Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜİK tarafından ’Kalite Belgesi’ almaya hak kazandı
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, “Bakanlık olarak yaptığımız çalışmalarda turizm istatistiklerinde daha sağlam, daha öngörülebilir plan yapmamız açısından önemli bir çalışma” dedi.

18 Subat 2020 - 15:45:06

Çıktı Al

Yorum (0)

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, “Bakanlık olarak yaptığımız çalışmalarda turizm istatistiklerinde daha sağlam, daha öngörülebilir plan yapmamız açısından önemli bir çalışma” dedi.
Kültür ve Turizm Bakanlığı, sorumlu olduğu Resmi Turizm İstatistikleri kapsamında, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından ‘Sınır, Bakanlık Belgeli Konaklama İstatistikleri ve Belediye Belgeli Konaklama İstatistikleri Kalite Belgesi’ almaya hak kazandı. Bakanlık, Turizm İstatistik sistemi kurulma çalışmalarını TÜRKSAT ile gerçekleştirdi ve geliştirilmesi yönündeki çalışmaları da birlikte yürütülmekte.
Kültür ve Turizm Bakanlığında gerçekleştirilen toplantıyla TÜİK Başkanı Yinal Yağan, bakanlık adına; Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan’a, Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Şennur Aldemir Doğan’a ve Yatırım ve İşletmeler Genel Müdür Yardımcısı Dr. Zehra Gamgam’a kalite belgesini takdim etti.
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, kalite belgesi takdim töreninde, “TÜİK Başkanlığı’na yaptığımız, Turizm İstatistikleri Kalite Belgesi başvurumuz olumlu sonuçlandı. Belge takdim töreni vesilesiyle bir aradayız. Bakanlık olarak yaptığımız çalışmalar da turizm istatistiklerinde daha sağlam, daha öngörülebilir plan yapmamız açısından önemli bir çalışma. Ülkemizin röntgenini çıkarma aşamasında başarılı araştırmalar yapan TÜİK’i tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.
TÜİK Başkanı Yinal Yağan ise Kültür ve Turizm Bakanlığıyla ortak istatistikler belirlemede katkı sağlayacaklarının altını çizerek, “İstatistik herkes için gerekli olan bir unsur. Resmi istatistik programı kapsamında bütün kamu kurum ve kuruluşlarıyla ortak çalışmalar yürütüyoruz. Devletin istatistik altyapısının güçlendirilmesi, daha sağlıklı istatistiklerin üretilebilmesiyle ilgili ortak çalışmalarımız var. Bu kapsamda 40 tane kalite değerlendirme süreci tamamlanmış ve kalite belgesi var. Uluslararası standartlarda üretmiş olduğu istatistiklerden dolayı uygun görüşmüş olan istatistik setimiz var. Bugün bunlardan 3 tanesini, Kültür ve Turizm Bakanlığına yapmış olduğu ’Sınır Ticareti İstatistikleri ve Konaklama İstatistikleri’ konularıyla ilgili yapmış oldukları çalışmalardan dolayı kalite belgesini takdim etmek için bulunmaktayız. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ortak istatistiklerin üretilmesi ve verilerin işletilmesiyle ilgili çalışmaya katkı sağlayacağız” şeklinde konuştu.
Türkiye’de resmi istatistik altyapısının güçlendirilmesi ve uluslararası platformda gerçekleştirilen çalışmalara paralel bir şekilde yapılandırılması amacıyla 2005 yılında yürürlüğe giren 5429 sayılı Türkiye İstatistik Kanunu ile Türkiye, istatistik sistemi, kalite ilkeleri gözetilerek ele alındı. Resmi istatistiklerde kalite güvencesi çerçevesi 10 temel ilke çerçevesinde yapılandırıldı. Bu ilkeler arasında; kaynakların yeterliliği, istatistiksel gizlilik, tarafsızlık ve nesnellik, güvenilir metodoloji, uygun istatistiksel işlemler, kullanıcı odaklılık, doğruluk ve güvenilirlik, zamanlılık, tutarlılık ve karşılaştırılabilirlik, erişilebilirlik ve açıklık gibi maddeler yer aldı.
KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan:
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Pek çok CHP belediyesinin yönetiminde terör örgütünün güdümündeki parti tarafından tayin edilmiş kişiler var"
26.02.2020
Cumhurbaşkanı Erdoğan:
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Bölücü örgütün güdümündeki partinin eş başkanı CHP’ye ittifak ilişkilerini alenileştirme çağrısı yaptı."
26.02.2020
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye, tarihinin en kritik mücadelelerinden birini verirken, sürekli devletini ve milletini tahkir eden, askerinden hakimine, savcısına kadar tüm kamu görevlilerine saldıran bir kişi, ülkesine değil düşmanlarına hizmet ediyor demektir. Ömrü boyunca ülkenin ve milletin hayrına tek bir icraatı olmamış, devlet nasıl yönetilir, uluslararası ilişkiler nasıl yürütülür zerre kadar bilgisi olmayan bir kişi, kürsüde mavra keserek sadece kendini tatmin edebilir. Suriye meselesinin ne olduğunu zerre kadar idrak edememiş bir kişinin, bu konuda söylediği söz, ancak sinek vızıltısı kadar değer taşır
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye, tarihinin en kritik mücadelelerinden birini verirken, sürekli devletini ve milletini tahkir eden, askerinden hakimine, savcısına kadar tüm kamu görevlilerine saldıran bir kişi, ülkesine değil düşmanlarına hizmet ediyor demektir. Ömrü boyunca ülkenin ve milletin hayrına tek bir icraatı olmamış, devlet nasıl yönetilir, uluslararası ilişkiler nasıl yürütülür zerre kadar bilgisi olmayan bir kişi, kürsüde mavra keserek sadece kendini tatmin edebilir. Suriye meselesinin ne olduğunu zerre kadar idrak edememiş bir kişinin, bu konuda söylediği söz, ancak sinek vızıltısı kadar değer taşır" dedi.
26.02.2020
Bakan Turhan:
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, "5G’yi bu yıl İstanbul Havalimanı’nda uygulamayı düşünüyoruz" dedi.
26.02.2020
Fazla kafein başınızı ağrıtabilir
Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr. Kerem Bıkmaz, fazla kafeinin baş ağrısı yapabileceğini belirtti.
26.02.2020
com.tr uzantılı alan adları için son tarih 23 Mart
‘TR’ uzantılı alan adlarının tahsis sürecinin ODTÜ’den Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) devredilmesinin ardından alan adlarının kayıtlı operatörlere transferi için son tarih 23 Mart 2020 olarak belirlendi.
26.02.2020
GÜMÜŞHANE’DE SAĞLIK ÇALIŞANLARI ARKADAŞLARINI ALKIŞLADI
’’KORONAVİRÜS İNSANLARDA YOĞUN KAYGIYA NEDEN OLUYOR’’
KADİM SANATLAR ARTIK ONLINE
’’COVID- 19 BELİRTİLERİNDE KBB HEKİMLERİNİ İLGİLENDİREN ŞİKAYETLER DE GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMASI GEREKİR’’
DÜZENLİ CEVİZ TÜKETİMİNİN KADINLARIN SAĞLIĞINA VE UZUN ÖMRE ETKİSİ
’’HER YAŞ İÇİN GÜNLÜK EGZERSİZ ŞART’’
AKCİĞER KAPASİTESİ SOLUNUM EGZERSİZLERİYLE ARTTIRILIYOR
TÜRKİYE’DAN BALKAN ÜLKELERİNE COVİD-19 DESTEĞİ
KORONA VİRÜSÜN GÖZDEN BULAŞMA RİSKİNİ UNUTMAYIN!
SOSYAL İZOLASYON SÜRECİNDE EVDE SAĞLIKLI BESLENME
YAŞLI ÇİFT, ÇİN İLACIYLA TABURCU OLDU
OP. DR. ADNAN KAYA’DAN GEBELERE ’COVİD-19’ UYARISI

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR