Korona virüsü, dünya ticaretinde sınırları yeniden belirliyor
Korona virüsü, dünya ticaretinde sınırları yeniden belirliyor. Küresel çapta yaşanan kriz, mutfak sektöründe tüm rotaları yeniden belirledi. Mutfakçılar, bir yandan mevcut pazarlardaki konumunu pekiştirecek, diğer yandan Avrupa pazarında derinleşmeye odaklanarak, dünyaya buradan açılacak.

25 Subat 2020 - 15:30:15

Çıktı Al

Yorum (0)

Korona virüsü, dünya ticaretinde sınırları yeniden belirliyor. Küresel çapta yaşanan kriz, mutfak sektöründe tüm rotaları yeniden belirledi. Mutfakçılar, bir yandan mevcut pazarlardaki konumunu pekiştirecek, diğer yandan Avrupa pazarında derinleşmeye odaklanarak, dünyaya buradan açılacak.
Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği (EVSİD) Başkanı Burak Önder, Türk ev ve mutfak eşyaları sektörünün 2019’u 2,6 milyar dolar ihracatla kapattığını, 2020 hedeflerinin ise 3 milyar dolar ihracat olduğunu söyledi. Önder, “İhtiyacımız olan şey orta-uzun vadeli stratejiler belirlemek ve bu yönde hareket etmek. Bu yıl Kanada’da, Avrupa’da ve Latin Amerika’da heyetler düzenleyeceğiz. Orta Asya’yı da radarımıza aldık” dedi.
Korona virüsünün dünya ticaretinde sınırları yeniden belirlediğini söyleyen Önder, “Şu anda küresel çapta yaşanan kriz tüm rotaları yeniden belirledi. Üretim potansiyelimiz ve katma değeri yüksek ürünlerimizle dünyanın önemli tedarikçi ülkeleri arasında olabiliriz ancak ticaret savaşlarından nemalanmak bize uzun vadede bir şey kazandırmaz. İhtiyacımız olan şey kısa vadeli kazanımlar değil, orta-uzun vadeli stratejiler. Gerekirse bazı riskleri almak, dersimizi iyi çalışmak durumundayız. Latin Amerika’da, Uzak Doğu’da, Afrika’da ve güçlü olduğumuz Avrupa’da orta ve uzun vadede kalıcı hale gelmek için stratejiler üretiyoruz. Sadece Amerika pazarı için bir çalışma grubu kurduk. Artık yeni dönemde birbirimizle değil, dünyadaki rakiplerimizle rekabet etmemiz gerekiyor” dedi.
Talep arttı, Türkiye artık ciddi bir alternatif
Önder, 2020’de altı farklı pazarlama aktivitesine imza atacaklarını ifade ederek, “Latin Amerika, Avrupa, Kanada, Amerika, Afrika mevcut hedef pazarlarımız. Bu yıl buradaki fuarlarda güçlü bir şekilde yer alacağız. Uzak Doğu’yu bu yıl Korona nedeniyle askıya aldık ancak özellikle Çin’den yoğun ithalat gerçekleştiren pazarlara ağırlık veriyoruz. Bu, Hong Kong’tan vazgeçtiğimiz anlamına gelmiyor. Buradaki beklentimiz yüksek. Yaz mevsiminin hemen sonrasına denk gelmesi açısından katılımın fazla olacağını düşünüyoruz. Neredeyse bütün fuarlar virüs yüzünden iptal edildi. Büyük olasılıkla virüsten sonra o bölgeye gidecek ilk sektör biz olacağız” dedi.
KAYNAK: İHA

Etiketler: GENEL,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Serbest piyasada döviz fiyatları
Dolar 6,7830 liradan, euro ise 7,7080 liradan güne başladı.
10.06.2020
(Özel ) Karantina süresince evlerdeki aydınlatma nasıl olmalı
Türkiye’nin ilk kadın aydınlatma tasarımcısı olan ve aydınlatma sektöründe adeta marka haline gelen Çiğdem Yangel, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de etkili olan korona virüs (Covid-19) nedeniyle evde geçirilen karantina sürecinde evlerde yapılacak olan aydınlatmanın önemine değindi.
10.06.2020
Başkan Zorluoğlu’ndan
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, eşi Sevcan Zorluoğlu ile birlikte Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu.
09.06.2020
Ortaköy’de çöken yolda tahliye çalışmaları başladı
Ortaköy’de yolun çökmesi sonucu 1 vatandaşın içine düşerek yaralandığı ve kumpir dükkanlarının zarar gördüğü olay sonrası tahliye çalışmaları başladı. Belediye ekipleri tarafından vinç yardımıyla kaldırılan kumpir vitrini güvenlik alana konuldu.
09.06.2020
Esenyurt Belediyesi’nden 43 bin aileye gıda yardımı
Pandemi sürecinde, korona virüse karşı yoğun bir çalışma yürüten Esenyurt Belediyesi, bu süreçte 43 bin haneye gıda kolisi ulaştırırken 106 bin litre de süt dağıtımı gerçekleştirdi.
09.06.2020
Sanal ticaretin dinanizmi heyecan verici
Dünya, Covid-19 salgınında ‘yeni normal’ olarak adlandırılan bir döneme giriyor. Söz konusu dönem, küresel ticarette çarkların yeniden dönmesi adına kritik önem arz ediyor.
09.06.2020
SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 19 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
"KOVİD-19 PANDEMİSİ BİRÇOK YÖNÜ İLE KADINLARIN SIRTINDAKİ YÜKÜ ARTTIRDI"
ÇOCUKLARDA DİŞ ÇÜRÜĞÜNE DİKKAT
ERKEN EVREDE MEME KANSERİNİ SAPTAMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER
"COVİD-19’A KARŞI NEFES EGZERSİZLERİ İLE KORUNABİLİRSİNİZ”
SİVİLCEYE KARŞI BUNLARA DİKKAT EDİN
THE JUNCTİON, YETENEKLİ MÜZİSYENLERİN BİRLİKTE ÜRETİM SÜRECİNİ ANLATACAK
PANDEMİ SÜRECİNDE DÜĞÜNLERDEN SİYAH-BEYAZ MANZARALAR
DOĞUŞTAN KALP DAMARLARI TERS OLAN BEBEK TEDAVİ İÇİN ANKARA’YA GETİRİLDİ
SON 24 SAATTE 16 KİŞİ KORONA VİRÜSTEN HAYATINI KAYBETTİ
SON 24 SAATTE İYİLEŞEN SAYISI 2 BİN 315 OLDU.
BAKAN KOCA: “VAKA SAYILARIMIZDA AZALMA SÜRÜYOR. DİKKATLİ OLMALIYIZ. AZALMALAR YAVAŞ, ARTIŞ HIZLI GERÇEKLEŞİYOR. 1000’İ AŞAN GÜNLÜK YENİ VAKALARIMIZIN SEBEBİ, KURALLARA UYULMAMASIDIR. BUGÜNKÜ 16 CAN KAYBINA ÖNLENEBİLİR SEBEPLER YOL AÇTI. SALGINA KARŞI KAÇ KİŞİYİZ?”

EN ÇOK OKUNANLAR