Reklam
Gebelikte kuyruk sokumu ağrısına dikkat
Op.Dr. İbrahim Rızvanoğlu, gebelikte kuyruk sokumu ağrısına dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.

14 Ekim 2019 - 12:45:04

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Op.Dr. İbrahim Rızvanoğlu, gebelikte kuyruk sokumu ağrısına dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op.Dr. İbrahim Rızvanoğlu, “Omurgamızın en alt sırasında bulunan "pöç kemiği"olarak da bilinen kuyruk sokumu birbiriyle eklemleşen toplam 4 adet kemikten oluşur. Kuyruk sokumu ağrıları özellikle gebelerde sık görülür ve gebeliğin son haftalarında daha da artar. Bu durumun temelde 2 sebebi vardır; birinci sebep, gebelik süresince salgılanan ve son haftalarda üst seviyelere çıkan hormonlardır. Bu hormonlar leğen kemiğini birbirine bağlayan lif yapıları gevşeterek, leğen kemiğinin hacmini önemli oranda arttırır. Böylece gebeliğin sonunda bebek anne karnından rahatça çıkabilmektedir. Kemikler arasındaki bu gevşeme, vücut ağırlığının kaslardan ve liflerden ziyade kemiklere yüklenmesine sebep olur. Her zaman taşıdığından daha fazla yük taşıyan kemikler, özellikle de kuyruk sokumu ve kasık kemikleri bu zorlanmaya ağrıyla yanıt verir. İkinci sebep, gebeliği olmayan bir kadında karın- leğen bölgesinde bağırsaklar, idrar torbası, yumurtalar, kaslar, damar-sinirler vb. anatomik yapılar bulunur. Gebelik döneminde bu yapıların yanı sıra fetüs (bebek) bulunur. Ekstra bir hacme ve ağırlık artışına sebep olan bu durum kemiklere özellikle de kuyruk sokumu kemiğine baskı yaparak ağrıya sebep olur” dedi.
Dr. Rızvanoğlu, bu ağrıyı arttıracak sebepleri ve azaltacak yöntemleri şöyle sıraladı: “Normalden hızlı veya fazla kilo alımı, kabızlık (bağırsaklarda doluluk yaparak ekstra hacme sebep olarak ağrıyı arttırır), öksürme/hapşırma gibi karın içi basıncı arttıracak durumlar, uzun süreli ve özellikle de sert zeminlere oturma, kuyruk sokumu üzerine düşmeler, daha önceden geçirilmiş ve yanlış kaynamış kırıklar, ağır kaldırma.
Ağrıyı azaltmak için uygulanabilecek yöntemler ise; egzersiz / Aerobik / Pilates, ani hareketlerden özellikle de öne eğilmekten kaçınmak, bağırsakları rahat tutmak, ağrı kesici kremler ve gebeliği etkilemeyen gruplardan seçilecek ağrı kesici tabletler, kuyruk sokumu kemiğine uzman ve tecrübeli hekimler tarafından yapılacak özel iğneler (blokaj tedavisi).”
İğnenin ameliyathane şartlarında lokal anestezi altında ağrısız bir şekilde uygulandığını ifade eden Op.Dr. Rızvanoğlu, “Özel bir teknikle kuyruk sokumunun ağrı hissini alan sinir yumağına iğneyle girilir ve geçici süreli sinirleri uyuşturucu bir ilaç karışımı verilir. Bu ilaç sayesinde ağrı hissi uzunca bir süre bloke edilmiş olur. Bu işlem toplamda 15 dakika sürer ve aynı gün kişinin yürümesine ve eve çıkmasına izin verilir. İşlemin gebelik veya sağlık açısından, her ilaç gibi nadiren de olsa alerjik reaksiyon yapabilme ihtimali dışında bir riski bulunmamaktadır” açıklamalarında bulundu.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Kişisel sağlık verileri koruma yönetmeliği yayımlandı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vatandaşların kişisel sağlık verilerinin korunması işlenmesi ve kaydedilmesi yönetmeliğinin Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesi sonrasında açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, "Mahremiyet düzeyi yüksek olan sağlık verilerinin erişimine kısıtlamalar getirilebilecek" dedi.
22.06.2019
’’Bilinç bulanıklığı ve konuşma bozukluğu, inme belirtisi olabilir’’
Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Eyüp Baykara, bilinç bulanıklığı ve konuşma bozukluğunun inme belirtisi olabileceğini söyledi.
06.05.2019
Eczacılık sürekli gelişim gerektiren bir meslek dalı
Sağlık sektörünün temel gereksinimi olan ecza ürünlerinin araştırma evresinden sunum evresine kadar sorumlu meslek grubu ’eczacılık’, insanlık tarihinin en eski iş kollarından biri olarak kabul görüyor.
19.07.2019
Cildiniz sonbahara hazır mı
Güneşli ve sıcak yaz aylarının ardından, kuruyan, bronzlaşan, nem ve terden yağlanan, havuz ve deniz suyundan yorulan cildiniz için QNET Ürün Eğitmeni Sanaa Jahoui’nin özel bakım ipuçları ile sonbahar ritüelinizi tamamlayın.
24.10.2019
21 yaşındaki gencin organları 4 hastaya umut oldu
Trabzon’un Arsin ilçesinde denizde boğulma tehlikesi geçiren, kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen 21 yaşındaki gencin organları 4 hastaya umut oldu.
09.10.2019
Manipülatif kişiler mazoşisttik kişilerle ilişki kurar
Psikolog Gülcem Yıldırım manipülasyon konusunda önemli bilgiler vererek, "Manipülatif kişilerle ilişki kuran kişilerin çoğunlukla mazoşisttik eğilimleri olur. Yani kendine acıma, kendine üzülme duyguları yüksek olan, kendine acımaktan zevk alan kişiler manipülatif, empatik olmayan, diğerinin duygularını gözetmeyen kişilerle ilişki kurar" dedi.
10.05.2019
(DÜZELTME) SAĞLIK BAKANLIĞINDAN “GELECEĞE NEFES” KAMPANYASINA DESTEK
2. ULUSLARARASI DOSTLUK FİLM FESTİVALİ’NİN İLHAM KAYNAĞI AŞIK VEYSEL OLDU
SAĞLIK BAKANLIĞINDAN “GELECEĞE NEFES” KAMPANYASINA DESTEK
BURUN ESTETİĞİNİN BİLİNMEYEN 7 FAYDASI
‘OYUNCAKLAR’ KASIM’DA MİNİK İZLEYİCİLERİ BEKLİYOR
DR. NÜKET EROĞLU, GENÇ KALMANIN PÜF NOKTALARINI ANLATTI
“BALIK HER YAŞTA TÜKETİLMELİ”
ŞEHİR HAYATININ VE DOĞANIN DİNAMİKLERİNİ BULUŞTURAN TASARIMLAR
PROF.DR. ERSOY: "OBEZİTEYLE MÜCADELEDE PROFESYONEL DESTEK ŞART"
DEV PROJEYE ÖVGÜ
’SPERM KALİTESİNİ ARTTIRAN BESİNLER’
DİŞSİAD’IN YENİ BAŞKANI ERKAN UÇAR OLDU

EN ÇOK OKUNANLAR