Reklam
Necip Fazıl ve Nazım Hikmet’e ait eşyalar Ulucanlar’da sergileniyor
Ulucanlar Cezaevi Müzesi tarihe tanıklık etmeye devam ediyor. Türk edebiyatının önemli isimlerinden Necip Fazıl Kısakürek ve Nazım Hikmet Ran’a ait eşyalar Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde sergileniyor.

14 Kasim 2019 - 09:00:13

Çıktı Al

Yorum (0)

Ulucanlar Cezaevi Müzesi tarihe tanıklık etmeye devam ediyor. Türk edebiyatının önemli isimlerinden Necip Fazıl Kısakürek ve Nazım Hikmet Ran’a ait eşyalar Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde sergileniyor.
Türk siyasi hayatının en önemli duraklarından biri olan Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde sergilenen hatıra eşyalara yenileri eklendi. Şair Nazım Hikmet Ran’ın Bursa Cezaevi’ndeyken yaptığı ahşap oymalı dikiş kutusu, bir dönem tutuklu kaldığı Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde yerini aldı. Ata Müzayede koleksiyonunda yer alan ve İstanbul’dan Ankara’ya getirilen eşyalar arasında Nazım Hikmet’in kendi el yazısıyla “Davet” isimli şiirinden bir dize ve “Talihsiz Yusuf” isimli tablosu da yer alıyor.

Necip Fazıl’ın kitabı ve fotoğrafları da müzede
1 yıl süreyle sergilenmesi için Ulucanlar Cezaevi Müzesi’ne getirilen eşyalar bu kadarla da sınırlı değil. Cezaevinde bir dönem tutuklu kalan isimlere ait çeşitli eşyalar da müzede yerini aldı. Necip Fazıl Kısakürek’e ait 1938 baskılı ve imzalı “Bir Adam Yaratmak” adlı kitap, Kısakürek’in kartviziti, ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler’in koleksiyonunda yer alan Bülent Ecevit, İsmet İnönü, Behice Boran ve Necip Fazıl Kısakürek’e ait fotoğraflar, Behice Boran’ın 1966 yılında Urfa milletvekilliği yaparken TBMM’ye sunduğu teklif, Bursa Cezaevi’nde Nazım Hikmet’le beraber kalan ressam İbrahim Balaban’ın Nazım’ın “Şair Baba ve Damdakiler” isimli kitabının kapağı için hazırladığı taslak resmi de Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde görülebilecek.

Tarihin tanıkları
Yeni gelen bu eşyaların her birinin tarihe tanıklık etmiş eserler olduğunu vurgulayan Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı, “Bu eserleri herkes mutlaka görmeli. Geçmişte burada kalmış pek çok ismin kişisel eşyalarına burada sahip çıkıyor ve 81 yıllık siyasi tarihi gözler önüne seriyoruz. Herkesi Ulucanlar Cezaevi Müzesi’ni ziyaret etmeye davet ediyorum” dedi.
Müzede görülebilecek kişisel eşyaların bu kadarla sınırlı olmadığının altını çizen Başkan Balcı, “Bülent Ecevit’in kendisiyle özdeşleşen kasketi ile kravatı, Muhsin Yazıcıoğlu’nun namaz takkesi ve seccadesi gibi manevi değeri oldukça yüksek kişisel eşyaları müzede görebilmek mümkün. Bu eşyalar ziyaretçiler tarafından büyük ilgi görüyor” diye konuştu.
KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Kampüste ‘engel’ yok
Genetik geçişli tip 3 SMA hastası Muhammed Hazar Tekin’in, kendisine tahsis edilen araçla ‘engel’i ortadan kaldırıldı. 19 yaşındaki Tekin okula ulaşımını bu yolla sağlıyor.
03.12.2019
Orhan Kural’ın Cem Yılmaz’a açtığı dava reddedildi
Prof. Dr. Orhan Kural’ın kendisi hakkında sosyal medya hesabında paylaşımda bulunan Cem Yılmaz’a açtığı 10 bin TL’lik manevi tazminat davası reddedildi. Kararın açıklanmasının ardından gözyaşlarını tutamayan Kural, “Hep güçlüler kazanıyor” dedi.
03.12.2019
Bulutlar gündüzü geceye çevirdi
İstanbul genelinde bir anda beliren kara bulutlar gündüzü adeta geceye çevirdi. Gökyüzünü kaplayan kara bulutlar kamera ile görüntülendi.
03.12.2019
Arslan, Erciyes Anadolu Holding’te toplu iş sözleşmesi müzakerelerine katıldı
HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, güçlenerek büyüyen Erciyes Anadolu Holding ile gerçekleştirilen toplu sözleşme müzakerelerini tarihi bir toplantı olarak gördüklerini belirterek, “Erciyes Anadolu Holding’in sendikalarımızı ve üyelerimizi heyecanlandıran yeni yapısının başarılı olacağına inanıyoruz” dedi.
03.12.2019
Beşiktaş’ta Burak’a alternatif aranıyor
Üst üste aldığı galibiyetlerle zirve yarışına ortak olan Beşiktaş’ta yönetim transfer için kolları sıvıyor. Siyah-beyazlılar, devre arasında Burak Yılmaz’a alternatif olacak bir golcü oyuncu transfer etmek istiyor.
03.12.2019
Dışişleri Bakanlığı Burkina Faso’daki terör saldırısını kınadı
Dışişleri Bakanlığı, Burkina Faso’da bir kiliseye gerçekleştirilen terör saldırısına ilişkin kınama mesajı yayınladı.
03.12.2019
"BESLENMENİZİ DÜZENLEYEREK ÇOCUK SAHİBİ OLMA ŞANSINIZI ARTTIRABİLİRSİNİZ"
KARTAL’DA İNME VE KOAH HASTALIĞI SEMİNERİ
ÜKSM RESİM SERGİSİNE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR
ANKARA DEVLET OPERA VE BALESİ’NDE “FINDIKKIRAN” ZAMANI
KIŞ AYLARINDA YÜKSEK EV ISISI VE NEM ORANI ALERJENLERİ ARTIRIYOR
TROYA MÜZESİ 2020 ‘AVRUPA YILIN MÜZESİ ÖDÜLLERİ 2020’DE FİNALE KALDI
PROF. DR. EMEL CANBAY: "PSÖDOMİKSOMA PERİTONEİ HASTALIĞINDA TEDAVİ GECİKİRSE HASTALIĞININ KONTROLÜ DE GÜÇLEŞEBİLİR"
DEVLET TÜRK SANATLARI YARIŞMASI ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU
KIBRIS’TA TABİP BİNBAŞI NİHAT İLHAN VE ŞEHİT AİLESİ ANISINA PANEL DÜZENLENECEK
YEMEK BORUSU KAPANDIĞI İÇİN BESLENEMEYEN NİJERYALI HASTA TÜRKİYE’DE SAĞLIĞINA KAVUŞTU
İLKER SAVAŞKURT, BURGAS FİLM FESTİVALİ’NİN PROGRAM EKİBİNE SEÇİLDİ
BEL FITIĞI HAKKINDA YANLIŞ BİLİNENLER

EN ÇOK OKUNANLAR