Reklam
Halide Edib’in torunu Çankaya Baharevi’nin konuğu oldu
Ölümünün 55’inci yıldönümü öncesinde Oran Baharevi Halide Edib Adıvar’ın torunu Ömer Sayar’ı konuk etti. Sayar, Halide Edib’in yazarlığı, özel yaşamı ve anılarını Çankayalılara anlattı

17 Ekim 2019 - 12:00:20

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Ölümünün 55’inci yıldönümü öncesinde Oran Baharevi Halide Edib Adıvar’ın torunu Ömer Sayar’ı konuk etti. Sayar, Halide Edib’in yazarlığı, özel yaşamı ve anılarını Çankayalılara anlattı
Çankaya Belediyesinin ileri yaştaki vatandaşlar için hayata geçirdiği en önemli projelerden biri olan Baharevleri, sosyal ve kültürel etkinlikleri Çankayalıları buluşturmaya devam ediyor. Ölümünün 55. yıldönümü öncesinde Oran Baharevi Halide Edib Adıvar’ın torunu Yüksek Mühendis Ömer Sayar’ı konuk etti. Torun Sayar, Halide Edib’in yazarlığı, özel yaşamı ve anılarını Çankayalılara anlattı.
Oran Baharevi salonunda gerçekleşen etkinliğe Çankayalılar yoğun ilgi gösterirken Ömer Sayar, 13 yıl beraber yaşadığı babaannesi Halide Edib’in yaşamını kendi anıları ve ailesinden dinledikleri eşliğinde katılımcılarla paylaştı. Her yıl Ocak ayı yaklaştığında, Halide Edib’in hatırlanıp hatırlanmayacağını düşündüklerini ve çoğu kez de hatırlanmadığını dile getiren Sayar, "Bir bakıyorsunuz pek çok kişinin mezarına gidiliyor, Halide Edib’le mukayese ettiğiniz zaman. Halide Edib için olmadı bu, unutuluyor. Üzülüyorum ona tabii" dedi.
Halide Edib’ten sonraki nesilde aile üyelerinin fen bilimlerine yöneldikleri için edebiyatla ilgilenmediklerini ifade eden Sayar, “Öyle olunca da onun en azından edebi açıdan faaliyetini devam ettirecek bir akrabamız yok. Ben de aynı aile kuralının içinde mühendis oldum" diye konuştu.
Romanlarını eski türkçe ile yazardı
Sayar, 11 yaşından 24 yaşına kadar Halide Edib’le aynı evi paylaştığını ve Halide Edib’i insan yönüyle tanıdığını belirterek, "Nasıl tarihteki yeri itibarıyla özelse kişisel hayatında da özel bir insandı. Yüzü asıktı ama hissi biriydi. Mesela oğlu yani babam ABD’ye gitti, uzun süre kaldı. ABD’nin herhangi bir yerinde bir uçak düştüğü zaman ’Acaba oğlum içinde midir ’ diye gözyaşı dökerdi. Böyle de içli tarafı vardı" bilgilerini aktardı.
Halide Edib’in romanlarını yazarken hiçbir zaman dolma kalem kullanmadığını aktaran Sayar, Edib’in mürekkep hokkası kullandığını ve romanlarını eski Türkçe yazdığını söyledi. Ömer Sayar, Halide Edip Adıvar’ın yazısının çok anlaşılır olmadığı için daktilo aşamasında tamamen kendisinin yazdırdığını da sözlerine ekledi.
Yaklaşık 2 saat süren anılarla dolu söyleşinin ardından Ömer Sayar, katılımcılarla bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.
KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Varol Yaşaroğlu Cinetalks’ta Kral Şakir’i anlattı
Gösterime girdiği ikinci haftasında 1 milyon seyirciyi sinema salonuna çeken ve en çok izlenen yerli animasyon film sıralamasında birinci sırada yer alan Kral Şakir-Korsanlar Diyarı’nın tasarımcısı Varol Yaşaroğlu, filmin kazandığı başarının sırlarını Cinetalks etkinliğinde gençlerle paylaştı.
16.10.2019
Bakan Ersoy, Atatürk’ün yayınlanmamış görüntüsünü  “10 Kasım’’ mesajında paylaştı
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Atatürk’ün hiç yayınlanmamış görüntüsünü 10 Kasım nedeniyle paylaştı.
09.11.2019
Bilim ve sanat bu sergide buluştu
Türkiye’nin ilk bilimsel bitki ressamları arasında bulunan Sema Niğdeli, Nadiye Gezmiş, Kezban Sayar Yağız ve öğrencilerinin “Doğadan Esintiler” isimli karma sulu boya resim sergisi, Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde açıldı.
18.09.2019
Köylüleri buluşturan Ramazan geleneği
Giresun’un Görele ilçesine bağlı Umutlu köyü sakinleri, geleneksel olarak Ramazan ayında iftarlarını evleri yerine köye ait aşevinde hep birlikte yapıyor.
14.05.2019
“Giresun’da Kültür ve Yaşam” konulu foto maraton ödülleri sahiplerini buldu
Giresun’da, 17 ilden 89 fotoğraf gönüllüsünün katıldığı “Giresun’da Kültür ve Yaşam” konulu foto maraton yarışmasında dereceye girenler ödüllendirildi.
24.08.2019
Londra’dan Pekin’e Türk dünyası bu kitapta
Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da düzenlenen Londra’dan Pekin’e Türk Toplulukları ve Yeni İpek Yolu Projesi sempozyumu kitap haline getirildi. Kitapta sempozyumdaki sunumlar ve daha çok 20. yüzyılı meşgul eden ideolojiler mücadelesi ele alınıyor.
21.08.2019
(DÜZELTME) SAĞLIK BAKANLIĞINDAN “GELECEĞE NEFES” KAMPANYASINA DESTEK
2. ULUSLARARASI DOSTLUK FİLM FESTİVALİ’NİN İLHAM KAYNAĞI AŞIK VEYSEL OLDU
SAĞLIK BAKANLIĞINDAN “GELECEĞE NEFES” KAMPANYASINA DESTEK
BURUN ESTETİĞİNİN BİLİNMEYEN 7 FAYDASI
‘OYUNCAKLAR’ KASIM’DA MİNİK İZLEYİCİLERİ BEKLİYOR
DR. NÜKET EROĞLU, GENÇ KALMANIN PÜF NOKTALARINI ANLATTI
“BALIK HER YAŞTA TÜKETİLMELİ”
ŞEHİR HAYATININ VE DOĞANIN DİNAMİKLERİNİ BULUŞTURAN TASARIMLAR
PROF.DR. ERSOY: "OBEZİTEYLE MÜCADELEDE PROFESYONEL DESTEK ŞART"
DEV PROJEYE ÖVGÜ
’SPERM KALİTESİNİ ARTTIRAN BESİNLER’
DİŞSİAD’IN YENİ BAŞKANI ERKAN UÇAR OLDU

EN ÇOK OKUNANLAR