Reklam
(Özel) Omurilik felci geçiren terör mağduru adam robotik cihaz ile ayağa kalktı
Hakkari’de terör kurşunu sonucu omuriliğinden yaralanarak felç olan 45 yaşındaki adam, Ankara’da robotik yürüme cihazı tedavisiyle ayağa kalktı. Doktorların yürüyemez dediği hastaya, robotik yürüme cihazı umut oldu.

14 Aralik 2019 - 09:15:04

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Hakkari’de terör kurşunu sonucu omuriliğinden yaralanarak felç olan 45 yaşındaki adam, Ankara’da robotik yürüme cihazı tedavisiyle ayağa kalktı. Doktorların yürüyemez dediği hastaya, robotik yürüme cihazı umut oldu.
Hakkari’de köy koruyuculuğu yapan 45 yaşındaki İbrahim Çiftçi, yaklaşık 3 yıl önce teröristlerin hedefi oldu. Omuriliğinden yara aldığı için felç geçiren Çiftçi, geçirdiği ameliyata ve tedavilere rağmen ayağa kalkmadı. 5 çocuk babası Çiftçi’ye, robotik yürüme cihazı umut oldu. Ankara S.B.Ü. Gaziler Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gelerek robotik yürüme cihazı tedavisine alınan Çiftçi, şu an desteklerle yürüyebiliyor. Doktorların yürüyemez dediği terör mağduru hasta, robotik cihazla ayakta durabilmenin mutluluğunu yaşıyor.

Robotik yürüme cihazıyla hayata tutundu
Hastaneye ilk geldiğinde belden aşağısının tutmadığını söyleyen Çiftçi, “İlk başlarda hiçbir hareket yoktu ama şu an doktorlarım sayesinde büyük gelişme kaydettim. İlk geldiğimde belden aşağısında hiçbir hareket yoktu şu an ayaklarıma can geldi. Robotik yürüme egzersizleri yaptığımda yürüyormuşum gibi bir hisse kapılıyorum, insan bu şekilde de mutlu oluyor. Güzel bir şey. Şu an can geldi ayaklarıma. Paralel duvarda yürümeye çalışıyorum yürüme cihazıyla. Destekle yürüyebiliyorum. Tam teşekküllü bir yürüyüş değil ama güzel bir yol kat ettik. İlk anlarda insan garip hislere kapılıyor yürüyecek miyim diye. İlk başlarda umutsuzdum hayata küsmüştüm. Tedavileri düzenli şekilde yapıp netice aldıktan sonra bu değişti” dedi.
Tedavi gördüğü önceki hastanede doktorun kendisine yüzde doksan yürüyemezsin dediğini belirten Çiftçi, “Burada tedavimi gördüm. Bir anda hayatım da hayata bakış açım da değişti. Allah devletimizden bu imkanları verdiği için razı olsun” ifadelerini kullandı.
Robotik rehabilitasyonla ilgili bilgi veren Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç Dr. Serdar Kesikburun, bu tedavinin özellikle felçli hastalarda robot yardımlı yürümeyi sağladığını aktararak, “Beyinle omurilik ile yürüyüş hareketini ortaya çıkaran kaslar arasındaki sinir yolarının yeniden canlanmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra hastaya normal ve yürüyüş şeklinin kazandırılmasını da hedefliyoruz. Hastalarımız çok memnunlar. Klasik fizik tedaviye yardımcı cihazlar bunlar. Robotik cihazlar ile hem zaman hem emek kazancımız oluyor. Yürüme potansiyeli olduğunu uygun gördüğümüz hastalarda çok sevindirici sonuçlarımız var. Sadece fiziksel kazanç değil; felçli hastanın kendisini yürüyor olarak görmesi motivasyon sağlıyor hem de daha fazla direnç kazandırıyor” diye konuştu.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Cumhurbaşkanı Atama ve Görevden Alma Kararları Resmi Gazete’de
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Atama ve Görevden Alma Kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.
03.05.2019
Sultangazi’de silahlı saldırı: 1 kişi ağır yaralandı
Sultangazi Zübeyde Hanım Mahallesinde, henüz kimliği belirlenemeyen bir kişi sokakta silahlı saldırıya uğradı. Ağır yaralanan şahıs bir eve sığınarak yardım isterken, zanlı olay yerinden kaçtı.
03.05.2019
Avrasya’da çocuklar doyasıya eğlendi
Avrasya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Programı Topluma Hizmet Uygulamaları dersi kapsamında “1. Çocuk Şenliği” düzenledi.
03.05.2019
Yurtta hava durumu
Yapılan son değerlendirmelere göre, Orta ve Doğu Akdeniz, İç Anadolu (Eskişehir hariç), Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Bingöl, Muş, Bitlis, Hakkari, Şırnak, Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt çevreleri ile Van’ın güney kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.
03.05.2019
Fenomen gezginler Gümüşhane’de
Gümüşhane Valiliği ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) işbirliğinde sosyal medya fenomenleri ve gezginlerin Gümüşhane gezileri devam ediyor.
03.05.2019
Kıbrıs Modern Sanat Müzesi etkinlikleri kapsamında düzenlenen “9. Uluslararası Fotoğraf Günleri,” KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın katılımı ile başladı.
03.05.2019
TİROİT HASTALARI BU GIDALARA DİKKAT
"ÇOCUKLARDA OBEZİTE SEVİYESİ YÜKSELDİ"
100’ÜNCÜ YILINDA MîSâK-I MİLLî ANILACAK
BAKAN KOCA: “DENİZ BAYKAL İLE İLGİLİ KENDİSİNDEN İZİN ALMADAN AÇIKLAMA YAPILMASINI DOĞRU BULMUYORUM. CİDDİ BİR SAĞLIK SORUNU OLMADIĞINI VE BASİT BİR ÜST SOLUNUM YOLU OLDUĞUNU SÖYLEYEBİLİRİM. ARKADAŞLAR TEDBİREN TAKİBE ALDILAR."
SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA, “HASTANEDE 15 İLE 20 KİŞİ ARASINDA YAKIN TAKİP ETTİĞİMİZ KİŞİ VAR” DEDİ.
BOTOKS VE DOLGU HAKKINDA MERAK EDİLENLER
TÜRKİYE’DE HER GÜN 2 KADIN RAHİM AĞZI KANSERİNDEN ÖLÜYOR
ÇOCUKLARDA GÖZ KAPAĞI DÜŞÜKLÜĞÜNE DİKKAT
KARTAL BELEDİYESİ’NDEN ITRî VE BACH KONSERİ
SOYDUKLARI EVİN LAMBALARI YANDI, HIRSIZLARIN UMURUNDA BİLE OLMADI
FORMDA KALMANIN EN ŞIK YOLU
“RUHSAL BOZUKLUKLAR; YALNIZLIK VE HAZ ODAKLI BİR YAŞAM ŞEKLİNİN SONUCU”

EN ÇOK OKUNANLAR