Reklam
Doğu Karadeniz’de ihracat yüzde 19 oranında arttı
Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerinden 2019 yılının 10 aylık döneminde 1 milyar 103 milyon 498 bin 774 dolar tutarında ihracat gerçekleşirken, gerçekleşen ihracatta bir önceki yılın aynı dönemine yüzde 19 oranında bir artış yaşandığı belirtildi.

07 Kasim 2019 - 12:00:05

Çıktı Al

Yorum (0)

Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerinden 2019 yılının 10 aylık döneminde 1 milyar 103 milyon 498 bin 774 dolar tutarında ihracat gerçekleşirken, gerçekleşen ihracatta bir önceki yılın aynı dönemine yüzde 19 oranında bir artış yaşandığı belirtildi.
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği’nden (DKİB) yapılan açıklamada, Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerinden 2019 yılı Ocak-Ekim döneminde gerçekleşen ihracatın ürün sıralamasında yüzde 33 oranında artış ve 658 milyon 852 bin 88 dolar tutarındaki ihracatla fındık ve mamullerinin birinci sırayı aldığı bildirildi. Yüzde 29 oranındaki artış ve 120 milyon 94 bin 674 dolar tutarındaki ihracatla madencilik ürünlerinin ikinci sırayı ve yüzde 23 oranındaki düşüşle 19 milyon 217 bin 518 dolar tutarındaki ihracatla yaş meyve sebze ürünlerinin üçüncü sırayı aldığının belirtildiği açıklamada, bölgeden 2019 Ocak-Ekim döneminde 125 farklı ülkeye ihracat yapıldığı, en fazla ihracat yapılan ilk 5 ülkenin ise sırasıyla İtalya, Rusya Federasyonu, Almanya, Gürcistan ve Fransa olduğu ifade edildi. Doğu Karadeniz Bölgesi’nden yakın komşu ülkelere yapılan ihracatta düşüş yaşanmasına rağmen Çin Halk Cumhuriyetine yapılan ihracatta yüzde 55, İtalya’ya yapılan ihracatta yüzde 162 ve Güney Kore’ye yapılan ihracatta yüzde 42 gibi yüksek oranlı artışların yaşandığı kaydedilirken, bölgeden İran’a yapılan ihracatta önceki yıllara oranla yüzde 300 gibi rekor düzeyde ihracat artışı yaşandığı bildirildi.

"Yaş meyve sebze ürünlerinde Rusya Federasyonu ile istenilen seviyeye ulaşılamadı"
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu, Türkiye’de ve küresel piyasalarda yaşanan olumlu gelişmeler paralelinde Doğu Karadeniz Bölgesi ihracatındaki artışın her geçen gün daha üst rakamlara çıktığını, yakın komşu ülke pazarlarında istenilen artış olmamasına rağmen Uzakdoğu ve yeni girilen pazarlarda ihracatçıların önemli başarılar göstererek yüksek ihracat artışı sağlandığını belirterek, “Yaş meyve sebze ürünlerinde Rusya Federasyonu ile istenilen seviyeye ulaşılamadı. Bunda da ihraç maliyetlerinin her geçen gün artması nedeniyle rakip ülke firmaları ile rekabette zorlanması ve yüksek miktarda destek alan rakip ülke firmalarının pazarı ele geçirmeye başlaması ile ihracat payımızın düştüğü, ayrıca Rusya Federasyonu’na girişte yapılan kontrollerdeki katı uygulamalar Rusya pazarına ihracatımızı olumsuz olarak etkiledi” dedi.

"İhracatçımıza rekabet imkanı kazandırılması gerekiyor"
Yakın komşu ülke pazarlarına yönelik ihracatta da ihraç ve nakliye maliyetlerindeki artışların bu ülke pazarlarındaki tarife dışı engellerin bölge ihracatçılarının rekabet imkanlarını azaltarak pazar payını her geçen gün daha da azalttığını dile getiren Kalyoncu, “İhracatçılarımızın bu pazarlarda rekabette zorlandıkları en önemli unsur nakliye maliyetleri oluyor. Nakliye maliyetleri yönünde ihracatçılarımıza yapılacak destekleme ihracatımıza çok büyük katkı sağlayacak. Bu çerçevede, bölge ihracatçılarının Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan Türkmenistan ve Özbekistan gibi önde gelen bölgemizin hinterlandında olan pazarda pazar payımızın arttırılabilmesi için nakliye maliyetleri yönünde ihracatçımıza rekabet imkanı kazandırılması gerekiyor. Bölge olumsuz şartlarından dolayı ihraç maliyetleri içinde nakliye maliyetleri çok büyük yekün oluşturuyor” ifadelerini kullandı.
KAYNAK: İHA

Etiketler: EKONOMİ,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Cruise Planet Müdürü Onur Ovacık, uzun vadede Türkiye’yi dünyanın cruise başkenti haline getirmeyi ve tüm gemi şirketleri için uğrak noktası olmasını sağlamayı hedeflediklerini söyledi.
04.10.2019
Defacto’dan annesinin tıpkısı çocuklar kampanyası
DeFacto, 2019 İlkbahar-Yaz Koleksiyonu’nda annelere ve anneleri gibi olmak isteyen çocuklara çok özel bir koleksiyon hazırladı.
30.04.2019
Kredi kartında taksit sayısı artırıldı
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi kartı taksit sınırlandırmasında düzenlemeye gitti. Kurum, taksit sınırını, mobilya alımlarında on iki aydan on sekiz aya, elektronik eşya alımlarında üç aydan altı aya çıkardı.
13.06.2019
Emeklilerimize maaş farklarını 25 Temmuz’da
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk: "Emeklilerimize maaş farklarını 25 Temmuz’da ödeyeceğiz."
23.07.2019
4 ilde 5 dev yatırıma proje bazlı teşvik geldi
Proje Bazlı Teşvik Sistemi’ne dahil olacak 5 dev yatırım belli oldu. Ankara, İstanbul, Bursa ve Adana’da desteklenmesine karar verilen yatırımlarla ilgili kararlar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararları Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, değerlendirdi.
05.09.2019
Mahmut Arslan: “Bu teklifler kabul edilebilir teklifler değil”
Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, "Bakan Selçuk, birinci ay yüzde 7 ikinci 6 ayda yüzde 4, diğer yıllarda 3+3 ve enflasyon farkı teklif etti. Ancak bu teklif kabul edilebilir değil" dedi.
09.08.2019
SOKAĞIN ENERJİSİNDEN YANSIYAN KARELER SOKAK SERGİSİNDE SANATSEVERLERLE BULUŞACAK
BAŞKENT ODA ORKESTRASI’NDA 55’İNCİ YIL DÖNÜMÜ HEYECANI
PROF. DR. ALİMGİL: "KATARAKT AMELİYATI SONRASI AKILLI LENS İLE HEM UZAĞI HEM DE YAKINI GÖRMEK MÜMKÜN"
GAZETECİ YAZAR FUNDA AKOSMAN ERMAN’IN KİTABI ‘PAPATYANIN YAPRAKLARI’ ÇIKTI
YERLİ KOMEDİ HEMEN DÖNERİZ HAFTAYA VİZYONA GİRİYOR
OP DR. MÜSTECEP KAVRUT: "HİSTERESKOPİ ANNE OLMA ŞANSINI ARTIRIYOR"
BAĞIRSAKLAR İKİNCİL BİR BEYİN
KANSER ÇOCUK SAHİBİ OLMAYA ENGEL DEĞİL
ÇOCUKLUK ÇAĞI ALERJİLERİNE DİKKAT
İSTANBULLULARI FAZ.1 İLE, MÜZİK VE SANATLA DOLU BİR HAFTA SONU BEKLİYOR
“CEP HERKÜLÜ: NAİM SÜLEYMANOĞLU” FİLMİNİN GALASI YAPILDI
ÇOCUK İSTİSMARINA ‘ÇİZGİ ROMANLI’ ÖNLEM

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR