Reklam
Arkas Lojistik odağına teknolojiyi aldı, ciro hedefini ikiye katladı
Arkas Lojistik, IT yatırımları sonucunda ’komple lojistik’ hizmeti sunmayı planlarken, 2023 yılında cirosunu ikiye katlamayı hedefledi. Arkas Lojistik Genel Müdürü Onur Göçmez, "IT yatırımlarımız ve organizasyonel yapımız ile her aşamada en hızlı lojistik firması olmak için teknolojiye yatırım yapıyoruz. Yılda 2 milyon dolara yakın bir yatırımımız söz konusu." dedi.

14 Kasim 2019 - 10:45:05

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Arkas Lojistik, IT yatırımları sonucunda ’komple lojistik’ hizmeti sunmayı planlarken, 2023 yılında cirosunu ikiye katlamayı hedefledi. Arkas Lojistik Genel Müdürü Onur Göçmez, "IT yatırımlarımız ve organizasyonel yapımız ile her aşamada en hızlı lojistik firması olmak için teknolojiye yatırım yapıyoruz. Yılda 2 milyon dolara yakın bir yatırımımız söz konusu." dedi.

Arkas Lojistik, IT’den organizasyonel yapıya, hizmet çeşitliliğinden demiryolu lojistiğine, forwarding’ten istihdama kadar birçok alanda 2023 hedeflerini büyüttü. Yapılan açıklamada; 2018 yılını yüzde 15 büyüme ve 250 milyon dolar ciro ile kapatan şirket, 2023’te bu rakamı ikiye katlayarak 500 milyon dolarlık ciroya ulaşacak.

Logitrans Transport Lojistik Fuarı’nda gelecek dönem stratejileri ve hedefleri hakkında bilgi veren Arkas Lojistik Genel Müdürü Onur Göçmez, "Hedeflerimizi 2023 yılına göre planlıyoruz. 2023 yılında forwarding tarafında 200 bin TEU hacme ulaşırken, demiryolu lojistiğinde özel sektörde Türkiye’de ilk sırayı almak başlıca iki hedefimiz. Diğer yandan hizmet çeşitliliğimizi de ileri boyuta taşıyarak kapalı depolarımızla ’komple lojistik’ kavramını tam olarak sunmayı amaçlıyoruz. Böylece 81 il ve ilçelerine yurtiçi dağıtım yapabilecek nakliye ağını örmüş olacağız." diye konuştu.
Konteyner taşımacılığında önderliğini sürdüren şirket, 2018 yılında 150 milyon liranın üzerinde kamyon ve dorse yatırımı yaparken, bu yıl da 4 milyon euro yatırımla toplam 55 adet çekici özellikli kamyon aldı.

"Her aşamada en hızlı lojistik firması olmak için teknolojiye yatırım yapıyoruz"
2023 yılı hedefleri içinde teknolojinin önemine de işaret eden Göçmez, "IT yatırımlarımız ve organizasyonel yapımız ile her aşamada en hızlı lojistik firması olmak için teknolojiye yatırım yapıyoruz. Yılda 2 milyon dolara yakın bir yatırımımız söz konusu. Öz varlık araçlarımızda bulundurduğumuz dijital takograf ve GPS cihazları sayesinde ciddi performans artışı gözlemliyoruz. Gelişen teknolojiye ayak uydurma noktasında oluşturulan bir ERP yazılımı olan Loop ile kazandığımız mobilite sayesinde ulaştırma terminal hizmetleri ve forwarding birimlerimizin tüm satış ve operasyon süreçlerini daha hızlı yönetiyoruz. Ayrıca tüm yazılım ve veritabanı sunucu bilgisayarlarımızı Microsoft Azure Bulut sistemine taşıyarak tüm sunucularımızı tek yapı altına topladık. Bu sayede maliyetimizi düşürüp sürekli erişebilirlik elde ederken sistemimizi olası doğal afetlerde de çalışmaya devam edecek bir yapıya geçirdik." dedi.

Demiryolu taşımaları
Öte yandan, yük taşımacılığında demiryolunun payını artırmaya da odaklanan şirket, şişe ve cam gibi en hassas yükleri de demiryoluna kaydırdı. 2019’da 130 milyon şişe taşıma hedefi koyan şirket, müşterisi için Mersin ve Eskişehir’den İzmir’de bulunan fabrikaya boş şişe dağıtımlarını gerçekleştiriyor. Şirket, aynı şekilde farklı şirketlerin seramik kimyasalları taşımalarını da üstlendiği kaydedildi.

Bakü-Tiflis-Kars hattında sefer sayısını haftada ikiye çıkaracak
Türkiye’den çıkan ilk tren organizasyonunu Arkas Lojistik olarak kendilerinin üstlendiğini hatırlatan Göçmez, söz konusu hat ile Çin’den yola çıkan yükün Kazakistan ve Türkmenistan üzerinden Hazar Denizi ile Bakü Alat Limanı’na, oradan da Gürcistan ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşındığını anlattı.
Göçmez, "Bugüne kadar Türkiye’den Bağımsız Devletler Topluluğu’na taşıdığımız yük 25 bin tonu geçti. Hat ile taşınan toplam rakam ise 50 bin tona ulaştı. Sefer sıklığı şu anda haftada bir, ancak ikiye çıkararak 2020’de bu hattı geliştirmeyi hedefliyoruz." şeklinde konuştu.

Gençlere yatırım
Teknoloji yatırımlarının yanı sıra insan kaynağını da önemseyen şirketlerden olan Arkas, Genç Yetenek Programı’yla 12 aylık program süresince tüm görevlerde yer alan gençlerden başarılı olanlar şirkette kariyer fırsatı elde ettiği kaydedildi. Genç Yetenek Programı kapsamında şimdiye kadar toplamda 27 stajyere 760 saatlik eğitim verildi.
KAYNAK: İHA

Etiketler: EKONOMİ,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
FETÖ soruşturması kapsamında astsubay rütbesindeki 223 askeri personel şüpheli hakkında saat 01.00 itibariyle İstanbul merkezli 49 ilde ve KKTC’de eş zamanlı olarak yakalama ve gözaltı kararı verildi.
FETÖ soruşturması kapsamında astsubay rütbesindeki 223 askeri personel şüpheli hakkında saat 01.00 itibariyle İstanbul merkezli 49 ilde ve KKTC’de eş zamanlı olarak yakalama ve gözaltı kararı verildi.
14.09.2019
Turkcell Londra’da dijital ekonomi ve 5G konuştu
Londra’da Dünya Mobil Operatörler Birliği’nin (GSMA) merkezini ziyaret eden Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan gazeteciler ile bir araya gelerek sektörün gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Turkcell’in gelecek dönem hedeflerinden de bahseden Erkan, 5G için fiber ve ortak altyapının önemine dikkat çekti. Şirket olarak 5G’nin yanı sıra yapay zekâ, robotik teknolojiler, Endüstri 4.0, nesnelerin interneti, büyük veri, akıllı teknolojiler, siber güvenlik ve bulut teknolojilerine odaklandıklarının altını çizen Murat Erkan, “5G ile ekonomi uçtan uca dijital hale gelecek, bu da ülkemiz için çok önemli fırsatlar barındırıyor” dedi.
14.09.2019
Sesli çocuk kitapları 172 bin çocuğa ulaştı
Çankaya Belediyesi, basılı olarak 500 bin adet dağıttığı çocuk kitapları serisini, internet ortamında 172 bin kişiye ulaştırdı.
14.09.2019
Ayda 5 bin 111 ton ambalaj atığı
Çevreye duyarlı ve korumaya yönelik çalışmalarını sürdüren Çankaya Belediyesi, Ağustos ayında ilçe genelinde 5 bin 111 ton ambalaj atığı toplayarak çevreye ve ekonomiye önemli bir katkı sağladı.
14.09.2019
ASELSAN, anti-İHA sistemiyle hedefleri havada vuruyor
ASELSAN tarafından geliştirilen anti-İHA sistemi ‘İhtar’ 40 milimetre şeklinde entegre edilen bombatar ile mini İHA hedeflerini havada başarıyla vurarak imha etti.
14.09.2019
Red Bull Cliff Diving’de son durak Bilbao
Dünyanın en prestijli atlayış serisi Red Bull Cliff Diving’de heyecan İspanya’da son bulacak. Sezonun son yarışında korkusuz sporcular bugün İspanya’nın Bilbao kentindeki meşhur La Salve Köprüsü’nden atlayarak yine izleyenlere unutulmaz anlar yaşatacak. Bilbao’daki son mücadele ardından Bosna Hersek’te şampiyonluğunu ilan eden Garry Hunt ve Rhiannan Iffland ödüllerine kavuşacaklar.
14.09.2019
"BESLENMENİZİ DÜZENLEYEREK ÇOCUK SAHİBİ OLMA ŞANSINIZI ARTTIRABİLİRSİNİZ"
KARTAL’DA İNME VE KOAH HASTALIĞI SEMİNERİ
ÜKSM RESİM SERGİSİNE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR
ANKARA DEVLET OPERA VE BALESİ’NDE “FINDIKKIRAN” ZAMANI
KIŞ AYLARINDA YÜKSEK EV ISISI VE NEM ORANI ALERJENLERİ ARTIRIYOR
TROYA MÜZESİ 2020 ‘AVRUPA YILIN MÜZESİ ÖDÜLLERİ 2020’DE FİNALE KALDI
PROF. DR. EMEL CANBAY: "PSÖDOMİKSOMA PERİTONEİ HASTALIĞINDA TEDAVİ GECİKİRSE HASTALIĞININ KONTROLÜ DE GÜÇLEŞEBİLİR"
DEVLET TÜRK SANATLARI YARIŞMASI ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU
KIBRIS’TA TABİP BİNBAŞI NİHAT İLHAN VE ŞEHİT AİLESİ ANISINA PANEL DÜZENLENECEK
YEMEK BORUSU KAPANDIĞI İÇİN BESLENEMEYEN NİJERYALI HASTA TÜRKİYE’DE SAĞLIĞINA KAVUŞTU
İLKER SAVAŞKURT, BURGAS FİLM FESTİVALİ’NİN PROGRAM EKİBİNE SEÇİLDİ
BEL FITIĞI HAKKINDA YANLIŞ BİLİNENLER

EN ÇOK OKUNANLAR