Reklam
Eski Hazine Bakanı Masum Türker, TÜRMOB Başkanlığına aday
Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) genel başkanlığına adaylığını açıklayan eski Hazineden Sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker, "Muhasebe mesleğini daha itibarlı hale getireceğiz’’ dedi.

09 Ekim 2019 - 13:30:05

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) genel başkanlığına adaylığını açıklayan eski Hazineden Sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker, "Muhasebe mesleğini daha itibarlı hale getireceğiz’’ dedi.
Delegelerle birlikte Ankara Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odasında basın toplantısı düzenleyen Masum Türker, 12-13 Ekim tarihlerinde 23’ncüsü gerçekleştirilecek olan TÜRMOB genel başkanlığı seçimi için adaylığını açıkladı. Türker, projeleriyle daha iyi bir TÜRMOB için aday olduğunu söyledi. Türkiye Muhasebeciler Platformu olarak üç yıl önce yola çıktıklarını ve bugün Türkiye Muhasebeciler Denetçiler Platformu olarak daha kapsayıcı bir şekilde yollarına devam ettiklerini belirten Türker, “Maliye ve Hazine Bakanlığı yetkilileri ile Maliye Bakanlığına bağlı Gelir İdaresinin de tamamı ile müşterek bir şekilde iç ve dış ekonomik saldırılara karşı işbirliği içinde olacağız. Tabandan gelen ve gerçek rakamları yansıtan ekonomik raporları her ay ya da üç ayda bir daha geniş halde raporlar halinde mali müşavirlerin görüşleri ile yayınlayacağız. Muhasebe mesleğini daha itibarlı hale getireceğiz’’ dedi.
Mustafa Kemal Atatürk’ün “En iyi iktisatçılar muhasebecilerdir” sözünden yola çıkarak iç ve dış borçların kapatılması için ihtiyaç duyulan fonların oluşturulmasında yardım alınacak kişilerin meslektaşları olduğunu ifade eden Türker, yüzde 18 olan KDV’nin yüzde 1’e indirilmesini ya da tevkifat yoluyla tahsil edilmesi için çalışacaklarını söyledi. Mücbir sebeple ilgili yasal düzenleme yapılması ve Mali Tatil Yasası’nın gözden geçirilerek 20 gün olan tatil süresinin bir aya çıkarılmasını talep edeceklerini belirten Türker, TÜRMOB İletişim Merkezi (TİMER) kuracaklarını, meslektaşlarının ve vatandaşların şikayetler için herhangi bir kurum aracı etmeden direkt olarak ulaşabileceklerini, soruları ise meslekte kıdem almış, deneyimi, birikimi olan konuda uzman kişilerin cevaplayacağını söyledi. Türker, "Ayrıca şuan var görünen ama aktif olamayan TÜRMOB TV’yi de daha aktif hale getireceğiz. Seçimden sonra delegelerle bağlarımızı koparmayacağımız gibi her yıl delegelerin kendi şehirlerinde kongre düzenleyerek bilgi birikimlerini genç meslektaşlarına aktaracakları bir ortamı sağlayacağız” dedi.
Arabuluculuk ve Tahkim Merkezi kuracaklarını ifade eden Türker, “Bütün vergi ihtilafı dilekçelerini yazıyoruz, bu nedenle vergi mahkemelerinde temsil hakkını yeni bir proje olarak ortaya koyacağız” dedi.
Ekonominin iyileşmesi için yerli ve milli muhasebe şirketlerinin kurulması gerektiğini ve bunların uluslararası platformda yer edinmesi için yeşil pasaport talebinde bulunacaklarını dile getiren Türker, bununla ilgili kendilerine destek veren ve konuyu parlamentoya taşıyan İstanbul Milletvekili Özgür Karabat’a ve Konya Milletvekili Esin Kara’ya teşekkürlerini iletti. Haksız rekabet konusuna da değinen Türker, Kalite Kontrol Esasları Kılavuzu’nun bir an önce belirlenmesi için ve 2010 yılında kabul edilen fakat yayınlanmayan Kapasite Belirleme Kuralları’nın tekrar ihlas edilmesi için çalışacaklarını aktardı. “Vergi Usul Kanunu’nun mükerrer 227. maddesi ön denetimdir” diyen Türker, ön denetim hakkının aktif olarak kullanılması için yetkili kurumlara başvuracaklarını kaydederek, "Dijital dönüşüme uygun mali müşavirlik mesleğini birlikte yeniden inşa etmek zorundayız. Ünvanımızı mali müşavir denetçi ünvanına dönüşmesi için mücadele edeceğiz. Mücbir sebep konusunun çözüme kavuşması için bakanlık ve parlamento düzeyinde takiplerimizi sürdüreceğiz” dedi.
KAYNAK: İHA

Etiketler: GENEL,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu:
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: "(Erdoğan) Telefon etme gibi beklentim yok."
23.04.2019
Bayrampaşa Bilim Şenliği’nde öğrenciler hünerlerini sergiledi
Bayrampaşa Belediyesi ile TÜBİTAK’ın desteğiyle hazırlanan ve geleceğin bilim insanı olmayı düşünen öğrencilerin projelerini sunma fırsatı bulduğu Bayrampaşa Bilim Şenliği’nin açılışı yapıldı.
03.10.2019
Başkent’te yolcu otobüsü, devrilen TIR’a çarptı: 1 yaralı
Ankara Akıncılar gişeleri mevkiinde yolcu otobüsü, devrilen TIR’a çarptı. Kazada, 1 kişi yaralandı.
03.09.2019
25 yıllık hasret bitiyor
Çankaya Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ortaklaşa yenilenen Sakarya Kent Meydanı, Onur Akın Konseriyle Cumartesi günü açılıyor.
03.09.2019
Mücevher ihracatı Temmuz’da yüzde 96,2 arttı
Mücevher İhracatçıları Birliği, 2019 yılı Temmuz ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 96,2’lik artışla 509,3 milyon dolar mücevher ihracatına imza attı.
16.08.2019
(ÖZEL) Piknik tüpü bomba gibi patladı
Güngören’de seyyar çay satmak için kurulan bir düzenekteki piknik tüpü bomba gibi patladı. Polisleri alarma geçiren olayda şans eseri ölen yada yaralanan olmadı.
14.07.2019
ABD BAŞKAN YARDIMCISI PENCE:
TÜRKİYE İLE ÇEKYA ARASINDA İŞBİRLİĞİ MUTABAKATI İMZALANDI
ANKARA GARI PROSTAT KANSERİ İÇİN MAVİ KRAVAT TAKTI
GÖZYAŞI KANAL TIKANIKLIĞINA DİKKAT
HALİDE EDİB’İN TORUNU ÇANKAYA BAHAREVİ’NİN KONUĞU OLDU
DÜNYACA ÜNLÜ ESER “CİMRİ” BÜYÜKŞEHİR SAHNESİNDE
İŞİTME ENGELLİLERİN ELLERİ, SESLERİ OLACAK
VAROL YAŞAROĞLU CİNETALKS’TA KRAL ŞAKİR’İ ANLATTI
VI. TÜRK TIP DÜNYASI KURULTAYI İSTANBUL’DA
BAĞIRSAKLARIN UNUTKANLIĞI HASTALIK HABERCİSİ
HER 8 KADINDAN 1’İ RİSK ALTINDA
“BEBEKLERDEKİ DUDAK DAMAK YARIKLARININ GÖRÜLME SIKLIĞI ŞAŞIRTIYOR”

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR