Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Şahin: "Türkiye bir bal cennetidir"
Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin, Türkiye’nin bir bal cenneti olduğunu belirterek, “Ballarımızın kimliklendirmesinin yapılması lazım. Biz tüketicilerimizinde sesi ve kulağı olduğumuz için onlarla entegre projeler yapıp, her balımızın insan sağlığına katkılarını Ar-Ge çalışmalarıyla zenginleştirmemiz lazım” dedi.

17 Subat 2020 - 16:30:05

Çıktı Al

Yorum (0)

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin, Türkiye’nin bir bal cenneti olduğunu belirterek, “Ballarımızın kimliklendirmesinin yapılması lazım. Biz tüketicilerimizinde sesi ve kulağı olduğumuz için onlarla entegre projeler yapıp, her balımızın insan sağlığına katkılarını Ar-Ge çalışmalarıyla zenginleştirmemiz lazım” dedi.
Rize Arıcılar Birliği üyelerinin katılımıyla Tarım ve Orman İl Müdürlüğünde toplantı düzenlendi. Düzenlenen toplantıda Rize’deki arıcılığın sorun ve sıkıntıları konuşuldu. Rize’de gerçekleştirdiği toplantı hakkında bilgiler veren Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin, “Toplantımızda bir önceki yılın çalışmalarını değerlendiriyoruz. Gerek merkez birliğimizin gerekse il birliklerimizin çalışmalarını değerlendiriyoruz, önümüzdeki yılda neler yapmamız gerekiyor bunların tartışmalarını yapıyoruz. Bal bizim için çok önemlidir. Dünyanın en kaliteli ballarını üretiyoruz. En kaliteli balların üretildiği ülkemizde de en kaliteli girdilerin arıcılarımız ile buluşturulması gerekmektedir. Tamamen doğal şartlarda üretimin yapılması lazım. Bu çerçevedeki soruları ve sorunları dinliyoruz. Biz il birliklerimizin bu konuda gözü, kulağı, sesiyiz. Dolayısıyla burada aldığımız donelerimiz, sorunlarımızı ve çözüm önerilerimizi bakanlığımıza ileteceğiz” dedi.

"Türkiye’nin bütün balları dünyanın en kaliteli ballarıdır"
Türkiye’nin kalite bakımından bir bal cenneti olduğunu ve bu nedenle balların kimliklendirilmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Şahin, "Türkiye bal cennetidir. Türkiye’nin bütün balları dünyanın en kaliteli ballarıdır. Biz o bal, bu bal diye ayırmıyoruz dünyaya bakıyoruz. Eğer iller bazında bakarsak bir adım ileriye gidemeyiz. Biz adım adım değil koşarak gitmek istiyoruz. Dolayısıyla ballarımızın kimliklendirmesinin yapılması lazım. Biz tüketicilerimizin de sesi ve kulağı olduğumuz için onlarla entegre projeler yapıp, her balımızın insan sağlığına katkılarını Ar-Ge çalışmalarıyla zenginleştirmemiz lazım. Sokağa çıkıp bağırıp çağırırsınız eline bir şey geçmez ama elinizde bilimsel raporlar olduğunda bütün dünya sizi dikkate alır. Biz bütün dünyanın bizi dikkate almasını istiyoruz. Dünyaya sattığımız çam balını kimliklendirdik. Bakanlığımız ile birlikte proje yaptık ve kodekse giriyor şuanda. Bütün ballar kimliklendirilebilinir” şeklinde konuştu.
Arının ürettiği bütün ürünlerin dünyaya açılabilmesi için bilimsel Ar-Ge çalışmalarıyla sertifikalandırılması gerektiğine değinen Şahin, “Sertifikalı apiterapik ürünler dediğimiz arı sütü, polen, bal, arı zehri gibi ürünlerin üretilmesi için projeyi hayata soktuk ve bakanlığa verdik. Hayvancılık genel müdürlüğü inşallah 2020 yılında bunu uygulayacak. Biz bu tür ürünleri üretenlerin sertifikalandırılmasını istiyoruz. Dünyaya öyle açılabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Bal almak isteyen tüketicilerin güvendikleri, tanıdıkları birlik üyelerinden bal alması gerektiğini dile getiren Şahin, bilinen deneme yöntemlerinin de yanlış olduğunun altını çizdi. Şahin, “Üreticilerimizin illerde güvendikleri birlikler vardır. Türkiye Arıcılar Birliğinin her ilde teşkilatları vardır. Bu birliklerimizden ürünleri temin edebilirler. Kooperatiflerimiz var onlardan da alabilirler. Kafasını karıştıran, piyasadaki, marketlerde ki ballar için ise il ve ilçe müdürlüklerinde gıda kontrol şubeleri vardır. Buradan denetleme yaptırabilirler. Ama hiçbir şekilde balı yakarak, dökerek, ispirto batırarak anlayamazsınız” diye konuştu.
Tarım ve Orman İl Müdürü Şafak Bulut ise, Rize’de arıcılığın desteklendiğini, arıcılar için ellerinden geleni yaptıklarını ve fazlasını yapmaya hazır olduklarını dile getirerek, “Ekonomik getiri ve pazarlama açısından pek fazla sorun teşkil etmeyen bu ballarımızın ürün desenlerimizin çeşitlendirilmesi ve pazarlanması noktasında bizde arıcılarımıza teşvik babında bugüne kadar 33 bin kovanı bütün ilçelerimize dağıttık. Ayrıca 6 ilçemizde 6 adet ana arı üretim merkezi kurduk. Bugün 6’sı da Kafkas ana arı üretimi yapmaktadırlar. Gerek ilimizin, gerekse yöremizin, çevre illerinden ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeye gelmesi için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.
KAYNAK: İHA

Etiketler: EKONOMİ,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
İDDEF, Ramazan ayında Türkiye ve Dünya’da iyiliğe dokundu
İDDEF, ’İyiliğe dokun’ temasıyla hayırseverlerin bağışlarını Ramazan öncesinde başlayarak Ramazan ayı boyunca Türkiye ve 33 ülkedeki gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı.
22.05.2020
Park yasağı bulunan bölgeye park etti, aracının üstüne ağaç düştü
Ankara’da şiddetli yağmur ve rüzgar etkili oldu. Fırtınada, park etmenin yasak olduğu alana park edilmiş bir aracın üzerine ağaç dalı düştü. Araçta maddi hasar meydana geldi.
22.05.2020
Sokağa çıkma kısıtlaması öncesi mezarlıklara akın ettiler
Ramazan Bayramı’nda uygulanacak 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması öncesi vatandaşlar, mezarlıklarda yoğunluk oluşturdu.
22.05.2020
Sincan Belediyesi halk sağlığı için seferber oluyor
Koronavirüs tedbirleri kapsamında geçici süreliğine kapatılan ve 11 Mayıs itibarıyla yeniden hizmete başlayan kuaför, berber ve güzellik salonları belirlenen hijyen kuralları çerçevesinde çalışmalarına devam ediyor. Halk sağlığını korumak adına örnek bir seferberlik yürüten Sincan Belediyesi, söz konusu işyerlerine koruyucu ekipmanlar dağıtmaya başladı.
22.05.2020
Sincan’ın cadde ve sokakları bayramda pırıl pırıl olacak
Sincan Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, ilçe genelinde hummalı bir temizlik çalışması yürütüyor. Sadece ilçe merkezinde değil uzak mahallelerde de bayram öncesi cadde ve sokaklar tertemiz yapıldı.
22.05.2020
TİKA’dan Namibya’ya Ramazan yardımı
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Namibya’nın Başkenti Windhoek başta olmak üzere 4 ayrı bölgede Ramazan ayı gıda paketi dağıtımına başladı.
22.05.2020
SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 18 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
"MEME KANSERİ TEDAVİYE EN İYİ CEVAP VEREN KANSERLERDEN BİRİDİR"
GÜMÜŞHANE’DE BOĞALI KÖYÜ KARANTİNAYA ALINDI
GÜMÜŞHANE’DE 21 BİN KİŞİ ÖREN YERLERİNİ GEZDİ
ATEŞLİ HAVALEDE GENETİK FAKTÖRLERE DİKKAT
OSMANLI OCAKLARI GENEL BAŞKANI CANPOLAT’TAN GENÇLERE COVİD-19 UYARISI
“ANEMİ TEDAVİSİNDE ÖNCELİKLE KANSIZLIĞIN NEDENİ BELİRLENMELİDİR”
JAPONYA’DAN TÜRK DOKTORA BAŞARI ÖDÜLÜ
YETERSİZ SU TÜKETME, ZİHİN BULANIKLIĞINA KADAR GİDEBİLİYOR
“MİNBERDEKİ DESENLER GEOMETRİK BİR YAPIYA UYGUN ÇİZİLDİ”
SAĞLIK BAKANI KOCA İL MÜDÜRLERİNE BAYRAM TALİMATLARI VERDİ
YUNUS EMRE ENSTİTÜSÜ DİJİTAL KÜLTÜR MERKEZİ AÇILDI

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR