Reklam
Eyüpsultan’da Girişimcilik Kursu’na yoğun ilgi
Eyüpsultan Belediyesi’nin işsizlik sorununa çözüm olanakları sunmak amacıyla düzenlediği sertifikalı Girişimcilik Kursu’na vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

08 Kasim 2019 - 15:30:08

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Eyüpsultan Belediyesi’nin işsizlik sorununa çözüm olanakları sunmak amacıyla düzenlediği sertifikalı Girişimcilik Kursu’na vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.
Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü tarafından yürütülen Girişimcilik kurslarında toplam 106 kişi eğitim görerek girişimciliği öğreniyor. Eyüpsultan Gençlik Merkezi’nde gerçekleştirilen Girişimcilik eğitimleri Girişimcilik Uzmanı Tevfik Türel tarafından veriliyor. Türel, verilen eğitimlerdeki asıl amacın girişimcilik konusunda insanları bilinçlendirmek olduğunu belirterek şunları söyledi: “Benim için son yıllarda en revaçta olan bilim dalı girişimcilik. İnsanların artık kendi işlerini yapması için devlet desteği ile hibe ve kredi veriliyor. Çocuk doğduğundan büyüyene kadar, en iyi okulları oku, en iyi eğitimleri gör, sonra 657 Sayılı bir yere gir mantığı ile hareket ediyoruz. Artık bunu aşmak istiyoruz. Halbuki biz girişimcilikte ‘Az para ile devletin de desteğiyle sen bu işi yapabilirsin’ diyoruz. Her bir girişimci istihdam sağlar. Ülkemizde istihdam sorunu olduğu için de biz bu girişimcilik eğitimine, son yıllarda dünyada verilen önem düzeyinde, Türkiye’de devam ediyoruz. Öğrenciye vermek istediğim bu. Kalıplaşmış düşünceleri kırıp gençlerin girişimcilik konusunda ufkunu genişletmek istiyoruz.”

“Riski sevmeyen yapamaz”
Eğitimler hakkında da bilgi veren Türel konuşmasına şöyle devam etti: “Eğitimlerde; Girişimcilik nedir? Girişimci kimdir? Kimler girişimcilik yapabilir? Konularını anlatıyorum. Swot analizini, Franchising’i anlatıyorum. Hep güncel konuları anlatıyorum. Girişimcinin her şeyden önce bir kere riski sevmesi lazım. Riski sevmeyen yapamaz. Bir bakkal dükkanı açsanız onun da riski var. Arzumuz, insanlara kendi işlerini kurmak için çaba sarfetmelerini göstermek. Amacımız insanlar girişimde başarılı olsunlar, herkesin ufku açık olsun.”

“Benim ufkumu açıyor”
Girişimcilik eğitiminin kendilerine çok şey kazandıracağına inandığını belirten kursiyerlerden Zeynep Sude Sav, “Öncelikle Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken’e teşekkür ederim. Girişimcilik kursuna katılma sebebim, özellikle hayatımda bana çok yardımcı olabileceğini düşünmem. Buraya gelip dersleri gördüğümde de bu fikrimin doğru olduğu kanaatine vardım. Girişimcilik sadece benim bir dükkan açmamda değil, bana birçok konuda yardımcı olabilecek bir şey. Benim ufkumu açıyor. Ben burada olmaktan mutluyum, başkalarının da buraya gelmelerini, bu eğitimlerden faydalanmalarını isterim” dedi. Burak Kurt ise, “Üniversite sınavına hazırlanıyorum. Üniversite hayatımdan sonra iş hayatına atıldığımda girişimcilik sertifikasının, girişimcilik hakkında aldığım eğitimin çok işime yarayacağını düşünüyorum. O yüzden bu kursa gelmeye karar verdim” şeklinde konuştu.

“Toplamda 32 saat süreyle verilecek”
Ferhat Kaya isimli kursiyer ise “Eyüpsultan Belediyesi, bizim gibi gençlere, bir çok alanda hizmetleri, destekleri olduğu gibi girişimcilik konusunda da öncelik tanıyor. Böyle bir kurs olduğunu duyunca hemen gelmek istedim. Hocamız da çok başarılı. Girişimcilik sertifikası bir çok yerde, bir çok farklı imkanlar sunacak. Eyüpsultan’da herkesin bu kursa gelmesini tavsiye ederim” dedi. Haftada 4 saat, toplamda 32 saat süreyle verilecek olan 2 aylık girişimcilik eğitim programının sonunda katılımcılara MEB onaylı sertifika verilecek. Eğitimler KOSGEB’in düzenlediklerinden farklı olacak ve kursiyerlerin KOSGEB desteği alması için ayrıca online eğitimlere katılıp sınavdan başarılı olmaları gerekecek.

5 farklı bölgede 6 kurs
Eğitimler için 5 farklı bölgede 6 kurs açıldı. Eğitim yerleri ve zamanları ise şöyle açıklandı: “Güzeltepe Gençlik Merkezi Çarşamba 15.00-18.00 saatleri arası, Eyüpsultan Gençlik Merkezi Perşembe 15.00-18.00 saatleri arası, Yeşilpınar Gençlik Merkezi Cuma 09.00-12.00 saatleri arası, Göktürk Kültür Sanat Merkezi Salı 15.00-18.00 saatleri arası, Alibeyköy Bilgi Evi Çarşamba 11.00-14.00 saatleri arası.”
KAYNAK: İHA

Etiketler: GENEL,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy Kapıkule’de vatandaşları ziyaret etti
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kapıkule Sınır Kapısında Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından bekleme süresini azaltmak ve geçişleri daha rahat hale getirmek için yapılan çalışmaları yerinde inceleyerek vatandaşlarla bir araya geldi. Bakan Ersoy, sınır kapılarında her yıl uygulamaların artacağını ve iyileştirmeler yapılacağını söyledi.
25.08.2019
(Özel) E-5’te motosikletli magandalar “makas” atarak terör estirdi
E-5 karayolunda iki motosikletli maganda, süratli bir şekilde araçların arasında “makas” atarak trafiği tehlikeye düşürdü. Sürücülerin canını tehlikeye atan magandalar, o anları kask kamerası ile kaydetti.
16.10.2019
Çankaya’da kadın muhtar sayısı 47’ye çıktı
Çankaya Belediyesinin kadının sosyal ve ekonomik yaşama katılımı açısından örnek çalışmalara imza attığı ilçede kadın muhtarların sayısı da arttı. Önceki dönemde 33 olan kadın muhtar sayısı 47’ye çıktı.
26.04.2019
Hakkari’de 5 terörist etkisiz hale getirildi
İçişleri Bakanlığı, iç güvenlik operasyonları kapsamında Hakkari’de Alandüz bölgesinde 5 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.
15.05.2019
Bakanlık bayramda hastanede tedavi gören gazileri unutmadı
Milli Savunma Bakanlığı yetkilileri, Ramazan Bayramı dolayısıyla Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Gaziler Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim Araştırma Hastanesinde tedavi gören gazileri ziyaret etti.
03.06.2019
Osmanlı dönemine ait 130 yıllık eserler sergileniyor
Osmanlı dönemine ait nişan, kılıç, altından yapılma cep saati, madalyonlar gibi 400 parça eser İstanbul’da sergileniyor.
21.05.2019
ULUSLARARASI FLAMENKO ANKARA FESTİVALİ 13’ÜNCÜ KEZ SANATSEVERLER İLE BULUŞUYOR
FİZY İSTANBUL MÜZİK HAFTASI BİNLERCE SEYİRCİNİN KATILIMIYLA SONA ERDİ
NECİP FAZIL VE NAZIM HİKMET’E AİT EŞYALAR ULUCANLAR’DA SERGİLENİYOR
ŞEKER HASTALIĞI KÖRLÜĞE VE BACAK KESİLMESİNE NEDEN OLABİLİYOR
9’UNCU ULUSLARARASI ATATÜRK KONGRESİ BAŞLADI
RESSAM AKIN EKİCİ’NİN ‘YOLCUDAN YOLCUYA HİKAYELER’ SERGİSİ TİFLİS’TE AÇILDI
METABOLİZMAYI HIZLANDIRMAK YAŞLANDIRIYOR
KLİNİK PSİKOLOG BÜŞRA BETÜL BAŞAR: “BİREYİN KENDİSİNİ KEŞFETMESİNİ SAĞLIYORUZ”
KUAFÖRÜNE BAĞIŞLANAN SAÇLARLA KANSER HASTALARINA PERUK YAPIYOR
KÜLTÜREL VE İNANÇ TURİZMİN YENİ ROTASI; ÖZBEKİSTAN
EREZ EĞİLMEZ’İN İLK KİTABI ÇIKTI
SİNCAN’A EĞİTİMCİ-YAZAR HAYATİ KOCA KONUK OLDU

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR