Reklam
Şeker hastalığı körlüğe ve bacak kesilmesine neden olabiliyor
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rıfat Emral, şeker hastalığının oldukça sinsi bir hastalık olduğunu belirterek, önlem alınmazsa hastalarda körlüğe, hatta bazı uzuvların kesilmesine kadar gidebilecek sorunlar doğurabileceğini söyledi.

14 Kasim 2019 - 08:45:15

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rıfat Emral, şeker hastalığının oldukça sinsi bir hastalık olduğunu belirterek, önlem alınmazsa hastalarda körlüğe, hatta bazı uzuvların kesilmesine kadar gidebilecek sorunlar doğurabileceğini söyledi.
Prof. Dr. Rıfat Emral, şeker hastalığının tüm dünyada sıklığı hızla artan, oluşturduğu metabolik sorunlar nedeniyle de hayat kalitesini bozan ve hayatı kısaltan kronik bir hastalık olduğuna dikkat çekerek, dünyada 450 milyonun üzerinde insanın şeker hastalığıyla mücadele ettiğini söyledi. Son verilere göre Türkiye’de de yaklaşık 7 buçuk milyon şeker hastası bulunduğunu anlatan Prof. Dr. Emral, “Şeker hastalığı yalnız kandaki şeker düzeyinin yüksekliğine neden olmaz, aslında vücudun tüm sistemlerini ve organlarını etkiler, tüm damarlarda sorunlara yol açabilir. Bunun sonucu olarak da hem kalp, hem beyin, hem de diğer organ ve kasları besleyen damarları etkileyerek gerek kalp krizi, gerek felç, gerekse böbrek yetersizliğine neden olabilir. Şeker hastalığı küçük büyük tüm damarları etkileyebilir” dedi.

Şeker bacak kesilmesi ve körlüğe neden olabiliyor
Prof. Dr. Rıfat Emral, şeker hastalığının oldukça sinsi bir hastalık olduğunu ifade ederek, hastalığın diyaliz gerektiren böbrek yetersizliği, körlük ve bacak, ayak kesilmesine kadar varabileceği uyarısında bulundu. Erkeklerde cinsel işlev bozukluğu, kadınlarda kuruluk nedeniyle cinsel isteksizliğin de en önemli nedenlerinin başında şeker hastalığı geldiğini kaydeden Emral, hastalığın kimi zaman ani bulgularla ortaya çıktığını, çoklukla da sinsi bir seyir izlediğini söyledi. Emral, çoğu hastanın şeker hastası olduğunu bilmeden yıllarca yüksek şeker düzeyleriyle yaşadığını ifade ederek, bu sinsi hastalığın geç farkına varılması nedeniyle daha da tehlikeli olabileceğine işaret etti. Emral, bu hastaların bir kısmının ilk kez kalp krizi veya felç geçirdiklerinde tanı aldıklarını belirterek, “Bunlar geç kalınmış vakalardır. Oysa hastalık daha organları etkilemeden tanınır ve önlem alınırsa şeker hastalığının gelişmesi de önlenebilir. Özellikle yemekten sonra rehavet çökmesi, çabuk acıkma, yemek gecikince ter boşalması, sinirlilik, özellikle cinsel bölgede kaşıntı gibi şikayetler uyarıcı olmalıdır. Bunların yanında ağız kuruluğu, gece idrara kalkma, iyileşmeyen yara, sabah uyandığında başında sersemlik hissi olanlar mutlaka şeker ölçümü yaptırmalı, gerekirse gizli şeker açısından da teste girmelidirler” diye konuştu.

40 yaş üstü daha dikkatli olmalı
Emral, “Hiçbir şikayet olmasa bile ailesinde şeker hastası bulunanlar, yüksek tansiyon, kan yağlarında bozukluk, şişmanlık, gut hastalığı gibi diğer hastalıkları bulunanlar ve 40 yaş üstü tüm bireyler en az yıllık şeker ölçümlerini yaptırmalı, sonuç normal çıksa dahi belli aralıklarla bu ölçümü tekrarlatmalıdırlar” dedi.
Şeker hastalığı olduğu saptanan kişilerin ise mutlaka bir endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları uzmanı ya da dahiliye uzmanının kontrolüne girmesi, kendisine önerilen sıklıkta bu kontrolleri de sürdürmeleri gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Emral, “Unutulmamalıdır ki şeker hastalığı adı gibi şeker bir hastalık değildir. Şeker hastaları önerilen diyet-egzersiz-ilaç tedavilerine uymazlarsa er ya da geç insulin kullanmak zorunda kalırlar ve şeker düzeyleri yüksek seyrettikçe kalp krizi, felç, böbrek yetersizliği, körlük, bacak-ayak kesilmesi, ereksiyon bozukluğu, doğurganlıkta azalma, hatta yağlanma nedenli karaciğer sirozu gibi ek birçok hastalığa daha maruz kalabilirler. Dolayısıyla şeker hastalığı kişinin hem hayatını zehreder hem de hayatını kısaltır” şeklinde konuştu.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Belediye otobüslerinde dezenfekte mesaisi
Trabzon Büyükşehir Belediyesi bünyesinde toplu taşıma hizmeti veren otobüslerin iç ve dış temizlikleri her gün rutin olarak yapılırken, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun talimatı ile tüm otobüsler 15 günde bir ilaçlanarak dezenfekte ediliyor.
16.11.2019
Pendik’te pompalı tüfekli saldırgan dehşet saçtı: 3 ölü, 1 yaralı
Pendik’te pompalı tüfekli saldırgan, girdiği markette art arda tetiğe basarak dehşet saçtı. ‘Kız verme’ tartışması nedeniyle yaşanan olayda 3 kişi öldü, 1 kişi de yaralandı. Şahıs polis aracıyla olay yerinden götürülürken şahsa saldırmak isteyen vatandaşlar nedeniyle arbede yaşandı. Ayrıca polis kalabalığı dağıtmak için biber gazı kullanırken, biber gazından etkilenen bebeğe ambulansta müdahale edildi.
16.11.2019
Bayern Münih’in yeni başkanı Herbert Hainer oldu
Almanya Bundesliga ekiplerinden Bayern Münih’in yeni başkanı Herbert Hainer oldu.
16.11.2019
Trafik kazalarında olay yerinde hayatını kaybeden kişi sayısı, geçen yıla göre yüzde 28,5 azaldı
İçişleri Bakanlığı trafikte alınan tedbirler gerçekleştirilen uygulamalarla bu yılın 10 ayında meydana gelen trafik kazaları sonucu olay yerinde hayatını kaybeden kişi sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28,5 azaldığını bildirdi.
16.11.2019
Marmara Koleji öğrencileri Dünya Bilginleri Yarışmasın’dan 7 madalya ile döndü
Marmara Koleji öğrencileri New Haven’deki Yale Üniversitesi’nde yapılan Dünya Bilginleri Yarışması’ndan 7 madalya ile döndü.
16.11.2019
12 bin yıllık Buzul Göl olduğu iddia edilmişti; su birikintisi çıktı
Gümüşhane’nin merkeze bağlı Dumanlı köyü sınırlarındaki İstavroma Yaylası’nda define aranan ve yörede Dipsiz Göl olarak adlandırılan alanın iddia edildiği gibi 12 bin yıllık bir buzul gölü olmadığı bölgede inceleme yapan bilim adamı tarafından açıklandı.
16.11.2019
"BESLENMENİZİ DÜZENLEYEREK ÇOCUK SAHİBİ OLMA ŞANSINIZI ARTTIRABİLİRSİNİZ"
KARTAL’DA İNME VE KOAH HASTALIĞI SEMİNERİ
ÜKSM RESİM SERGİSİNE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR
ANKARA DEVLET OPERA VE BALESİ’NDE “FINDIKKIRAN” ZAMANI
KIŞ AYLARINDA YÜKSEK EV ISISI VE NEM ORANI ALERJENLERİ ARTIRIYOR
TROYA MÜZESİ 2020 ‘AVRUPA YILIN MÜZESİ ÖDÜLLERİ 2020’DE FİNALE KALDI
PROF. DR. EMEL CANBAY: "PSÖDOMİKSOMA PERİTONEİ HASTALIĞINDA TEDAVİ GECİKİRSE HASTALIĞININ KONTROLÜ DE GÜÇLEŞEBİLİR"
DEVLET TÜRK SANATLARI YARIŞMASI ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU
KIBRIS’TA TABİP BİNBAŞI NİHAT İLHAN VE ŞEHİT AİLESİ ANISINA PANEL DÜZENLENECEK
YEMEK BORUSU KAPANDIĞI İÇİN BESLENEMEYEN NİJERYALI HASTA TÜRKİYE’DE SAĞLIĞINA KAVUŞTU
İLKER SAVAŞKURT, BURGAS FİLM FESTİVALİ’NİN PROGRAM EKİBİNE SEÇİLDİ
BEL FITIĞI HAKKINDA YANLIŞ BİLİNENLER

EN ÇOK OKUNANLAR