Bakan Koca: Solunum sıkıntısı yaşayan hastalarımız var!
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şu ana kadar korona virüse ilişkin herhangi bir can kaybının söz konusu olmadığını belirterek, ”Bu olmayacağı anlamına gelmez. Çünkü solunum sıkıntısı olan hastalarımızın da olduğunu söylemek istiyoruz. Hızlı bir yayılım içinde olacağını, önümüzdeki iki üç haftanın çok çok önemli olduğunu biliyoruz” dedi.

16 Mart 2020 - 21:15:04

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şu ana kadar korona virüse ilişkin herhangi bir can kaybının söz konusu olmadığını belirterek, ”Bu olmayacağı anlamına gelmez. Çünkü solunum sıkıntısı olan hastalarımızın da olduğunu söylemek istiyoruz. Hızlı bir yayılım içinde olacağını, önümüzdeki iki üç haftanın çok çok önemli olduğunu biliyoruz” dedi.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklama yaptı. Koca, bu dönemde basına ve kendilerine olan güvenin mücadelenin şartı olduğunu belirterek, “Bugün yaşadığımız örnek dikkat çekiciydi. Sabah sahte bir belge üretilip kamuoyuna gizli diye sunuldu, amacı güven kaybına yol açmaktı. Tümü ile uydurmaydı. Ciddi haber organlarının bu gibi haberlere itibar etmesi söz konusu değildir. Halkımızdan haber kaynakları konusunda dikkatli olmasını istirham ediyorum. Paniği amaçlayan yalan haberle mücadele, virüsle mücadelenin bir parçasıdır. Salgın vakalarında olayların kontrolden çıkmasının belli başlı faktörlerinden biri paniktir. Panik toplumu kaçınacağı riske iter. Sağduyulu olmalıyız, duygu ile değil akıl ile hareket etmeliyiz. Tedbir ve panik birbirinin zıttıdır. Bu günler böyle sürüp gitmeyecek, çok geçmeyecek normal hayatlarımıza döneceğiz” diye konuştu.
Korona virüse karşı alınan tedbirlerin önemine dikkat çeken Koca, “Verdiğimiz mücadele devletin gece gündüz eylem halinde olduğu, yurttaşın tedbirlere en sıkı şekilde uyarak sağduyusuyla destek vereceği bir mücadeledir. Halkımızın sağduyusu devletimizin organize gücü kadar önemlidir. Dünyanın büyük kısmında tablo salgın tablosudur. Türkiye’deki tablo diğer ülkelerdeki tablo ile özdeş değildir. Pek çok ülke kontrolü kaybetmiş durumda. Açıklanan yeni vaka sayıları yüzlerle ifade edilmektedir. Artık vaka sayılarından çok kaybedilen hasta sayıları öne çıkmaktadır. Biz genel tabloya kıyasla şanslı durumdayız. Tedbirlere uyarsak yayılımı kontrol altına alabiliriz. Riske karşı yapılması gerekeni yurttaş olarak biliyoruz. Devlet olarak yaşamı durdurmadan alınacak tedbirleri alıyoruz. Sağlık alt yapımız hızlı ve yaygın. O halde emin olmalıyız; sıkı tedbirlerle bu salgını aşacağız” şeklinde konuştu.
Bugün Bilim Kurulunda alınan yeni önerileri kamuoyu ile paylaşan Koca, “Özellikle laboratuvar sayımızı şu dönemde 6 olan sayımızı erken dönemde hafta sonuna kadar 16’ya, devamında bu sayıyı bütün büyük şehirlerde çalışmaya, sonuç veren kiti ise ülkenin bütün illerine vererek burada hızlı sonuç almanın önemli olduğunu bildiğimiz için bunu hızla gerçekleştirmiş olacağız. Test daha çok şehirde yapılacak ve daha çok sayıda şüpheliye vakit kaybı olmadan uygulanacak. Umreden gelen 5 binin üzerinde vatandaşı gözleme aldık. Yüksek Öğrenci Yurtlarında 14 gün gözlem altında tutmuş olacağız ve sağlık durumları yakın takip edilip yedi ya da sekizinci gün taramadan geçirmemiz planlanıyor. Alo 184 SABİM hattı korona danışma hattı olarak hizmet vermeye başlamıştır. Uzman hekimler bu rehberlik hizmeti ile bazı ön hizmeti geniş kitleye vermiş olacak. Bununla birlikte vatandaşın mümkün olduğu kadar evlerinden çıkmamasını ve temasa geçtikleri kişi sayısını asgaride tutmalarını istemiş olacağız. Devlet tedbirleri olarak bilimsel, ticari, açık ya da kapalı toplantı, kongre, konferans, fuar ve benzeri tüm etkinliklerin durdurulduğunu biliyorsunuz. Bugün itibarıyla İçişleri Bakanlığımızın eğlence mekanlarının, tiyatro, sinema, konser salonu, nargile kafeler, yüzme havuzları, oyun salonları, hamamlar gibi mekanların faaliyetleri de askıya alındı. Müze ve kütüphanelere ziyaret ve kullanım kısıtlamaları getirildi. Diyanet İşleri Başkanlığımız cemaat ile kılınan namazlara belli süre ara verildi. 