Gürdoğan: Doğu Karadeniz’den su ürünleri ihracatındaki artışı karşılamak için yeni yatırımlar yapmak gerekiyor"
Doğu Karadeniz Bölgesi’nde son yıllarda ivme azanan su ürünleri ihracatındaki artış beraberinde yeni yatırımları gündeme getirdi. Özellikle Uzakdoğu ülkeleri tarafından Karadeniz’de yetiştirilen alabalıklara yoğun talep olurken, bölgedeki tesislerin istenilen taleplere cevap veremediğinden yeni yatırımlara ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

14 Mart 2020 - 09:45:05

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Doğu Karadeniz Bölgesi’nde son yıllarda ivme azanan su ürünleri ihracatındaki artış beraberinde yeni yatırımları gündeme getirdi. Özellikle Uzakdoğu ülkeleri tarafından Karadeniz’de yetiştirilen alabalıklara yoğun talep olurken, bölgedeki tesislerin istenilen taleplere cevap veremediğinden yeni yatırımlara ihtiyaç duyulduğu belirtildi.
Konuyla ilgili bilgiler veren Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Başkan Vekili Ahmet Hamdi Gürdoğan, Doğu Karadeniz bölgesinden bu yılın ilk 2 ayında 8 milyon 286 bin 56 dolar tutarında su ürünleri ihracatı yapıldığını belirterek bu rakamın önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 100 civarında artış gösterdiğini söyledi.
Özellikle denizdeki kafeslerde yetiştirilen alabalığa yoğun ilgi olduğunu kaydeden Gürdoğan, bu balıkların Karadeniz’in suyundan ötürü farklı bir tat ve aromada olduğunu belirtti. Gürdoğan, “2020’nin ilk ayına baktığımız zaman bin 482 ton karşılığında 8 milyon 286 bin 56 dolar tutarında su ürünleri ihraç edilmiş olup, bir önceki yılın ilk aynı dönemine göre yüzde yüzün üzerinde bir artış görülmektedir. Doğu Karadeniz bölgesinde özellikle kafeslerde yetiştirilen Gökkuşağı alabalığına Japonya, Çin ve Rusya Federasyonu’ndan gelen yoğun talep sonucu ihracat her geçen gün artıyor. Dondurulmuş ve fileto olarak ihraç edilen Gökkuşağı Alabalığı dışında diğer deniz balıkları ve hamside Avrupa ülkelerine ihraç edildi. Bunların içinde en çok ihraç edilen deniz ürünlerinde Hamsi birinci sırada yer almaktadır. Bölge illeri arasında Trabzon su ürünleri ihracatında birinci sıradadır. Trabzon’da bulunan 7 adet fabrikada bu ihracat gerçekleşiyor. Ayrıca balığın yanında balık unu ve yağıda Avrupa’ya ve uzak doğu ülkelerine ihraç edilmektedir” dedi.

"Deniz salyangozundan 2 milyon dolarlık gelir"
Trabzon’da işlenen deniz salyangozunun özellikle Uzakdoğu ülkelerine ihraç edildiğini belirten Gürdoğan, bu üründen yılın ilk ayında 2 milyon 125 bin dolarlık gelir elde edildiğini ifade ederek, “Trabzon ilinden deniz salyangozu da işlenerek ihraç edilmekte ve bu ürün Güney Kore, Tayvan, Çin Halk Cumhuriyeti’ne ihraç edilmektedir. Yılın ilk ayında Trabzon’dan 331 ton karşılığı 2 milyon 125 bin 150 dolarlık deniz salyangozu ihracatı yapılmıştır. Bu ihracatta da görüldüğü gibi Doğu Karadeniz bölgesinde deniz ürünleri ihracatı yüzde yüzün üzerinde artış göstermiş” diye konuştu.

"Suşinin balığı Karadeniz’den"
Bölgedeki tesislerin gelen talepleri karşılayamadığını ve bu nedenle yeni yatırımlara ihtiyaç duyulduğunu da kaydeden Gürdoğan, açıklamalarını şöyle sürdürdü:
”Özellikle Alabalık ihracatındaki aratışın en önemli nedeni Karadeniz’in deniz suyunun özelliğinden dolayı. Bu nedenle burada yetiştirilen kafes balıkları Uzakdoğu ülkeleri Çin, Japonya tarafından çok tercih edilmektedir. Özellikle fileto olarak ihraç edilen ürüne talep vardır ve bu da yeni yapılacak yatırımları bölgemize getirilmesi açısından da önem arz etmektedir. Dolayısıyla deniz ürünlerine yapılacak yatırımlar konusunda siyasilerimizin yeni planlamalar yaparak Doğu Karadeniz bölgesini pilot bölge ilan etmelerini gerektiğini düşünüyorum. Dünyada balık tüketimine baktığımız zaman birinci sırayı uzak doğu ülkeleri almaktadır. Dolayısıyla kendi ürettikleri ürünün yetmemesi ve Norveç’te çıkan bir hastalıktan dolayı bizim ürünlerimize olan talep arttı. Norveç’teki bu sıkıntıdan dolayı Uzakdoğu ülkeleri bizim pazarımıza özellikle deniz suyunun özelliği, balığın renginin kırmızı olması ve suşide kullanılması nedeniyle talep etmektedir. Bu talebe bölgemizdeki tesisler yeterli tonajlarda karşılık verememektedir. Onun için de yeni yatırımlara ihtiyaç duyulduğunun altını çizmek istiyorum.”
KAYNAK: İHA

Etiketler: EKONOMİ,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Max Kruse, ayrılığın nedenini açıkladı
Fenerbahçe ile olan sözleşmesini tek taraflı fesheden Max Kruse, şubat ayından bu yana maaşını alamadığı için takımdan ayrıldığını açıkladı.
19.06.2020
Süper Lig: MKE Ankaragücü: 1 - Medipol Başakşehir FK: 2 (Maç sonucu)
MKE Ankaragücü, Süper Lig’in 28. haftası mücadelesinde Medipol Başakşehir’i konuk etti. Mücadele Başakşehir’in 2-1 üstünlüğü ile sona erdi.
19.06.2020
Sosyal mesafeli LGS sınavı başladı
Sosyal mesafeli LGS sınavı başladı. İstanbul’da binlerce öğrenci sosyal mesafe kuralları kapsamında sınav olacakları okullara alındı.
20.06.2020
11 aydır kayıp olarak aranan Ayşe Altuntaş’ın katili sevgilisini çıktı
11 aydır kayıp olarak aranan Ayşe Altuntaş’ın izi bulundu. Kayıp kadının katili hem kuzeni hem de sevgilisi olan Mehmet Taşdelen tarafından silahla öldürüldüğü ortaya çıktı.
19.06.2020
(Özel) Yavru kırlangıçlar yıkımı durdurdu
Pendik’te köy konağı yapımı için eski bir binanın yıkımı sırasında feryat ederek uçan kırlangıç, belediye ekiplerinin dikkatini çekti. Bir süre sonra yıkımı durduran ekipler, yaptıkları inceleme sonrasında binada kırlangıç yuvası olduğunu tespit etti. Pendik Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğüne haber verilmesinin ardından, içinde 5 yavru kırlangıcın bulunduğu yuva güvenli bir bölgeye alındı.
20.06.2020
Irak Türkmen Cephesi Başkanı Salihi’den Destici’ye teşekkür mektubu
Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı Ersat Salihi, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’ye teşekkür ederek, “Varlığınız Türkmen davası için büyük bir güç, Türkmen halkı için sarsılmaz bir dayanaktır. Var olunuz” dedi.
22.06.2020
KREM VE LOSYONLAR GÜNEŞE ÇIKILDIĞINDA CİLDİ DAHA FAZLA YIPRATIYOR
SÜREKLİ AYNI HAREKETİ TEKRAR EDİYORSANIZ TENDON YARALANMALARINA DİKKAT
BAKAN KOCA’DAN İĞNELİ UYARI
SON 24 SAATTE BİN 19 KİŞİYE KORONA VİRÜS TANISI KONULDU
TÜRKİYE’DEN KAZAKİSTAN’A TIBBİ MALZEME YARDIMI
DEVLET OPERA VE BALESİ FESTİVAL PROGRAMINI AÇIKLADI
SİNCAN’DA KIRAATHANE BULUŞMALARI DİJİTAL ORTAMDA
BEYPAZARI’NDA TARİH VE KÜLTÜR MÜZESİ ZİYARETÇİLERİNİ YENİDEN KABUL ETMEYE BAŞLADI
COVİD-19 SONRASI AKCİĞERLERDE KALICI HASAR ENDİŞESİ
“ÇOCUKLUKTAKİ ŞİDDET ASTIMA NEDEN OLABİLİR”
BAKAN KOCA: ”YENİ VAKA SAYILARINI BUGÜN UYGULADIĞIMIZ TEDBİRLERLE DÜŞÜRELİM”
EYÜPSULTAN BELEDİYESİ’NİN HALK GEZİLERİ BAŞLADI

EN ÇOK OKUNANLAR