Reklam
Kadınların büyük korkusu hakkında efsaneler ve gerçekler
Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Deniz Ulaş, kadınların büyük korkusu hakkında efsaneler ve gerçekler konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Doç. Dr. Deniz Ulaş, “Mitolojik olarak evlilik ve düğün tanrısı anlamına gelen himen, o zamanlardan günümüze kadınlarda namusun bir göstergesi olarak kabul edilmektedir. Aile içinde bile konuşulması ayıp kabul edildiği için kızlık zarı ile ilgili doğru bilgilere ulaşmak özellikle bizim gibi muhafazakâr toplumlarda maalesef zor olmaktadır” diye konuştu.

14 Aralik 2019 - 13:30:05

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Deniz Ulaş, kadınların büyük korkusu hakkında efsaneler ve gerçekler konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Doç. Dr. Deniz Ulaş, “Mitolojik olarak evlilik ve düğün tanrısı anlamına gelen himen, o zamanlardan günümüze kadınlarda namusun bir göstergesi olarak kabul edilmektedir. Aile içinde bile konuşulması ayıp kabul edildiği için kızlık zarı ile ilgili doğru bilgilere ulaşmak özellikle bizim gibi muhafazakâr toplumlarda maalesef zor olmaktadır” diye konuştu.
Çevreden duyulan yanlış bilgilerle, abartılan korkunç ilk gece hikâyeleri ile genç kızlar ilk gece tecrübesi yaşadığını hatta ülkemizde her 10 kadından birinin bilinçaltına yerleşen korkular nedeniyle cinsel ilişkiye giremediğini belirten Doç. Dr. Deniz Ulaş, sadece doğru bilgilendirme ile ilk gece korkusunun yenilebileceğini vurguladı.
Doç. Dr. Deniz Ulaş; açıklamasında efsane ve gerçekleri şöyle aktardı;
“Efsane: Kızlık zarı enfeksiyondan korur.
Gerçek: Hayır kızlık zarı enfeksiyondan korumaz. Tıbbi olarak hiçbir görevi olmayan embriyolojik bir kalıntıdır.
Efsane: Kızlık zarı vajinanın derinininde bulunur
Gerçek: Hayır. Kızlık zarı tam olarak vajina girişinin 0.5-1 cm iç kısmında yer alan, farklı yapı ve şekilde olabilen bir dokudur. Kızlık zarı dışardan bakılınca görülmez, ancak iç dudaklar yanlara çekilerek görülür.
Efsane: Kızlık zarı vajinayı tamamen kapatır.
Gerçek: Hayır. Kızlık zarı vajinayı tamamen kapatmaz. Adet kanının ve vajinal salgıların dışarı atılabilmesi için ortasında dairesel bir açıklık (delik) bulunur. Bu sayede adet kanı ve vajinal akıntı dışarı atılabilir.
Efsane: Tek tip kızlık zarı vardır
Gerçek: Hayır tek tip kızlık zarı yoktur. Kızlık zarı çeşit ve özellikleri açısından kişiden kişiye farklılık gösterir. En sık görülen çeşidi, anüler tip dediğimiz ortasında düzgün kenarlı yuvarlak delik bulunan tiptir. Bazen deliğin kenarlarında doğal çentikler bulunabilir ve bu tırtıklı bir görüntüye neden olabilir. Diğer bir himen tipi ise septalı kızlık zarı dediğimiz türdür. Septalı kızlık zarında deliğin ortasından bir septa geçer ve kızlık zarını 2 bölmeye ayırır. Halk arasında bölmeli kızlık zarı da denir. Nadiren de kribriform kızlık zarı adı verilen elek şeklinde küçük küçük bir çok delikten oluşan çok delikli bekaret zarı görülebilir. Çok nadir görülen diğer bir bekâret zarı çeşidi de imperfore himendir. İmperfore himende kızlık zarının ortasında hiçbir delik bulunmaz (kapalı himen). Imperfore himen olan genç kızlarda adet kanının dışarı akabileceği bir delik olmadığı için hiç adet görememe şikayeti ile başvururlar. Bu durumda cerrahi olarak ameliyatla açılması gerekir (Himenektomi).
Efsane: Kızlık zarı bozulduğunda çok kanama olur.
Gerçek: Kızlık zarının ortasında bulunan deliğin genişliğine ve esnekliğine göre kızlık zarı kanaması değişir. Eğer kızlık zarı vajinayı çok daraltmışsa çok kanama olabileceği gibi, vajinayı daraltmıyorsa yani halk arasında esnek kızlık zarı varsa kanama birkaç damla da olabilir veya hiç kanama olmayabilir.
Efsane: Kızlık zarı bozulurken çok ağrı olur.
Gerçek: Normalde ilk gece ilişkide acı, ağrı olmayacağını söyleyen Doç. Dr. Deniz Ulaş Hızlı, kızlık zarı bozulmasının aslında kâğıdın bir kenarından ufacık yırtılması şeklinde olduğunu belirtti. Ama kadın kendini kasarsa ve o bölge kuru ise biraz ağrı hissedilebileceğini belirten Dr. Deniz Ulaş, ilk gecenin daha rahat olması için ön sevişmenin olmasını, gerekirse kayganlaştırıcı jel kullanılmasını ve kadının kendini rahat bırakması gerektiğini vurguladı.
Efsane: Sürtünme ile kızlık zarı bozulur
Gerçek: Hayır sürtünme ile veya mastürbasyonla kızlık zarı bozulmaz. Vajinaya sivri bir cisim girmediği sürece sürece ıkınma, ata binme, bisiklete binme ile kızlık zarı bozulmaz.
Efsane: Kızlık zarı bozulmadan hamile kalınamaz
Gerçek: Hayır kızlık zarı bozulmadan hamile kalınabilir. Hatta hiç ilişkiye girmemiş biri bile hamile kalabilir.
Efsane: Kızlık zarının ne zaman bozulduğu muayenede belli olur
Gerçek: Kızlık zarının ne zaman bozulduğu eğer üstünden 15 günden fazla süre geçmediyse anlaşılabilir. Ama ilişkinin üstünden 15 günden fazla zaman geçtiyse kızlık zarının ne zaman bozulduğu anlaşılmaz.
Efsane: Bekaret kontrolünde bir kadının kaç kişiyle beraber olduğu belli olur
Gerçek: Kızlık muayenesinde bir bayanın bakire olup olmadığı belli olur, ama kaç kişiyle ilişkiye girdiği belli olmaz.
Efsane: Kızlık zarının dikildiği partner tarafından anlaşılır
Gerçek: Kızlık zarı dikimi ile ilgili bana gelen en sık sorulardan biri de dikimin daha sonra eş tarafından anlaşılıp anlaşılamadığıdır. Eğer kızlık tamiri doğru teknik ve yöntem ile yapıldıysa, düzgün yara iyileşmesi olduysa siz söylemedikçe kesinlikle partneriniz dikim yapıldığını anlayamaz. Ama jinekolog, muayenede kızlık zarı dikimi yapıldığını anlar.”
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Karagümrük Spor Kulübü’nü ziyaret etti
Karagümrük sevdasıyla bilinen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Karagümrük Spor Kulübünü ziyaret etti. Kulübün geçmişteki başarılarını hatırlatan Bahçeli, destek için her zaman kulübün emrinde olduğunu söyledi.
16.06.2019
Ali Koç: “Aziz Yıldırım’ın geçen seneki ibrası kabul görmüştür”
Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, 2018 yılının ilk 4 ayındaki eski başkan Aziz Yıldırım’a ait döneminin geçen sene mali yönden ibra edildiğini ve bir daha oylama yapılmasına gerek kalmadığını açıkladı.
16.06.2019
Fenerbahçe’nin borcu: 3 milyar 516 milyon 603 bin 585 TL
Fenerbahçe Spor Kulübü ve bağlı ortaklıklarının 31 Aralık 2018 tarihiyle itibariyle borcunun 3 milyar 516 milyon 603 bin 585 TL olduğu açıklandı.
16.06.2019
20. Arnavutköy Şenliği başladı
Mahalle kültürüne dikkat çekmek amacıyla 20 yıldır düzenlenen Arnavutköy Şenliği başladı.
16.06.2019
Terörden Arananlar Listesi’ndeki 2 terörist etkisiz hale getirildi
İçişleri Bakanlığı, iç güvenlik operasyonları kapsamında Şırnak’ın İdil ilçesinde gerçekleştirilen operasyonda etkisiz hale getirilen 8 teröristten 2’sinin Terörden Arananlar Listesi’nde yer aldığını bildirdi.
16.06.2019
Çaykur Rizespor’dan ’Anne-Baba Haydi Futbola’ projesi
Çaykur Rizespor Kulübü tarafından, çocukları yaz tatil döneminde eğlendirmek, futbolla tanıştırmak ve Çaykur Rizespor sevgisini aşılamak adına yapılan ’Anne-Baba Haydi Futbola’ projesi başladı.
16.06.2019
TİROİT HASTALARI BU GIDALARA DİKKAT
"ÇOCUKLARDA OBEZİTE SEVİYESİ YÜKSELDİ"
100’ÜNCÜ YILINDA MîSâK-I MİLLî ANILACAK
BAKAN KOCA: “DENİZ BAYKAL İLE İLGİLİ KENDİSİNDEN İZİN ALMADAN AÇIKLAMA YAPILMASINI DOĞRU BULMUYORUM. CİDDİ BİR SAĞLIK SORUNU OLMADIĞINI VE BASİT BİR ÜST SOLUNUM YOLU OLDUĞUNU SÖYLEYEBİLİRİM. ARKADAŞLAR TEDBİREN TAKİBE ALDILAR."
SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA, “HASTANEDE 15 İLE 20 KİŞİ ARASINDA YAKIN TAKİP ETTİĞİMİZ KİŞİ VAR” DEDİ.
BOTOKS VE DOLGU HAKKINDA MERAK EDİLENLER
TÜRKİYE’DE HER GÜN 2 KADIN RAHİM AĞZI KANSERİNDEN ÖLÜYOR
ÇOCUKLARDA GÖZ KAPAĞI DÜŞÜKLÜĞÜNE DİKKAT
KARTAL BELEDİYESİ’NDEN ITRî VE BACH KONSERİ
SOYDUKLARI EVİN LAMBALARI YANDI, HIRSIZLARIN UMURUNDA BİLE OLMADI
FORMDA KALMANIN EN ŞIK YOLU
“RUHSAL BOZUKLUKLAR; YALNIZLIK VE HAZ ODAKLI BİR YAŞAM ŞEKLİNİN SONUCU”

EN ÇOK OKUNANLAR