OLUŞTURUYOR
KALP SAĞLIĞI İÇİN NELERE DİKKAT EDİLMELİ
DOĞAN TAŞDELEN ÇAĞDAŞ SANATLAR MERKEZİ AÇILIYOR
“BİRKAÇ KÜÇÜK DEĞİŞİKLİKLE KALP SAĞLIĞINIZI KORUYABİLİRSİNİZ”
“SİNÜZİT BAŞINIZI AĞRITMASIN”
YESEVİ HİKMETLERİ KİTAP OLDU
YERLİ AŞI ÜRETİMİNDE ÖNEMLİ GELİŞME

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR