Reklam
KDK koltukları sallıyor!
Kamu Denetçiliği Kurumu’nun verdiği kararlara uymayan veya istediği bilgi ve belge taleplerine yanıt vermeyen idarelerin temsilcileri alt komisyona çağırılarak sorulara yanıt verdi.

17 Ekim 2019 - 12:00:14

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam

Kamu Denetçiliği Kurumu’nun verdiği kararlara uymayan veya istediği bilgi ve belge taleplerine yanıt vermeyen idarelerin temsilcileri alt komisyona çağırılarak sorulara yanıt verdi.
Kamu Denetçiliği Kurumu’nun verdiği kararlara uymayan ya da KDK’nın istediği bilgi ve belge taleplerine olumlu yanıt vermeyen idarelerin temsilcileri TBMM Dilekçe ve İnsan Hakları Karma Komisyonu üyelerinden oluşan alt komisyona çağrılarak sorulara yanıt verdi.
Komisyon toplantısında konuşan Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, “Kamu Denetçiliği Kurumu vatandaşın hayatını kolaylaştırmak, insanımızın idare karşısında hakkını, hakkaniyeti korumak için kurulmuş bir kurum. Vatandaş idare karşısında mağduriyeti var olduğuna inanıyorsa, haksızlığa uğradığına inanıyorsa bununla ilgili yazılı başvuru alıyoruz ve bunları çözmeye çalışıyoruz. Ülke olarak Türkiye Büyük Millet Meclisinin çıkardığı yasalarla insan hakları konusunda, hak ve özgürlükler konusunda Avrupa’nın birçok ülkesinden iyi durumdayız. Burada problem uygulamadan kaynaklanıyor. Bazen çıkarılan güzel yasalar veya belediye başkanlarımızın, başkan yardımcılarımızın yaptığı güzel çalışmalar halkla muhatap olan görevliler tarafından yeterince anlaşılamıyor. Burada vatandaş mağdur olduğuna inanıyor, o zaman bize geliyor” ifadelerini kaydetti.
Konuşmasının devamında “Hakkaniyetli karar alma sorumluluğu mahkemelere bile tanınmamış KDK’nın görev tanımına emanet edilmiştir” diyen Malkoç, Hakkaniyet teriminin sınırlarını genişlettiğimizde idareye yerindelik denetimi yapma yetkisine kadar gelebiliriz. KDK olarak uyma oranlarımızı ilk kararlarımızı aldığımız 2013 yılındaki yüzde 28’lik orandan 2018’de yüzde 70’e, 2019’da bugüne kadar yüzde 78’e kadar ulaştırmış bulunmaktayız. Bunu da adaletin üç önemli özelliğini yerine getirerek yani kolay başvuru, ücretsiz hizmet ve altı aylık yasal karar alma süresiyle kısa zamanda çözümle gerçekleştiriyoruz” ifadelerine yer verdi.
Komisyona çağrılan ilk idare olan Kadıköy Belediyesi, belediyenin kentsel dönüşüm projelerinden birisinde yer alan vatandaşa kira yardımı ödememesi hakkında verilen tavsiye kararına uyulmadığını ve bunun da kanunsuz değil ancak hakkaniyetsiz olduğunu ifade eden Kamu Denetçisi Yahya Akman’a verilen cevapta; tavsiye kararına uymayanın eski belediye yönetimi olduğu ve kısa zaman önce vatandaşa kira yardımının ödenerek, yeni belediye yönetimi olarak KDK kararına uydukları ifade edildi.
Komisyonda görüşülen ikinci dosya ise belediyeye yapılan bağışların açıklanmamasını, bilgi edinme hakkını aykırı bulan vatandaş hakkında çıkarılan tavsiye kararı oldu. Kamu Denetçisi Tunçak belediyenin yapılan bağışları kamuoyuna açıklamasını talep etti. İdare adına söz alan Biga Belediye Başkanı Erdoğan, uyulmayan tavsiye kararının eski belediye yönetiminin tasarrufu olduğunu ifade ederek kamuoyuna tüm bağışların açıklanacağını söyledi. İdarenin karara uymasıyla dosya kapandı.
TFF’nin KDK’nın tavsiye kararlarına ve bilgi-belge talebine 2016 yılından bu yana sadece iki kere cevap vermesi, çıkarılan dokuz tavsiye kararına uymaması ve KDK denetimini reddetmesi üzerine Kamu Denetçisi Arif Dülger bir konuşma yaptı. İdare adına ise TFF Yönetim Kurulu üyesi Baykan konuştu. Baykan uluslararası mevzuat ve etik kodlar açısından bir orta yolun bulunması için gelecekte KDK’yla iletişim halinde olunacağını kaydetti.
Komisyon toplantısına katılan idarelerin beyanlarının ardından konuşan Malkoç, “Komisyona çağırdığımız Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı ve Biga Belediye Başkanı, KDK kararlarına uymayanların eski yönetim olduğunu ve kendilerinin KDK kararlarını uyguladıklarını söylediler. Kadıköy ve Biga Belediye Başkanlarının ve TFF Başkanının değişmesine bakarak KDK kararlarına uymayan idarecilerin koltuklarında tutunamadıkları anlaşılıyor” açıklamasında bulundu.

KAYNAK: İHA

Etiketler: GENEL,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
(Özel) Bir buçuk tonluk dana kurban pazarının ilgi odağı oldu
İstanbul’da, kurban pazarlarında hareketlilik başlarken Sinop’tan getirilen bir ton 430 kiloluk dana şimdiden kurban pazarının ilgi odağı oldu. Orta sınıf bir araba fiyatına satışa çıkarılan dana alıcısını bekliyor.
29.07.2019
Ambulansta oksijen tüpü patladı 3 aylık çocuk feci şekilde can verdi
Silivri TEM Otoyolu’nda bir ambulans içerisindeki oksijen tüpünün patlamasıyla aniden alev aldı. Ambulanstaki personel son anda kendini dışarı atarken, küvezde olduğu öğrenilen 3 aylık bebek yanarak hayatını kaybetti.
27.05.2019
’Tosuncuk’ Mehmet Aydın’ın kayın pederinin ifadeleri ortaya çıktı
Binlerce kişiyi kar vaadiyle dolandıran Çiftlik Bank’ın kurucusu firari sanık Mehmet Aydın’ın hakkında yakalama kararı bulunan kayın pederi Hakan Soysal mahkemeye gelerek teslim oldu. Soysal, şirketini sattığı Mehmet Aydın’ın kendisini de işten çıkardığını söyleyerek, “Kızımla evlendikten sonra Uruguay’a gittiler. Kızım oradan beni arayıp Türkiye’ye gelmek istediğini söyledi. Kızıma kötü davranıyormuş, uyuşturucu kullanıyormuş” dedi. Hakkındaki yakalama kararı kaldırılan Soysal, ifade işleminin ardından serbest bırakıldı.
05.07.2019
D’S Damat, Deportivo Alaves kapsül koleksiyonunu satışa çıkardı
Yurt içinde ve yurt dışında spora ve sporcuya yaptığı katkılar ile sürekli gündemde olan Orka Holding’in global markası D’S Damat, dünyanın en önemli liglerinden biri olan La Liga’nın takımlarından Deportivo Alaves ile yaptığı sponsorluk anlaşması çerçevesinde hazırlanan kapsül koleksiyonu sınırlı sayıda satışa sundu.
08.11.2019
Aç kalıp, hasta olunca teslim olmuş
Giresun’un Espiye ilçesine bağlı Seydi köyü yaylası kırsalında "Şehit Jandarma Pilot Yüzbaşı Hilmi Özer" operasyonu esnasında örgütü PKK’nın bölgede kalan iki mensubundan biri olan "Kawa" kod adlı Behrüz Düdükkanlı, güvenlik güçlerine teslim oldu.
17.05.2019
Başkent’te virajı alamayan kamyonet bariyerlerden uçtu: 2 yaralı
Ankara’nın Keçiören ilçesinde sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu virajı alamayarak köprülü kavşaktan tünele uçan kamyonette bulunan 2 kişi yaralandı.
19.09.2019
(DÜZELTME) SAĞLIK BAKANLIĞINDAN “GELECEĞE NEFES” KAMPANYASINA DESTEK
2. ULUSLARARASI DOSTLUK FİLM FESTİVALİ’NİN İLHAM KAYNAĞI AŞIK VEYSEL OLDU
SAĞLIK BAKANLIĞINDAN “GELECEĞE NEFES” KAMPANYASINA DESTEK
BURUN ESTETİĞİNİN BİLİNMEYEN 7 FAYDASI
‘OYUNCAKLAR’ KASIM’DA MİNİK İZLEYİCİLERİ BEKLİYOR
DR. NÜKET EROĞLU, GENÇ KALMANIN PÜF NOKTALARINI ANLATTI
“BALIK HER YAŞTA TÜKETİLMELİ”
ŞEHİR HAYATININ VE DOĞANIN DİNAMİKLERİNİ BULUŞTURAN TASARIMLAR
PROF.DR. ERSOY: "OBEZİTEYLE MÜCADELEDE PROFESYONEL DESTEK ŞART"
DEV PROJEYE ÖVGÜ
’SPERM KALİTESİNİ ARTTIRAN BESİNLER’
DİŞSİAD’IN YENİ BAŞKANI ERKAN UÇAR OLDU

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR