Reklam
İstanbul’da eylem hazırlığındaki DEAŞ’lılar mahkemeye sevk edildi
İstanbul’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını kana bulamaya çalıştıkları öne sürülen terör örgütü DEAŞ üyesi 8 kişi, tutuklama talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk edildi.

08 Kasim 2019 - 16:15:12

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
İstanbul’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını kana bulamaya çalıştıkları öne sürülen terör örgütü DEAŞ üyesi 8 kişi, tutuklama talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk edildi.
İstanbul’da Cumhuriyet Bayramı törenleri sırasında sansasyonel eylem hazırlığında oldukları iddia edilen DEAŞ üyesi 11 şüpheli, farklı tarihlerde düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınmıştı. Emniyetteki işlemleri tamamlanan şüpheliler sabah saatlerinde Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edildi. Burada savcılıkça sorgulanan şüphelilerden 8’i tutuklanma talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi. Savcılık 3 şüphelinin ise serbest bırakılmasına karar verdi.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Savcısı tarafından hazırlanan sevk yazısında, şüphelilerin DEAŞ terör örgütü adına İstanbul’da faaliyet yürüttükleri belirtilerek, 29 Ekim’de yapılan Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını çalıntı araç ile temin edecekleri silahla kana bulayacakları anlatıldı. Sevk yazısında, elde edilen istihbari bilgi sonucunda yapılan çalışmalarda şüpheli H.K.’nın 29 Ekim’in hemen öncesinde şüpheli B.Ç.’den silah temin ettiğinin anlaşılması üzerine operasyona başlandığı belirtildi. Şüpheliler E.S., B.Ç., H.K. ve R.K.’nın 28 Ekim’i 29 Ekim’e bağlayan gece gözaltına alındıkları, İ.G., G.B., F.G., T.G.’nin ise 2 Kasım’da gözaltına alındıkları belirtilen yazıda, şüphelilerden elde edilen dijital materyallerde DEAŞ terör örgütüne ait videolar, ses kayıtları, sözde DEAŞ, IŞİD bayrağı resimleri gibi çok sayıda veri tespit edildiği anlatıldı. Ayrıca İstanbul Valiliği yakınlarındaki İstanbul Defterdarlığı otoparkına park edilmiş ikiz plakalı çalıntı aracın tespit edildiği ve şüpheli T.G.’nin dijitallerinde araç GPS devre dışı bırakma konusunda bilgi içeren ekran görüntüsünün bulunduğu kaydedildi.

Para transferi tespit edildi
Sevk yazısında, şüpheli R.K. ile ilgili TEM Daire Başkanlığınca hazırlanan MASAK raporuna da yer verildi. Raporda, şüpheli R.K.’nın örgüte üye olma suçundan hakkında soruşturma veya dava yürütülen çok sayıda şahısla para transferi ilişkisi olduğunun, şüphelinin geliri ile orantısız şekilde yaklaşık 1.2 milyon TL mevduatı ne yaptığının anlaşılamadığı, şüphelinin bu parayı ülke içerisinde örgüt faaliyetlerinde kullanılmak üzere koordine ettiğinin değerlendirildiği belirtildi. Sevk yazısında şu ifadelere yer verildi:
“DEAŞ terör örgütünün sözde lideri Ebu Bekir el-Badadi’nin öldürüldüğü haberlerinin akabinde örgütün sözde Türkiye vilayeti olarak addettiği Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden intikam almak amacıyla eylem yapmak istediği” belirtildi.
KAYNAK: İHA

Etiketler: ASAYİŞ,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Kızının gözü önünde vurulan Tuğba Anlak son yolculuğuna uğurlandı
Arnavutköy’de 6 yaşındaki kızının gözleri önünde başından vurulan Tuğba Anlak son yolculuğuna uğurlandı. Anlak’ın yengesi Emine Tümbelek, “Tuğba Türkiye’nin annesi, Almira da Türkiye’nin yavrusu. Lütfen yavrusuna sahip çıksın Türkiye" dedi.
29.08.2019
Pendik Belediyesi, yatırım değeri yüksek iki adet tarımsal arsayı satışa çıkardı
Pendik Belediyesi, Kurtdoğmuş Mahallesi sınırları içinde yatırım değeri yüksek iki adet tarımsal arsayı ihale yoluyla satışa çıkardı. Biri 10 bin 360 metrekare, diğeri ise 19 bin 280 metrekare büyüklüğündeki iki arsa hayvancılık ve organik tarım yapmaya elverişli nitelik taşıyor.
22.08.2019
Keçiörenliler Final Four finalini dev ekranda izledi
“Gençlerin istekleri her daim önceliğimizdir” diyen Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlama etkinlikleri kapsamında Final Four heyecanını sporseverlere belediye önüne koydurduğu dev ekrandan canlı izleterek yaşattı. Altınok, baskette Avrupa 2’ncisi ve 4’ncüsü olan takımları tebrik etti.
20.05.2019
 İstanbul boğazında nefes kesen kurtarma tatbikatı
Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü İstanbul’da son 4 operasyonda geleneksel olarak kullandığı varagele sistemi ile 58 gemici kurtardı. Sarıyer’de yapılan kurtarma tatbikatında havadan çekilen görüntüler ise gerçeği aratmadı.
02.08.2019
Patrondan çalışanlarına “ayağa kalkmadın” dayağı
Beşiktaş’ta ünlü bir eğlence mekanının bilet satış bölümünde görevli biri kadın iki çalışan, mekan sahibi tarafından ayağa kalkmadıkları gerekçesiyle dayak yedi. Olay sırasında mekanda çalışan diğer işçiler ise duruma seyirci kaldı.
30.05.2019
Okulda başarıyı getiren ders çalışma alışkanlıkları
Okulda öğrenilenlerin pekiştirilmesi, öğrenme sürecinin evde de devam etmesi için önem taşıyor. Uzman Klinik Psikolog Büşra Aparan Akın, başarıyı etkileyen faktörleri ve ailelere düşen görevleri anlattı.
25.09.2019
HER YIL DOĞAN 15 MİLYON PREMATÜRE BEBEKTEN 1 MİLYONU HAYATINI KAYBEDİYOR
20 YILDIR TÜMÖRLE SAVAŞAN SOMALİLİ HASTA ÇAREYİ TÜRKİYE’DE BULDU
BAKAN KOCA: "ŞEHİR HASTANELERİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARIMIN NASIL SAPTIRILDIĞINI GÖRÜNCE ŞAŞIRMADAN EDEMEDİM"
İNTİHAR PSİKOLOJİSİNE DİKKAT
PREMATÜRE DOĞAN BEBEKLER BİR ARAYA GELDİ
DOĞUM SIRASI KİŞİLİĞİ NASIL ETKİLER?
KALP HASTALARINA “BYPASS” İLE GELEN SAĞLIK
NEW YORK’TA TÜRK RÜZGARI
TÜRKİYE’DEN, ROMANYA VE PAKİSTAN’A 2,1 MİLYON TL’LİK İLAÇ İHRACATI
‘PREMATÜRE ORMANI’ PROJESİ HAYATA GEÇİRİLDİ
ANKARA KALKINMA AJANSI TRAVELEXPO ANKARA’DA
AYŞE ÖZKAN’IN, ’İLKİMSİN’ ŞİİR KİTABI ÇIKTI

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR