5 işçiye mezar olan Siteler’deki yangının tanığı yangın merdivenine dikkat çekti
Ankara Mobilyacılar Lakeciler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hüseyin Taklacı, Suriyeli 5 işçinin öldüğü Ankara Siteler’deki yangına ilişkin açılan davada tanık olarak dinlendi. Taklacı, Siteler’deki binaların yüzde 90’ında yangın merdiveninin olmadığını vurguladı.

09 Ekim 2019 - 17:30:41

Çıktı Al

Yorum (0)

Ankara Mobilyacılar Lakeciler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hüseyin Taklacı, Suriyeli 5 işçinin öldüğü Ankara Siteler’deki yangına ilişkin açılan davada tanık olarak dinlendi. Taklacı, Siteler’deki binaların yüzde 90’ında yangın merdiveninin olmadığını vurguladı.
Suriyeli 5 işçinin 16 Ocak’ta Ankara Siteler’deki bir iş yerinde çıkan yangın sonucu ölmesine ilişkin 5 kişi hakkında açılan davanın görülmesine devam edildi. Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın duruşmasına sanıklar Mustafa Demirci, Ömer İnal, Sadettin Altınkaynak, Sadık Potuk ve Bekir Kanıgür ile taraf avukatları katıldı. Savunma yapan iş yerinin mülkiyet sahibi sanık Mustafa Demirci, binanın iskan belgesinin alınmadan kiraya verildiği iddiasını reddetti. Binanın kaçak olmadığını söyleyen Demirci, binaya ait yapı izin belgesi ve statik belgesinin mevcut olduğunu ifade etti. Demirci, yangının meydana geldiği binayı 2016’da satın aldığını ve davanın sanıklarından Ömer İnal’a kiraya verdiğini anlatarak, "Bina son zamanlarda daha sağlam hale getirildi. Asla imalathane olarak kullanılmayacak kadar güzel bir binaydı. Binayı tek giriş olduğu için tek kişiye kiraya verdik. Binada çift asansör var, biri yük taşıma için birisi de insan taşımak için. Bu elim kazada asansörler kullanılsaydı bu sonuç oluşmayabilirdi. Ön tarafa koşsalardı da kurtulurlardı. Binada geniş merdivenler var, onu da kullanabilirlerdi" diye konuştu.

"Yangın merdiveni olmadığı bir gerçektir"
Binayı kiraya verdiği koşullar itibarıyla yangın ihtimaline karşı bir tehlike arz eden durumun olmadığını savunan Demirci, "Binayı kiralayanların yapacakları işe göre belediyeden ruhsat alması gerekmektedir. Bina, mobilya imalında kullanılacaksa eksik kısımlar tamamlanarak ruhsat alınması gerekir. Binanın kiraya verildiği tarihte yangın merdiveni olmadığı bir gerçektir. Bir kusurumun olmadığını düşünüyorum. Beraatımı istiyorum" ifadelerini kullandı.
Demirci’nin savunmasının ardından tanık olarak dinlenen Ankara Mobilyacılar Lakeciler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hüseyin Taklacı, 1960’tan sonra Siteler semtinin mobilya imalatında kullanılan bir bölge olduğunu ancak yasal olarak organize sanayi bölgesi konumunda bulunmadığını kaydetti. Taklacı, Siteler bölgesindeki çoğu binanın 4 katlı ve eski yapı olduğunu dile getirerek, Siteler’deki binaların yüzde 90’ında yangın merdiveninin olmadığına dikkat çekti. Saat 18.00 sıralarında yangının çıktığı binaya gittiğini söyleyen Taklacı, yangın yerinde toplanan vatandaşların içeride bulunan işçilerden bahsettiğini anlattı. Taklacı, "Yan binanın duvarının kırılarak bina içine müdahale edilmesini olay yerinde bulunan itfaiye ekibine söyledim ancak itfaiye patlama riski bulunduğu için bunu kabul etmedi. Bu sırada binanın açık camlarından dumanlar çıkmaya devam ediyordu ve merdivenle içeride bulunan kişilerin tahliyesine çalışılıyordu. Saat 20.00 sıralarında itfaiye ekipleri oksijen tüpü ile içeri girdi, dışarı çıktıktan sonra içeride bulunan işçilerden bahsediyorlardı. İlerleyen saatlerde yangın soğutma çalışmaları yapıldı" şeklinde konuştu.
Diğer tanıkların da dinlenmesinin ardından ara kararı açıklayan mahkeme heyeti, yangının çıktığı iş yerinde 9 Ocak’ta keşif yapılmasına karar vererek, duruşmayı 27 Ocak 2020 tarihine erteledi.
KAYNAK: İHA

Etiketler: ASAYİŞ,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
 Ataşehir’de kasklı motosiklet hırsızlığı çetesi kamerada
Ataşehir’de başlarında kask olan 4 hırsız, park halinde olan bir motosikletin kilidini kırarak yerinden hareket ettirdiler. Ardından hırsızlar motosikleti iterek olay yerinden kaçırdılar. Hırsızlık anları güvenlik kamerasına saniye saniye yansıdı.
18.07.2019
Eski komandolar Kızılcahamam kampında bir araya geldi
Askerlik görevini 1994-1998 yılları arasında Hakkari Dağ ve Komando Tugayında yapan silah arkadaşları Kızılcahamam’da kampta buluştu.
13.07.2019
Sosyal medya fenomeni Olkan Soycan şarkıcı oldu
Sosyal medya fenomeni Olkan Soycan, ‘Sonuna Kadar’ isimli şarkısının kısa bir süre sonra tüm müzikseverlerin beğenisine sunacağını söyledi.
19.07.2019
Maltepe’de bir şahıs, bulunduğu aracın içerisinden pompalı tüfek ile bir kişiye saldırdı. Şahsın hedefine aldığı kişi ile beraber, o sırada sokak üzerindeki bir markette bulunan 2 kişi de yaralandı. 3 yaralı hastaneye kaldırılırken saldırgan hızla kaçtı.
Maltepe’de bir şahıs, bulunduğu aracın içerisinden pompalı tüfek ile bir kişiye saldırdı. Şahsın hedefine aldığı kişi ile beraber, o sırada sokak üzerindeki bir markette bulunan 2 kişi de yaralandı. 3 yaralı hastaneye kaldırılırken saldırgan hızla kaçtı.
06.09.2019
Artvin’in şampiyon boğaları Muğla’daki şampiyona için yola çıktı
Artvin’in şampiyon boğaları, Ege ve Karadeniz’den getirilen boğaların katılacağı şampiyona için Muğla’ya götürülmek üzere özel bölmeli hazırlanan TIR’la yola çıktı.
13.09.2019
Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Sinan Ateş:
Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Dr. Sinan Ateş, göreve gelişinden sonra ilk defa İHA’ya konuştu. Ateş, "Bu zamana kadar ne olmadığımızı anlatmaktan, ne olduğumuzu anlatmaya fırsat bulamadık" dedi.
13.07.2019
TÜRK-ERMENİ İLİŞKİLERİ ULUSLARARASI SEMPOZYUMDA ELE ALINACAK
“TÜRKİYE’NİN YÜZDE 80’İ BEL AĞRISI ÇEKİYOR”
’50 YIL’ KİTABININ 76 YIL SONRA TIPKIBASIMI ÇIKARILDI
GEBELİKTE KUYRUK SOKUMU AĞRISINA DİKKAT
MEME KANSERİ FARKINDALIĞI İÇİN ‘KONTROLÜ EL’DEN BIRAKMA’ DİYECEKLER
SERENAD BAĞCAN ANKARALI DİNLEYİCİSİYLE BULUŞMAYA HAZIRLANIYOR
GENCO ERKAL “MERHABA” OYUNUYLA İKÜ’DE
HAREKAT BÖLGESİNDEKİ SAĞLIK PERSONELİ VE TEÇHİZAT YETERLİ
DÜNYADA 37 SANİYEDE BİR KİŞİ TROMBOZ’DAN ÖLÜYOR
13. BEYOĞLU SAHAF FESTİVALİ’NİN KAPANIŞI YAPILDI
ÇOCUKLAR NEDEN YALAN SÖYLER
PROF. DR. KONUKSEVEN: “DUYMANIZI SAĞLAYAN ODYOLOGLARI DUYUN”

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR