Reklam
Küresel mobil büyüme haritası yayımladı
Adjust, ilk mobil büyüme haritasını yayımladığını bildirdi. Verilere göre; Vietnam, Tayland ve Myanmar en hızlı büyüyen üç ülke olurken; LATAM ülkeleri, Brezilya ve Kolombiya ile ikinci sırada yer aldı.

09 Ekim 2019 - 11:30:06

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Adjust, ilk mobil büyüme haritasını yayımladığını bildirdi. Verilere göre; Vietnam, Tayland ve Myanmar en hızlı büyüyen üç ülke olurken; LATAM ülkeleri, Brezilya ve Kolombiya ile ikinci sırada yer aldı.

Mobil ölçüm, sahtekarlık önleme ve siber güvenlik alanında endüstri liderlerinden Adjust, ilk mobil büyüme haritasını yayımladığını açıkladı. Verilerini 2018’de piyasaya sürülen yaklaşık 3 bin 500 app’ten alan rapor, büyüme, kullanıcıları elinde tutma ve diğer anahtar metrikleri haritalandırdı. Ayrıca 31 ülkedeki ve dört dikeydeki (e-ticaret, eğlence, oyun ve araçlar) verileri ülkelere göre ayırdı ve app’lerin ne kadar iyi performans gösterdiğini sundu. Mobil büyüme haritası, küresel pazarda app’lerin yükselişlerini haritalandırmak için Adjust tarafından geliştirilen yeni bir metrik olan ’büyüme puanı’nı kullanıldı. Bu ölçüm, her bir dikey ve ülke için aylık toplam app kurulumu sayısının, aylık aktif kullanıcı (MAU) sayısına bölünmesiyle hesaplandı ve büyüme oranını MAU tabanına göreli olarak gerçekleşen kurulumlarla ortaya koyuldu.

Açıklanan verilere göre; APAC ülkeleri en hızlı büyüyen pazarlardan ve büyüme liderliğini elinden bırakmadı. Vietnam, Tayland ve Myanmar en hızlı büyüyen üç ülke olurken; LATAM ülkeleri, Brezilya ve Kolombiya ile ikinci sırada yer aldı.
LATAM ülkelerinde en çok talebi oyun ve e-ticaret uygulamaları gördü. Hatta ilk beş ülkenin dördü LATAM bölgesinde bulunduğu kaydedildi. Genel olarak, oyunlar kurulumların yüzde 33’ünü oluşturarak ilk sırada yer aldı. Kullanıcıların app’i kullanma süreleri yüzde 10 ve reklam harcamaları yüzde 74 olduğu kaydedildi. LATAM bölgesi e-ticaret uygulamalarına olan talepte ilk sırada yer aldığı açıklanırken. Meksika, Şili ve Kolombiya sektördeki en yüksek büyüme oranına sahip olduğu belirtildi.

Endonezya’da en hızlı büyüyen dikey, üretkenlik ve araçlar kategorisindeki app’ler oldu. Endonezya, streaming servisleri ve video uygulamalarının çok popüler olduğu güçlü bir pazar olduğu gözlenirken, Mayıs’ta yayımlanan Adjust Global App trendleri 2019 raporunda da belirtildiği gibi en hızlı büyüyen pazar Endonezya oldu. Eğlence ve oyunların yanında, üretkenlik ve araçlar kategorisi bu ülkedeki çok hızlı büyüyen bir dikey oldu (Hava durumu app’lerinin bu kategorinin büyümesindeki etki çok büyük).

Retention faktörü
Ayrıca Adjust; büyüme puanı’nın yanında, kullanıcı tutmanın (retention) etkisini ölçmek için kendi geliştirdiği bir metrik olan Retention Factor’ı kullandığını belirtti. Retention faktörü, organik retention’ın ücretli retention’a bölünmesiyle hesaplanıyor ve okuyucuya iki tür kullanıcı grubunun arasındaki gerçek ayrımı sunuyor.

Verilere göre; dikeylerin içinde en yüksek retention olan oyunların ortalaması ilk günde yüzde 34 iken, yedinci günde yüzde 15’e düştüğü bildirildi. Oyunların kullanıcı kitlesi ilk gün ve yedinci gün arasında yüzde 19 azalıyor (Dikeyler içinde en yüksek düşüş oranı). Bu düşüş çok fazla gibi dursa da bu durum gündelik, stressiz hyper-casual oyunların bir etkisi olabileceği kaydediliyor. Bu hızlı yükselen alt-kategorideki oyunların indirilme yüzdesi büyük ama oyuncular arasında uzun süre bağlılık oranı çok az. Ayrıca Kuzey Amerika’daki oyuncular, ölçülen ülkeler arasında en yüksek 1’inci gün retention’ını sergiliyorlar.

Adjust CTO’su ve kurucu ortağı Paul H. Müller, konu ile ilgili değerlendirmesinde, "App’inizin kullanıcı tabanını büyütmek, büyüme denkleminin kritik bir parçasıdır ama çoğu app’in kurulumdan sonra sadece 24 saat sonra tarih olduğu bir pazarda, pazarlamacıların odağı kullanıcılara ulaşmak, onları tabanınıza katmak ve onları orada tutabilmektir. Daha çok kullanıcıya ulaşmak ve app’in ömrünü uzatmak için, pazarlamacılar verilerle birlikte hareket eden teknikler geliştirmek ve müşteri olmak isteyen kullanıcıları, retention oranları kaçınılmaz olarak azalmaya başlamadan kritik zamanlarda hedeflemek zorunda" dedi.
KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’nda Türksat 6A paneli düzenlenecek
Türkiye Verimlilik Vakfı tarafından Türksat’ın iletişim desteğiyle 31 Ekim-3 Kasım tarihleri arasında düzenlenen Verimlilik ve Teknoloji Fuarı, ATO Congresium’da başladı.
31.10.2019
Sistem odaları yerini hosting firmalarına bırakıyor
Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de büyük küçük ve orta ölçekli hemen hemen bütün işletmeler şirket merkezlerinde data sistemi kurma veya sunucu hizmeti “hosting hizmeti” alma yoluna gidiyor.
09.10.2019
Artırılmış gerçeklikle ’aduket’ çılgınlığı
Japonya’da geliştirilen artırılmış gerçeklik sporu ‘Hado’ İstanbul’da meraklılarıyla buluştu. Oyunseverlerin, Street Fighter isimli video oyundaki karakterin kullandığı ’aduket’ tekniğiyle birbirleriyle yarışması eğlenceli görüntüler ortaya çıkardı.
22.10.2019
Yücel: “Sadece Türkiye’de uygulanan yapay zeka sistemini 6 ay içinde dünyaya açacağız”
Dünyanın en büyük yapay zeka konferansı olarak kabul edilen ‘AIWorld Conference’ Boston’da düzenlendi. Konferansın ilk ve tek Türk konuşmacısı olan BAU Global Başkanı Enver Yücel, “2 yılda yapay zeka temelli öğretime geçtik. Sadece Türkiye’de uygulanan sistemi, 6 ay zarfında bütün dünyaya açacağız” dedi.
26.10.2019
Trabzonlu öğrencilerin “Havali Bilyali” ile TEKNOFEST zaferi
Geliştirdikleri “Havali Bilyali” Projesi ile TEKNOFEST’e katılan ve yaş ortalamaları en küçük öğrenci grubu olarak dikkat çeken yarışmacılar Trabzon’a birincilikle döndü.
24.09.2019
Şişe çevirmece, kutu oyununa uyarlandı
Gündelik hayatta sıklıkla kullanılan sosyal medya platformları bir kutu oyunu ile bir araya getirildi.
17.06.2019
(DÜZELTME) SAĞLIK BAKANLIĞINDAN “GELECEĞE NEFES” KAMPANYASINA DESTEK
2. ULUSLARARASI DOSTLUK FİLM FESTİVALİ’NİN İLHAM KAYNAĞI AŞIK VEYSEL OLDU
SAĞLIK BAKANLIĞINDAN “GELECEĞE NEFES” KAMPANYASINA DESTEK
BURUN ESTETİĞİNİN BİLİNMEYEN 7 FAYDASI
‘OYUNCAKLAR’ KASIM’DA MİNİK İZLEYİCİLERİ BEKLİYOR
DR. NÜKET EROĞLU, GENÇ KALMANIN PÜF NOKTALARINI ANLATTI
“BALIK HER YAŞTA TÜKETİLMELİ”
ŞEHİR HAYATININ VE DOĞANIN DİNAMİKLERİNİ BULUŞTURAN TASARIMLAR
PROF.DR. ERSOY: "OBEZİTEYLE MÜCADELEDE PROFESYONEL DESTEK ŞART"
DEV PROJEYE ÖVGÜ
’SPERM KALİTESİNİ ARTTIRAN BESİNLER’
DİŞSİAD’IN YENİ BAŞKANI ERKAN UÇAR OLDU

EN ÇOK OKUNANLAR