Reklam
Bakan Koca: “Yapılması gerekenin SUT’un hakkaniyetli güncellenmesi olduğuna inanıyorum"
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatlarının hakkaniyetli güncellenmesi gerektiğini belirterek, "Hem kamunun hem üniversitelerin ciddi sorunu olduğunu, bunun hep birlikte gayret içinde olarak yapılabileceğine inanıyorum" dedi.

07 Kasim 2019 - 13:15:05

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatlarının hakkaniyetli güncellenmesi gerektiğini belirterek, "Hem kamunun hem üniversitelerin ciddi sorunu olduğunu, bunun hep birlikte gayret içinde olarak yapılabileceğine inanıyorum" dedi.
Bakan Koca, Özel Hastaneler Platformu tarafından Ankara’da düzenlenen “Sağlık Politikalarında Birlik ve İstikrar Arayışı” temalı 8. Sağlık Zirvesi’ne katıldı. Koca, yaptığı konuşmada hedeflerinin tüm toplum olarak sağlıklı hayat tarzının benimsendiği, herkesin sağlık hakkının korunduğu, ihtiyaç halindeki herkesin vaktinde ve kaliteli sağlık hizmetine kolayca erişebildiği bir Türkiye’ye sahip olmak olduğunu belirtti. Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın yürürlüğe girdiği günden bugüne hem özel hem de kamu sağlık kuruluşlarında gelişmeler yaşandığına işaret eden Koca, “Devletin özel sektörden hizmet aldığı, kendi kurumlarında birlikte hizmet sunduğu, özel sağlık kuruluşlarında yapılan işlemlerin ve yine buralarda yazılan reçetelerin özel eczanelerde SGK tarafından geri ödemesinin yapıldığı bir ortak hizmet sunum modeli ortaya çıkmıştır. Kamuda hekim kadroları personel dağılım cetveline (PDC) göre paylaştırılırken, özel sağlık kuruluşlarında bu kadrolar belli ölçütlere bağlanmıştır. Hekim sayısındaki artışa göre bu ölçütlerde zamanla ayarlamalar yapılmaktadır” diye konuştu.
Bazı işletmecilerin bu uygulamalara eleştiriler yönelttiğini belirten Koca, sosyal güvence kapsamındaki sağlık hizmetlerindeki rolü ihmal edilebilir düzeyde olan özel hastanelerin uygulamalarla hizmetteki payının yüzde 30’un üzerine çıktığını söyledi. Özel Hastaneler Yönetmeliği’nde değişiklik yaptıklarını ve bu değişikliklerle sıkıntı duyulan konulara çözüm getirdiklerini kaydeden Koca, “Özel hastanelere aynı bölgede olmak şartıyla Bakanlık iznine tabi olmadan ihtiyaç duydukları branşlarda birbirleri arasında kadro aktarımı yapma, bu sayede hizmete daha yaygın bir şekilde erişimi sağlamayı hedefledik. Yönetmelikte yapılan değişiklikle özel hastanelerin aynı ilde başka bir özel hastane ile birleşmesine imkân sağladık. Farklı illerdeki birleşme talepleri ise Bakanlığımızın iznine tabi olacak” şeklinde konuştu.
Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatlarıyla ilgili Koca, bütün sağlık hizmet sunucularının SUT fiyatlarının güncellenmesi beklentisinde olduğunu bildiklerini aktardı. SUT fiyatlarının sadece özel sektörün bir talebi olmadığını belirten Koca, şunları söyledi:
“Hem kamunun hem üniversitelerin ciddi sorunu olduğunu, bunun hep birlikte gayret içinde olarak yapılabileceğine inanıyorum. Özellikle kamu hastaneleri nasıl olsa gider bazlı global bütçeden yüzde 50 gibi bir oranla parasını alır ve özel sektör ve üniversiteler de gelir esaslı olduğu için sıkıntı yaşar diye bilinir. SUT fiyatları güncellensin, ben gider esaslı olmaktan bugün çıkarım. Global bütçe aldı altında verilen bütçenin sadece geçen yılı örnek vereyim; bizim fatura ettiğimiz 30,5 milyar TL idi, alınan 38 milyardı. Gelir hesaplı olmaya ben her zaman varım. Bu 38 milyarın içinde sadece sağlık hizmeti yoktu. 4,6 milyar sadece birinci basamak sağlık hizmetleri vardı. 1,6 milyar yatırım, bunun içindeydi. 1,8 milyar Suriye’ye göç nedeniyle yapılan hizmetlerin payı vardı. Merkezi bütçe bunun içindeydi. Yani ilave 10,2 milyar ediyor. 30,5 artı 10,2 40,7 milyar TL eder. Bize verilen 38 milyardı. Yani biz fatura ettiğimizi de aldık. Burada yapılması gereken SUT’un hakkaniyetli güncellenmesi olduğuna inanıyorum. Bizim dünya örneğinde olmayan şekliyle Amerika gayrisafi yurt içi hasıladaki payı 17,3, OECD 8,3, biz ise 4,5 muhtemelen 4,4. Dolayısıyla bu çerçevede gayrisafi yurt içi hasıla içindeki payımızın çok düşük olduğu ve büyük bir marifetle biz bu memnuniyeti 4,4 ile sağlamaya devam ediyoruz. Hala 70’lerin üzerinde olan bir memnuniyetten bahsediyoruz. Ama bunun sürdürülememe noktasına geldiğinin farkındayız. 4,6 diye söylenen bu yıl için 4,4 olan fakat özel sektörün payının 1,6’dan 1’e düştüğü şeklinde bir yorum oluştu. O özel sektör dediğimiz özel hastanelere verilen para değil. O özel sektör cepten çıkan para. SGK’nın özel sektöre verdiği para da kamunun içinde.”
KAYNAK: İHA

Etiketler: POLİTİKA,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Bahçeli:
Bahçeli:"Şu anki tabloya göre CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayının öne çıkması 23 Haziran seçimine bakışımızı asla değiştirmeyecek, hakkın ve hakikatin safındaki inançlı duruşumuzu etkilemeyecektir."
23.06.2019
Dışişleri Bakanlığı, Afganistan’daki terör saldırısını kınadı
Dışişleri Bakanlığı, Afganistan’ın Charikar şehrinde Afgan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nın seçim çalışmalarını yaptığı mitingde düzenlenen terör saldırısını kınadı.
17.09.2019
Dışişleri Bakanlığından Liberya’ya taziye mesajı
Dışişleri Bakanlığı, Liberya’da Müslüman öğrencilerin kaldığı yatılı okulda çıkan yangında hayatını kaybeden öğrenciler için taziye mesajı yayımladı.
18.09.2019
Bakan Çavuşoğlu: “Türkiye’nin tam üyeliği tabii ki çok önemlidir
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ile AB arasındaki iş birliğinin oldukça hayati olduğunu vurgulayarak, "Türkiye’nin tam üyeliği tabii ki Türkiye için çok önemlidir. Şüphesiz, AB’yi daha güçlü ve müreffeh kılacaktır" dedi.
10.05.2019
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy,
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy, "F-35 konusunda görüşlerimiz belli. F-35 programının bir parçasıyız. Ödemelerimizi düzenli olarak yapıyoruz, pilotlarımız orada eğitim görüyor, uçakların teslimatı başladı ve bu konuda geri adım atmayacağız. Amerika yönetimi bunu S-400 konusuna bağlamaya çalışıyor fakat biz de her seviyede görüşmelerimizde bunun doğru olmadığını söylüyoruz" dedi.
26.04.2019
AK Parti Sözcüsü Çelik’ten güvenli bölge açıklaması
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Türkiye bu güvenli bölgenin müttefiklerimiz ile birlikte koordinasyon içerisinde gerçekleşmesini, Türkiye’nin kontrolünde olmasını arzu eder ama bununla ilgili geçmişte yaşadığımız oyalama süreçleri söz konusu olursa burada Türkiye’nin kendi güvenlik ihtiyaçları bakımından gerekli hazırlıkları yaptığı da açıkça ortaya konmaktadır” dedi.
02.09.2019
ULUSLARARASI FLAMENKO ANKARA FESTİVALİ 13’ÜNCÜ KEZ SANATSEVERLER İLE BULUŞUYOR
FİZY İSTANBUL MÜZİK HAFTASI BİNLERCE SEYİRCİNİN KATILIMIYLA SONA ERDİ
NECİP FAZIL VE NAZIM HİKMET’E AİT EŞYALAR ULUCANLAR’DA SERGİLENİYOR
ŞEKER HASTALIĞI KÖRLÜĞE VE BACAK KESİLMESİNE NEDEN OLABİLİYOR
9’UNCU ULUSLARARASI ATATÜRK KONGRESİ BAŞLADI
RESSAM AKIN EKİCİ’NİN ‘YOLCUDAN YOLCUYA HİKAYELER’ SERGİSİ TİFLİS’TE AÇILDI
METABOLİZMAYI HIZLANDIRMAK YAŞLANDIRIYOR
KLİNİK PSİKOLOG BÜŞRA BETÜL BAŞAR: “BİREYİN KENDİSİNİ KEŞFETMESİNİ SAĞLIYORUZ”
KUAFÖRÜNE BAĞIŞLANAN SAÇLARLA KANSER HASTALARINA PERUK YAPIYOR
KÜLTÜREL VE İNANÇ TURİZMİN YENİ ROTASI; ÖZBEKİSTAN
EREZ EĞİLMEZ’İN İLK KİTABI ÇIKTI
SİNCAN’A EĞİTİMCİ-YAZAR HAYATİ KOCA KONUK OLDU

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR