Reklam
Yaşam Akademisi’nin son konuğu Bahar Eriş oldu
Doktor Bahar Eriş, Yaşam Akademisi’nin Akbatı’da gerçekleşen söyleşisinin konuğu oldu. Dr. Eriş, başarılı çocuk yetiştirmenin sırlarını Akbatı misafirleri ile paylaştı.

09 Ekim 2019 - 15:30:13

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Doktor Bahar Eriş, Yaşam Akademisi’nin Akbatı’da gerçekleşen söyleşisinin konuğu oldu. Dr. Eriş, başarılı çocuk yetiştirmenin sırlarını Akbatı misafirleri ile paylaştı.

‘Çocuklar Nasıl Başarır’ konusu ile Yaşam Akademisi’nin Akbatı ev sahipliğinde gerçekleştirdiği söyleşinin konuğu olan Dr. Bahar Eriş, ebeveynlere bu çağda temel başarı becerileri nelerdir, esneklik, odaklanma, irade nasıl geliştirilir, anlamlı bir hayat neye bağlıdır sorularının yanıtlarını verdi. Uyandıktan sonraki iki ila dört saat aralığının insan zihninin en parlak olduğu anı olduğunu söyleyen Eriş, planlama ve berraklık gerektiren işlerin bu zaman diliminde yapılması gerektiğini açıkladı.

"Nasihat etmek yerine dinleyin"
"Büyüyünce ne olacaksın?" sorusu ile çocuğun birey olma sürecinin, genellikle küçük yaşlardan itibaren baskılandığının altını çizen Eriş; "Anne babalar çocuklarına dair hayaller taşıyorlar. Bu da anlaşılabilir elbette, herkes çocuğu başarılı olsun ister. Öte yandan, bu sadece ebeveynin karar vereceği bir şey değildir. Önemli olan çocuğun kim olduğudur. Çocuğun mizacı, kabiliyetleri, kapasitesi, hayalleri neler? Bunu göz ardı eden ve çocuğu kendi hayallerine göre şekillendirmeye çalışan ebeveynler hem çocuklarıyla sağlıklı ilişki kurmakta sorun yaşarlar. Aileler nasihat etmeyi severler. Ancak çocukları dinlemek gerekir" dedi.

"Sadece kendine değil içinde yaşadığı dünyaya da fayda sağlayan bir birey olmalı"
Çocuklara başarının içlerindeki potansiyeli gerçekleştirdikleri ve bunu yaparken iyi ve doğrudan sapmadıkları, anlamlı bir yaşam olarak anlatabileceğini söyleyen Eriş, insanın yaşadığı hayattan mutlu olması gerektiğini belirtti.
Eriş, “Vicdan ve empati sahibi bir birey de olmalı. Kişisel istekleriyle toplumsal ihtiyaçları bir arada gözetmeli. Sadece kendine değil içinde yaşadığı dünyaya da fayda sağlayan bir birey olmalı” dedi.

Misafirlerin sorularına da yanıt veren Eriş, ebeveynlerin ve çocukların başarı algısı aynı mı, çocuklar için başarılı olmak ne anlam ifade ediyor sorusuna; "İlk adımını atan bebeğe bakın. O an verdiği mutluluk tepkisi, başarma duygusunun en saf halini yansıtır. Gülücükler saçar, ellerini çırpar, çığlıklar atar. Başarı mutluluk getirmez diye düşünenler, bir bebeğin başarma anı videolarını izleyebilir” dedi.
Eriş sözlerine şöyle devam etti; "İşte böyle böyle başarı algısı zamanla yavaş yavaş şekilleniyor. İçinde yetiştiğin ortama ve deneyimlere göre, büyüdükçe devreye korkular giriyor. Kişinin mizacı, ailesi, yaşadığı talihli ya da talihsiz olaylar, okulda öğretmenleri, ergenlikte arkadaşları başarı algısını şekillendirmede rol oynuyor".

Başarının sırlarından birinin gerçekçi iyimserlik olduğunu belirten Eriş, her şeyin kişinin kendisinde bittiğinin altını çizdi.
Eriş, en başarılı sonuçların karakter, kabiliyet ve kariyer üçlüsünün uyumuyla sağlandığını açıkladı. Bu nedenle kişinin kendisini tanıması, güçlü ve zayıf yanlarını bilmesi ve buna göre bir hayat yolu çizmesinin başarıda çok önemli olduğunu vurgulayarak, kendini kandırma, kaygısızlık ve kayıtsızlık üçlüsünün ise başarısızlığın temelini oluşturduğunu söyledi.
Kaygı seviyesi arttıkça iradenin zayıfladığını açıklayan Eriş, 4-6 yaş grubu çocuklar arasında yapılan Zevki Erteleme Becerisi Testi - Marshmallow Testi’ni anlattı.

Eriş; "Bu teste iki şey gözlemleniyor. Birincisi çocukların kendini kontrol edebilme becerisi ikincisi ise beklemenin çocuk için ne kadar uygulanabilir bir şey olduğu. Küçük yaşta araştırmaya katılan çocukların akademik başarı durumu inceleniyor. Zevki erteleyebilen çocuklar erteleyemeyenlere göre akademik hayatta daha başarılı oluyor" dedi.

Hiperaktif ve dürtüsel olarak tanımlanan çocuklar için
Eriş, birçok araştırmanın hareket eksikliği, doğadan uzak yaşamın, ekrana fazla maruz kalmanın hiperaktivite arasında yakın ilişki olduğunu söyledi. Hiperaktif ve dürtüsel olarak tanımlanan çocuklar için Eriş, içeride oturmaktansa dışarıda koşmalarını, atlamalarını ve spor yapmalarını önerdi.

Bir sonraki konuk: ’Mümin Sekman’
Akbatı Yaşam Akademisi’nin bir sonraki konuğu 24 Ekim Perşembe günü ‘Her Şey Seninle Başlar’ konusuyla Mümin Sekman olacağı açıklandı.
KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Sanat Akademisi Müzik Bölümüne katılım için ara sınav yapıldı
Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in sanata yönelik vizyonu doğrultusunda Kartallı çocukların ve gençlerin; sanat ile tanışması ve sanatsal gelişimlerine katkı sağlaması amacıyla faaliyetlerini yürüten Kartal Belediyesi Sanat Akademisi’nde 7-15 yaş arasındaki öğrenciler, sınav heyecanı yaşadı.
23.09.2019
Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı yayınları 3’üncü Eskişehir kitap fuarında
Türk kültür ve medeniyetine ilişkin akademik yayınlarıyla ön plana çıkan Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı, 3’üncü Eskişehir Kitap Fuarı’nda yayınlarını Eskişehirli kitapseverlerle buluşturuyor.
01.10.2019
Özel tiyatrolara yapılan yardımlarda yeni rekor
Kültür ve Turizm Bakanlığı, özel tiyatrolara bugüne kadar bir sanat sezonu için dağıtılan en yüksek ödeneği verecek.
04.10.2019
Çocuklar Akmerkez’de ekolojik mahallelerini kuracak
Akmerkez, 11 Mayıs Cumartesi günü çocuklar için özel olarak tasarladığı Kids Zone’da ’Ekolojik Mahalle’ ile minik misafirlerini buluşturacak.
10.05.2019
Kadıköy’de iki ayrı dünya bir arada: Çizgi ve Sahaf festivali başladı
Kadıköy Belediyesi’nin bu yıl ilk kez düzenlediği KADFEST Uluslararası Kadıköy Festivali’nin 2. etabı, Uluslararası Çizgi ve Sahaf Günleri başladı. Uluslararası Çizgi ve Sahaf Günleri’nde Fransa’dan gelen ve 6 bin kartpostal koleksiyonu bulunan Sarkis Karamanik büyük ilgi gördü.
22.08.2019
Serenad Bağcan Ankaralı dinleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor
Türk Halk Müziğinin usta sanatçısı Selda Bağcan’ın yeğeni Seranad Bağcan, sesiyle hayranlık uyandırıyor. 17 Ekim Perşembe günü saat 20.00’da, MEB Şura Salonu’nda Ankara dinleyicisiyle buluşmaya hazırlanan Bağcan, ilk solo albümü Serenad’da yer alan yedi şarkısının yanı sıra seslendireceği türkülerle hayranlarının kulakların pasını silecek.
14.10.2019
ABD BAŞKAN YARDIMCISI PENCE:
TÜRKİYE İLE ÇEKYA ARASINDA İŞBİRLİĞİ MUTABAKATI İMZALANDI
ANKARA GARI PROSTAT KANSERİ İÇİN MAVİ KRAVAT TAKTI
GÖZYAŞI KANAL TIKANIKLIĞINA DİKKAT
HALİDE EDİB’İN TORUNU ÇANKAYA BAHAREVİ’NİN KONUĞU OLDU
DÜNYACA ÜNLÜ ESER “CİMRİ” BÜYÜKŞEHİR SAHNESİNDE
İŞİTME ENGELLİLERİN ELLERİ, SESLERİ OLACAK
VAROL YAŞAROĞLU CİNETALKS’TA KRAL ŞAKİR’İ ANLATTI
VI. TÜRK TIP DÜNYASI KURULTAYI İSTANBUL’DA
BAĞIRSAKLARIN UNUTKANLIĞI HASTALIK HABERCİSİ
HER 8 KADINDAN 1’İ RİSK ALTINDA
“BEBEKLERDEKİ DUDAK DAMAK YARIKLARININ GÖRÜLME SIKLIĞI ŞAŞIRTIYOR”

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR