Reklam
TBMM heyeti İtalya’daki Türk tıbbi cihaz üretim tesislerini ziyaret etti
TBMM Sanayi, Ticaret,Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı ve Ak Parti Kayseri Milletvekili Elitaş ile komisyon üyeleri, Alvimedica’nın İtalya’daki Türk tıbbi cihaz üretim tesislerini ziyaret etti.

22 Subat 2020 - 17:43:05

Çıktı Al

Yorum (0)

Elitaş Başkanlığında komisyon üyeleri ile milletvekillerinden oluşan heyet, Alvimedica Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Alaton'un ev sahipliğinde, şirketin İtalya’daki faaliyetlerini yerinde inceledi.

Heyet, sağlık teknolojisine yönelik yatırımıyla "süper teşvik" kapsamında desteklenen Alvimedica’nın, yüksek teknoloji kullanılarak üretilen tıbbi cihazların üretim aşamaları hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Tıbbi cihazda ileri teknolojili üretim  hayranlık uyandırdı

Heyet Başkanı Mustafa Elitaş, fabrikadaki incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, Alvimedica’nın İtalya'daki tesislerinde Türk bayrağının dalgalanmasından gurur duyduğunu ifade ederek, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu üyesi vekillerin fabrikada ileri teknolojiye dayalı üretimi incelemekten büyük heyecan yaşadığının altını çizdi. Yüz binlerce insanın kalp damarlarını açan stentlerin üretimini yerinde görme fırsatı bulduklarını anlatan Elitaş, İtalya'daki fabrikanın aynısının Trakya Çatalca'da faaliyete geçtiğini ifade etti. Elitaş, şirketin Çatalca'da sahibi olduğu tesisin yılda 1 milyon stent ürettiğini, bunun 500 bininin iç piyasada kullanılacağını, kalan kısmının da ihraç edilerek ülkeye döviz girdisi sağlanacağına dikkati çekti.

Alaton'u tebrik eden Elitaş, "Bu tesisler dünyaya örnek olabilecek bir kalite ve kapasiteye ulaştığımızı gösteren örneklerden. Bu ürünlerin imalatında global pazarda iyi bir noktaya geleceğimize inanıyorum. Bu üretimin en önemli unsurlarından birisi de böyle iş kadınlarının yolumuzu açacak olması." diyerek, Alvimedica'nın karşılayacağı her türlü sorunu da çözmeye hazır oldukları mesajını verdi.

Heyet ziyaretle ilgili olarak hayranlıklarını dile getirdi. Yüksek teknoloji ile üretimi yerinde incelemenin çok faydalı olduğunu belirterek, böyle bir tesisi ülkemize kazandırdıkları için Alaton’a  teşekkür ettiler. Özellikle emek yoğun bu üretimde kadınların aktif şekilde yer almasından da ayrıca etkilendiler. 

Alvimedica Yönetim Kurulu Başkanı Alaton ise "Türkiye'ye teknoloji transferi yapma isteğiyle yedi sene evvel bu tesisi satın aldık. Bir şirket kültürünü oluşturabildik. Biz teknoloji transferini birebir yaptık.” dedi. Şirketin Türkiye'deki tesislerinde 300, İtalya'da ise 200 civarı kişinin çalıştığını aktaran Alaton, "Biz teknoloji transferini birebir yaptık." diye konuştu.

Türkiye'de insan kaynağı yeterli

Alaton, medikal cihaz üretiminde Türkiye'de yeteri derecede mühendis ve insan kaynağının olduğunu vurguladı. Şirket yatırımlarını güçlendirerek, Türkiye’yi katma değeri yüksek teknolojik ürünlerin üretim üssü haline getirme yolunda ilerleme kaydettiklerini dile getiren Alaton, eğitim ve bilgi paylaşımının teknoloji transferinin en önemli unsurlarından olduğunu ifade etti. Alaton, Çatalca’daki yeni fabrika yatırımında görev alan çalışanları, İtalya’daki tesislerde katma değerli tıbbi cihazlarda ileri teknolojiye dayalı eğitimlerle güçlendirdiklerini sözlerine ekledi.