14 ülkeye uçuş yasağı konmuştu. Bu yasak ülkelere 6 ülke daha ilave edilmiş oldu. Yarın 08.00 itibarıyla İngiltere, İsviçre, Suudi Arabistan, Mısır, İrlanda ve Birleşik Arap Emirlikleri ile uçuşlar yasaklanmış olacak. Uçuş yasağı uyguladığımız ülke sayısı 20’ye çıkmış oldu” açıklamasında bulundu.
Dün akşam yeni vakaların olduğu bilgisini paylaştıklarını hatırlatan Koca, “Dün için yeni olan hasta sayımız toplam 12 idi. Bunlardan 10’u Avrupa ve Amerika’dan gelmiş kişilerdi. İlk vakadan bu yana toplam hasta sayımız ise 18 olmuştu. Pozitif çıkan yeni vakalarımız var ancak henüz analiz edilmekte olan numunelerimiz mevcut. Bu akşam pozitif çıkan rakamı da sizlere açıklayacağım. Uzun zaman bu süreci sıfır vaka başarısı ile sürdürdük. Dünyadaki gidişat bunun böyle olamayacağını gösterdi. Şimdi mücadelenin yeni safhasındayız. Tedbirlerde ciddiyetlerimiz daha da artmalı. Yaşlılara ve kronik hastalığı olanlara karşı dikkatli olalım. Virüsün bulaşması halinde durumu en hassas grup bu gruptur. Virüse karşı ilk mücadeleyi ülke sınırlarında verdik. Bu mücadele devam edecek. Yurt dışında olan vatandaşlarımıza 83 milyon adına uyarı, yeni gelişlerle risklere yeni riskler eklemeyelim. Türkiye’ye gelişte lütfen ısrarcı olmayalım. Her şeye rağmen dönen ilk 14 gün kendisinin gözetim altında tutulacağını bilsin. Her birimiz sorumluyuz, virüsle temas ihtimallerini sıfırlamak zorundayız. Bu savaşta dayanışmanın şartı araya mesafe koymaktır” ifadelerini kullandı.
Şu ana kadar herhangi bir can kaybı söz konusu olmadığını belirten Koca, ”Bu olmayacağı anlamına gelmez. Çünkü solunum sıkıntısı olan hastalarımızın da olduğunu söylemek istiyoruz. Hızlı bir yayılım içinde olacağını, önümüzdeki iki üç haftanın çok çok önemli olduğunu biliyoruz” dedi.
Vakaların dağılımlarını açıklayan Koca, “18’in içinde bir tane umre vakası var. Diğer vakalar ağırlıklı Avrupa vakasıydı. Bugün açıklayacağımız ve devam eden sonuçları ile birlikte dağılımı daha net rakamlarla söylemiş oluruz” dedi.
Umreden gelen vatandaşlarla başta belli sorunlar yaşandığını belirten Koca, “Bugün ilgili bakanlıklar ile bir araya geldik. Bundan sonraki süreçte herkesin izole edilebilirlik şartlarını daha net oluşturan, sağlık takiplerinin nasıl yapılması gerektiğini daha netleştiren, otelcilik hizmetinin nasıl verilmesi gerektiği konusunda da planlama yapıldı. Bundan sonraki sorunların yaşanmayacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.
Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Koca, bazı hastanelerde sorunlu olmayan ameliyatların durdurulduğuna ilişkin soruya, “Vakalarla ilgili sorun yok ama vakalarla ilgili daha sonra yapılabilirliği söz konusu ise böyle bir yaklaşımı sürdürebiliriz” yanıtını verdi. Öte yandan Koca, sokağa çıkma yasağının gündemde olmadığını kaydetti.
Umreden gelen vatandaşların yurtlara yerleştirilmesinin nedenini açıklayan Koca, “Yurt dışından gelebilecek olan yasak koyduğumuz ülkelerden öğrencilerimiz de var. Hastalık bulgusu olmayan kişiyi temasını azaltarak izole etmek istiyoruz. Dolayısıyla hastaneyi bu anlamda daha efektif kullanmak istiyoruz. Bu dönemde yurtlarımız da boş olduğu için bunu kullanmamızın sakıncası olmadığını düşündük” dedi.

KAYNAK: İHA

Etiketler: POLİTİKA,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Yurt dışından gelen öğrencilerin karantinaya alındığı yurt önünde sessizlik hakim
Korona virüs salgını nedeniyle Avrupa’dan uçakla getirilen 200 öğrencinin karantinaya alındığı Kağıthane’deki Sadabad Kız Öğrenci Yurdu havadan görüntülendi. Yurt önünde sessizliğin hakim olduğu görüldü
03.04.2020
SC Sarvin kolonya ve maske yardımı yaptı
SC Sarvin firması zor şartlar altında çalışan sanayi çalışanları ve evlere servis yapan restoran esnafına temin ettiği maskeleri ve kolonyaları ücretsiz bir şekilde dağıttı.
03.04.2020
Bekçi eşliğinde yardım paraları dağıtılırken duygulandıran diyalog
"Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi" kapsamında, yardıma muhtaç ailelere 1000 TL’lik yardımları PTT görevlileri ile ve Gece Kartalı olarak bilinen mahalle çarşı bekçileri eşliğinde dağıtılıyor. Bir eve giden PTT görevlisi ve bekçilerin verdiği parayı saymadan almak isteyen yaşlı kadın arasındaki diyalog duygulandırdı.
03.04.2020
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: “İhtilafları geride bırakma, çatışmaları sonlandırma ve ciddi biçimde diyalog ve uzlaşı arayışına girmeye çağırıyoruz
Dışişleri Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, hiçbir toplum, hiçbir bireyin ölümcül bir virüsün kendisine erişemeyeceğini ümit edemeyeceğini belirterek, ”Uluslararası toplumu Ortadoğu da dâhil olmak üzere ihtilafları geride bırakma, çatışmaları sonlandırma ve ciddi biçimde diyalog ve uzlaşı arayışına girmeye çağırıyoruz. Herkesin acı çektiği malum ve dünyamız sağlığı için mücadele ederken, jeopolitik rekabet ve siyasi anlaşmazlıklar hiçbir anlam ifade etmiyor" dedi.
03.04.2020
AK Parti Trabzon Milletvekili Muhammed Balta:
TBMM Çevre Komisyonu Başkanı ve AK Parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta, Korona virüsle ülke genelinde olduğu gibi Trabzon’da da etkin mücadele yürütüldüğünü belirterek “Gelinen noktada, bu krizin üstesinden gelebilmek için daha çok fedakarlık yapmamız gereken bir döneme girdik. Alınan tedbirlere harfiyen uyarak inşallah en kısa sürede bu krizi atlatacağız” dedi.
03.04.2020
MHP’li Ilıkan, Gölbaşı Mezarlığı’ndaki eksiklere dikkat çekti
Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi MHP Grup Başkanvekili Murat Ilıkan, defin ücretlerinin 30 bin TL’yi bulduğu Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı Gölbaşı Mezarlığı’nda musalla taşı ve mescit olmamasına tepki gösterdi.
03.04.2020
SÜREKLİ AYNI HAREKETİ TEKRAR EDİYORSANIZ TENDON YARALANMALARINA DİKKAT
BAKAN KOCA’DAN İĞNELİ UYARI
SON 24 SAATTE BİN 19 KİŞİYE KORONA VİRÜS TANISI KONULDU
TÜRKİYE’DEN KAZAKİSTAN’A TIBBİ MALZEME YARDIMI
DEVLET OPERA VE BALESİ FESTİVAL PROGRAMINI AÇIKLADI
SİNCAN’DA KIRAATHANE BULUŞMALARI DİJİTAL ORTAMDA
BEYPAZARI’NDA TARİH VE KÜLTÜR MÜZESİ ZİYARETÇİLERİNİ YENİDEN KABUL ETMEYE BAŞLADI
COVİD-19 SONRASI AKCİĞERLERDE KALICI HASAR ENDİŞESİ
“ÇOCUKLUKTAKİ ŞİDDET ASTIMA NEDEN OLABİLİR”
BAKAN KOCA: ”YENİ VAKA SAYILARINI BUGÜN UYGULADIĞIMIZ TEDBİRLERLE DÜŞÜRELİM”
EYÜPSULTAN BELEDİYESİ’NİN HALK GEZİLERİ BAŞLADI
SAĞLIK BAKANLIĞI: “SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 21 CAN KAYBI, BİN 16 YENİ VAKA”

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR