Reklam
Zeka testinin kapsamı genişletildi
Stanford-Binet zeka ölçeklerinin kapsamı genişletilerek, beşinci baskısı çok çeşitli kullanımlar için tasarlandı.

11 Kasim 2019 - 10:15:06

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Stanford-Binet zeka ölçeklerinin kapsamı genişletilerek, beşinci baskısı çok çeşitli kullanımlar için tasarlandı.
Zeka ölçeklerinin kapsamı genişletildi. Stanford-Binet Zekâ Ölçeklerinin beşinci baskısı, çok çeşitli kullanımlar için tasarlanarak, çocuk, ergen ve yetişkinlerde zihinsel işlevlerini değerlendirmek ve ayrıca gelişimsel yetersizlikleri ile istisnaları uygun uyarıları izlenerek teşhis amaçlı kullanılmaya başlanacak.
Stanford-Binet Türkiye Ceo’su Serhat Kaan, “SB5’in; bireysel olarak uygulanmış zekâ ve bilişsel yeteneklerin bir değerlendirmesidir. 2 ila 85+ yaşları incelemek için uygun bir testtir. SB5’in ortalama test süresi, uygulanan skalaya bağlı olarak 15 ila 75 dakika arasında değerlendirilerek tam ölçekli IQ testinin sonuçlarını veriyor” dedi.
Küçük çocukları, düşük işlevselliği olan daha büyük çocukları ve zihinsel geriliği olan yetişkinleri daha iyi ölçmek için geliştirildiğine işaret eden Kaan, “Test, alt-uç öğeleri de içerdiğinden, oyuncaklar ve manipülatifler (Stanford-Binet’in önceki sürümlerinden olanlar gibi) test kitine dâhil edildi. Özellikle, kitaplardaki materyallerde, renkli resimlerin kullanılma sebebi daha çocuksu ve arkadaşça olmasıdır. Gelişmiş bellek görevleri ile ölçülen çalışma belleği (Baddeley 1986), yetişkinler, yaşlılar ve çeşitli nöropsikolojik güçlükleri olan bireyler için önemli bir değerlendirme sağlayacaktır” açıklamasında bulundu.
Serhat Kaan’ın açıklamalarına göre SB5’in bileşik IQ puanları, tam ölçekli IQ, sözel IQ, sözel olmayan IQ ve kısaltılmış batarya IQ için ortalama olarak yüksek güvenirliğe (.91 ila 98) sahip. Beş faktör endeksinin ortalamaları; 90 veya daha yüksek, 10 alt testin ortalaması ise 84 veya daha yüksek olarak ölçülüyor.
Eski versiyon, ülkemizde çocuk ruh sağlığı kliniklerinde ve Rehberlik Araştırma Merkezlerin de 2-16 yaş arası çocuk ve ergenler için yaygın olarak kullanılmaktaydı. Dünyanın gelişmiş ülkelerinde ise daha kapsamlı ve ayrıntılı bilişsel değerlendirmeler yapan, zekâyı çeşitli beceriler açısından ele alan Stanford-Binet 5 testi (SB5) kullanılıyor.
Kaan, “Açık Mavi Çözüm Merkezi, ciddi bir ön hazırlık sonrası Şubat 2018 tarihi itibariyle ‘Stanford-Binet 5 (SB5) Zeka Ölçekleri Türkiye’, Standardizasyon ve güvenirlilik çalışması için Türkiye yetkilisi olmuştur ve bu yetkiyi kullanmak üzere çalışmalara başlamıştır” dedi.
SB5’in, okul öncesi ve akademik hayatı geliştirmek için detaylı müdahale planı verirken aynı zamanda da nöropsikolojik değerIendirme yapabilmeyi sağladığını belirten Kaan, “SB5’in birçok üst-seviye öğe içermesinin sebebi üstün yetenekli bireylerin performans seviyesini en yüksek seviyede ölçmesi olarak biliniyor” diye konuştu.
“Alt-uç öğeleri de içeriyor”
Kaan, küçük çocukların, düşük işlevselliği olan daha büyük çocukları ve zihinsel geriliği olan yetişkinleri daha iyi ölçmek için geliştirilmiş alt-uç öğeleri de içerdiğine dikkat çekerek, “Açık Mavi Çözüm Merkezi, hazırlıklarına Ocak 2018 de başladıkları SB5 standardizasyon çalışmalarını Haziran 2019 da tamamlamıştır. 50 yıl önce yapılan zeka testinden sonra yapılan en geniş kapsamlı (2-85 yaş aralığı) test olması ve SB5 yöntemi ile yapılması ortaya çıkacak veriyi değerli kılmaktadır” ifadelerini kullandı.
Türkiye’de, uzman bir heyet tarafından yürütülen bu çalışmaların, yetkili kuruluş tarafından onaylandığını hatırlatan Kaan, Açık Mavi Çözüm Merkezi resmi ‘Stanford-Binet 5 (SB5) Zeka Ölçekleri Türkiye’ distribütörü olduğuna dikkat çekti.
KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
İDDEF’ten ‘bayrama hazırız’ mesajı
İDDEF, Kurban Bayramı öncesinde kesim ve dağıtım yapılacak yerlerdeki son denetimlerini yaparak tüm hazırlıklarını tamamladığını duyurdu, ‘hazırız’ mesajı verdi.
26.07.2019
Teknosa espor heyecanına ortak oluyor
Teknosa, tüm dünyada espor severlerin heyecanla takip ettiği Intel ESL Türkiye Şampiyonası’na sponsor oldu. Bu yıl CS:GO ve Dota 2 turnuvalarını içeren Intel ESL Türkiye Şampiyonası’nda toplam 300’den fazla takım arasından lige katılmaya hak kazanan 8 takım, 7 haftalık maratonda rekabet edecek.
26.07.2019
Eyüpsultan Belediyesi, Kemerburgaz’da “Kurban Satış Alanı” kurdu
Eyüpsultan Belediyesi, Kurban Bayramı’na az bir süre kala, kurban satış alanı hazırlıklarını sürdürüyor.
26.07.2019
Çocuk dilenciliği ile mücadelede Trabzon’dan örnek proje
Trabzon’da çocuk dilenciliği ile mücadele kapsamında yürütülen ’Misafir Çocuklar Merkezi İş Birliği Projesi’ ile şehirde çocuk dilenciliği yüzde 60 oranında azaldı. Şehrin muhtelif yerlerinden toplanan çocuk dilenciler oluşturulan özel binada uzman ekiplerce eğitime tabi tutuluyor, her türlü ihtiyaçları gideriliyor.
26.07.2019
Ekmeğini deriden çıkaran kadınlar
Ankara Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme ve El Becerileri Kursları (BELMEK), başkentli kadınları üretmeye teşvik ediyor.
26.07.2019
Kemerburgaz’da imar affı fırsatçılarına göz açtırılmıyor
Eyüpsultan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, imar barışı uygulamasını fırsat bilerek Hazine arazileri üzerine kaçak yerleşimler yapanlara göz açtırmıyor.
26.07.2019
"BESLENMENİZİ DÜZENLEYEREK ÇOCUK SAHİBİ OLMA ŞANSINIZI ARTTIRABİLİRSİNİZ"
KARTAL’DA İNME VE KOAH HASTALIĞI SEMİNERİ
ÜKSM RESİM SERGİSİNE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR
ANKARA DEVLET OPERA VE BALESİ’NDE “FINDIKKIRAN” ZAMANI
KIŞ AYLARINDA YÜKSEK EV ISISI VE NEM ORANI ALERJENLERİ ARTIRIYOR
TROYA MÜZESİ 2020 ‘AVRUPA YILIN MÜZESİ ÖDÜLLERİ 2020’DE FİNALE KALDI
PROF. DR. EMEL CANBAY: "PSÖDOMİKSOMA PERİTONEİ HASTALIĞINDA TEDAVİ GECİKİRSE HASTALIĞININ KONTROLÜ DE GÜÇLEŞEBİLİR"
DEVLET TÜRK SANATLARI YARIŞMASI ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU
KIBRIS’TA TABİP BİNBAŞI NİHAT İLHAN VE ŞEHİT AİLESİ ANISINA PANEL DÜZENLENECEK
YEMEK BORUSU KAPANDIĞI İÇİN BESLENEMEYEN NİJERYALI HASTA TÜRKİYE’DE SAĞLIĞINA KAVUŞTU
İLKER SAVAŞKURT, BURGAS FİLM FESTİVALİ’NİN PROGRAM EKİBİNE SEÇİLDİ
BEL FITIĞI HAKKINDA YANLIŞ BİLİNENLER

EN ÇOK OKUNANLAR