Alvimedica’nın tıbbi cihaz üretim tesislerini ziyarette, AK Parti'den Düzce Milletvekili Fahri Çakır, Mersin Milletvekili Hacı Özkan, İstanbul Milletvekili İffet Polat, Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, İstanbul Milletvekili Osman Boyraz, Denizli Milletvekili Şahin Tin, CHP'den Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, MHP'den Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan ve İyi Parti'den Denizli Milletvekili Yasin Öztürk de hazır bulundu.

Tesisteki bilim insanları, heyete üretim ve geliştirdikleri son teknolojilere ilişkin bilgi verdi.

Alvimedica, Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı tarafından nisan 2018’de ilan edilen Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamına dahil olan 19 firma arasında yer aldı.

 


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Tekrar toparlanmaya çalışan FETÖ evlerine operasyon : 58 gözaltı
FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün örgüt evleri yapılanmasının tekrar toparlanmaya çalışıldığı ve yurt dışından koordine edildiğinin anlaşılması üzerine istihbarat ve TEM Şube Müdürlüklerinin ortak operasyonuyla 58 kişi gözaltına alındı. Operasyona ilişkin tüm detaylar ise ortaya çıktı.
09.03.2020
Sağlık Bakanı Koca:
Sağlık Bakanı Koca: "Şüpheli vakalar için alınan tedbirler vaka varmış gibi algılanıyor."
09.03.2020
Sağlık Bakanı Koca:
Sağlık Bakanı Koca: "Şu ana kadar Türkiye’de tespit edilmiş korona virüsü vakası yoktur"
09.03.2020
Sağlık Bakanı Koca: “Küresel bir sorunla ulusal olarak mücadele ediyoruz”
Sağlık Bakanı Koca: “Küresel bir sorunla ulusal olarak mücadele ediyoruz”
09.03.2020
Fransa Ligue 1’e 1000 seyirci sınırlaması getirildi!
Fransa Spor Bakanı Roxana Maracineanu, korona virüsü tedbirleri kapsamında Ligue 1’deki müsabakalara 15 Nisan 2020 tarihine kadar en fazla 1000 seyirci alınacağını duyurdu.
09.03.2020
Nogay Futbol Ligi 8. sezonu başladı
Bu yıl 8. sezonu oynanacak olan Nogay Türkleri Futbol Ligi, Ankara’da başladı.
09.03.2020
GÜMÜŞHANE’DE SAĞLIK ÇALIŞANLARI ARKADAŞLARINI ALKIŞLADI
’’KORONAVİRÜS İNSANLARDA YOĞUN KAYGIYA NEDEN OLUYOR’’
KADİM SANATLAR ARTIK ONLINE
’’COVID- 19 BELİRTİLERİNDE KBB HEKİMLERİNİ İLGİLENDİREN ŞİKAYETLER DE GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMASI GEREKİR’’
DÜZENLİ CEVİZ TÜKETİMİNİN KADINLARIN SAĞLIĞINA VE UZUN ÖMRE ETKİSİ
’’HER YAŞ İÇİN GÜNLÜK EGZERSİZ ŞART’’
AKCİĞER KAPASİTESİ SOLUNUM EGZERSİZLERİYLE ARTTIRILIYOR
TÜRKİYE’DAN BALKAN ÜLKELERİNE COVİD-19 DESTEĞİ
KORONA VİRÜSÜN GÖZDEN BULAŞMA RİSKİNİ UNUTMAYIN!
SOSYAL İZOLASYON SÜRECİNDE EVDE SAĞLIKLI BESLENME
YAŞLI ÇİFT, ÇİN İLACIYLA TABURCU OLDU
OP. DR. ADNAN KAYA’DAN GEBELERE ’COVİD-19’ UYARISI

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR