Reklam
5. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi
Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar, bilim adamlarının da diğer insanlar gibi sosyalleşmeye ihtiyacı olduğunu söyledi.

07 Kasim 2019 - 12:30:08

Çıktı Al

Yorum (0)

Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar, bilim adamlarının da diğer insanlar gibi sosyalleşmeye ihtiyacı olduğunu söyledi.
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı desteği ile İlmi Etüdler Derneği (İLEM) tarafından Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) işbirliği ile düzenlenen 5. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi Karadeniz Teknik Üniversitesi Osman Turan Kongre Merkezi’nde yapıldı.
Daha önce Ankara, Konya, İstanbul ve Nevşehir’de gerçekleştirilen kongrenin bu yıl 5.’si Trabzon’da düzenlenirken, 2 gün sürecek olan kongrede dünyanın bir çok ülkesinden ülkemize gelen uluslararası öğrencilerin hazırladığı 108 bildiri sunulacak.
Kongrenin açılış konuşmasını yapan İlmi Etüdler Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Taha Eğri, İlmi Etüdler Derneği’nin 2002 yılında kurulduğunu belirterek derneğin akademik faaliyetler yürüten bir dernek olduğunu söyledi.
Daha sonra söz alan Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Öksüz de KTÜ’nün köklü bir üniversite olduğuna dikkat çekerek ”KTÜ, köklü kıdemli bir üniversite. Bugüne kadar 230 bin mezun vererek Türkiye’de hem iş dünyasında, hem akademide, eğitim dünyasında ve dünyanın dört bir tarafında insanlığa hizmet noktasında gayret sarf eden insanlığın emrinde bilimin emrinde dünya barışına katkı sunma amacını güden bir evrensel kurum” diye konuştu.
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Başkan Yardımcısı Sayit Yusuf da bugüne kadar 17 bin binin üzerinde yabancı öğrenciye burs verildiğini ifade etti.
Kongrede "Sosyal Bilimler Nasıl Çalışmalı?" konusu üzerine Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar tarafından bir sunum verilirken Özvar, bilim adamlarının da diğer insanlar gibi sosyalleşmeye ihtiyacı olduğunu söyledi. Özvar, “Sosyalleşmenin olmadığı yerde bilimsel faaliyetlerin gelişmesini beklemek doğrusu biraz hayal olur. Bilim adamlarının da diğer insanlar gibi sosyalleşmeye ihtiyacı var. Bu tür organizasyonlar yeni gelişmekte olan yeni ilim sahasına intikal etmiş olan doktor adaylarının öğretim elemanları veya bilim insanı adaylarının en güzel sosyalleşebileceği ortamı temsil ediyor. Bu açıdan İlmi Etüdler Derneği’ni kutlamak isterim. İlmi Etüdler Derneği aslında ilim insanı namzetlerini bir araya getirmek suretiyle Türkiye’de sosyal bilimlerin gelişmesine olağanüstü ölçüde katkıda bulunuyor” diye konuştu.
Kongre, ekonomiden tarihe sosyal bilimlerin her alanından bildiriler Türkiye’nin akademik birikimine katkı sunacağı belirtildi. Kongre hazırlıkları kapsamında kabul edilen 108 bildiri kongrede sunulmalarının ardından kitaplaştırılacağı belirtilirken, kongrede 48 farklı ülkeden katılımcı hazır bulundu.
KAYNAK: İHA

Etiketler: EĞİTİM,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Trabzon’da trafik kazası: 1 ölü, 3 yaralı
Trabzon’un Çaykara ilçesi Karaçam yolunda iki otomobilin kafa kafaya çarpıştığı kazada 1 kişi öldü, 3 kişi yaralandı.
04.08.2019
Motosikletli kuryelerden 19 Mayıs korteji
Tüm Anadolu Motosikletli Kuryeler Federasyonu (TAMKF) üyeleri, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir araya gelerek kortej uluşturdu.
19.05.2019
Tekstil dünyasının iş adamları Çırağan Sarayı’nda bir araya geldi
Türk iş dünyasının lider isimleri İstanbul’da düzenlenen ‘İş Liderleri Forumu’nda bir araya geldi. Tekstil sektöründe sürdürülebilirliğe dikkat çeken The Woolmark Company’nin Global Strateji Danışmanı Peter Ackroyd, “Burada perakendecilerle bir araya gelmek istiyoruz. Oluşturduğumuz farkı göstermek istiyoruz. Bugün sürdürülebilirlikten bahsedeceğiz yün tek sürdürülebilir elyaftır ”dedi.
03.10.2019
İstanbul hava sahasında uçuş güzergahları yüzde 8 azaldı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Hüseyin Keskin, milli imkanlarla tasarlanarak yenilenen İstanbul hava sahasındaki uçuş güzergahları sayesinde yüzde 8 uçuş sürelerinin kısaldığını ve aynı oranda yakıt maliyetinden tasarruf edildiğini açıkladı.
16.08.2019
Köse’de ilk kez ekilen silajlık mısırda hasat yapıldı
Gümüşhane’nin Köse ilçesinde yapılan ve yapılmakta olan barajlarla oluşturulan sulanabilir tarım arazileri meyvelerini verdi. Bu yıl deneme amaçlı ilk kez ekilen 151 dekarlık silajlık mısır tarlasında hasat günü yapıldı.
01.10.2019
TFF Yönetim Kurulu üyeleri, İstanbul Valisi Yerlikaya’yı ziyaret etti
Nihat Özdemir başkanlığındaki Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu üyeleri, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’yı ziyaret etti.
23.10.2019
SOKAĞIN ENERJİSİNDEN YANSIYAN KARELER SOKAK SERGİSİNDE SANATSEVERLERLE BULUŞACAK
BAŞKENT ODA ORKESTRASI’NDA 55’İNCİ YIL DÖNÜMÜ HEYECANI
PROF. DR. ALİMGİL: "KATARAKT AMELİYATI SONRASI AKILLI LENS İLE HEM UZAĞI HEM DE YAKINI GÖRMEK MÜMKÜN"
GAZETECİ YAZAR FUNDA AKOSMAN ERMAN’IN KİTABI ‘PAPATYANIN YAPRAKLARI’ ÇIKTI
YERLİ KOMEDİ HEMEN DÖNERİZ HAFTAYA VİZYONA GİRİYOR
OP DR. MÜSTECEP KAVRUT: "HİSTERESKOPİ ANNE OLMA ŞANSINI ARTIRIYOR"
BAĞIRSAKLAR İKİNCİL BİR BEYİN
KANSER ÇOCUK SAHİBİ OLMAYA ENGEL DEĞİL
ÇOCUKLUK ÇAĞI ALERJİLERİNE DİKKAT
İSTANBULLULARI FAZ.1 İLE, MÜZİK VE SANATLA DOLU BİR HAFTA SONU BEKLİYOR
“CEP HERKÜLÜ: NAİM SÜLEYMANOĞLU” FİLMİNİN GALASI YAPILDI
ÇOCUK İSTİSMARINA ‘ÇİZGİ ROMANLI’ ÖNLEM

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR