Reklam
Giresun’da ‘fındık ve çikolata’ konuşuldu
Giresun Ticaret Borsası’nın öncülüğünde, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası ile Torino Ticaret Odası’nın işbirliğiyle ‘Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu Hibe Programı’ kapsamında gerçekleştirilen ve 3 gün sürecek olan “Odalararası İşbirliğinin Artırılması ile Giresun’da Fındığın Katma Değerinin Yükseltilmesi Projesi’nin açılışı yapıldı.

08 Ekim 2019 - 14:30:09

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam

Giresun Ticaret Borsası’nın öncülüğünde, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası ile Torino Ticaret Odası’nın işbirliğiyle ‘Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu Hibe Programı’ kapsamında gerçekleştirilen ve 3 gün sürecek olan “Odalararası İşbirliğinin Artırılması ile Giresun’da Fındığın Katma Değerinin Yükseltilmesi Projesi’nin açılışı yapıldı.
Projenin açılış konuşmasını yapan Giresun Ticaret Borsası Başkanı Hamza Bölük, yapılacak toplantılar ve ziyaretler sonrası hazırlanacak olan raporun öneminden bahsetti. Bölük, “Giresun fındığının çikolata çeşitlerinde kullanım olanakları, pazar araştırması, yatırım maliyetleri gibi bilgilerin yer alacağı bu rapor fındık çikolata üretimiyle ilgili üreticilere ve yatırımcılara yol gösterecek bir kaynak olacaktır” dedi.
Torinolu çikolata üreticileri ve Giresunlu üreticilerin tanışması ve odalar arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi amacıyla tanışma toplantısı düzenleneceğinin altına çizen Bölük, “Torinolu çikolata üreticileri ile Giresun Ticaret Borsası üyelerinin tanışması sağlanarak Giresun fındığıyla çikolata üretimiyle ilgili deneyimlerin aktarılması ve projeden sonra gerçekleştirilecek üretimin İtalya’ya ihraç edilebilmesi görüşülecektir. Son olarak ise, Giresun Ticaret Borsası üyelerine ihracata yönelik pazarlama stratejilerini oluşturması için pazarlama kanallarını güçlendirmesi, pazar bilgileri, pazarla ilişkiler, hedef pazardaki alıcılar, tedarikçiler, fiyatlar, ticari düzenlemeler ve iş mevzuatı konu başlıklarını içerecek dış ticaret ve pazarlama yöntemleri eğitimi verilecektir. Bu eğitimle birlikte ihracat potansiyeli olan firmaların fındık ihracatına başlayabilmeleri hedeflenmektedir” ifadelerini kullandı.
“Giresun Ticaret Borsası, fındıkta öncü ve ilkleri yapma niteliğinde olma özelliği bulunan bir borsa olmuştur” diyen Hamza Bölük, şöyle devam etti:
“Türk Fındığını ve Özellikle Giresun kalite fındığı daha katma değerli hale nasıl getirebiliriz arayışı içinde hep olmuş ve üyelerine bu konuda rehberlik etme bilinciyle hareket etmiştir. Ülkemizin Fındıktaki üretim üstünlüğünü pazarlama stratejileriyle daha etkin ve verimli hale getirmek için ilerleyen dönemlerde projelerimiz ile sizlerin huzurunda olmaya devam edeceğiz. Değerli İtalyan dostlarımız ile de bugün Türk Fındığını, kendilerinin çikolata deneyimi ile buluşturmak üzere burada bulunuyoruz. Kendilerine işbirliği için tekrar teşekkür ediyorum.”
Giresun Tombul Fındığı’nın Avrupa Birliği’ndeki tescil süreci devam etmekte olduğunu kaydeden Bölük, "Çok kısa zaman sonra da buradaki tescili de gerçekleşecektir. İki ülkenin farklı deneyimlerinin bizlerin fındıktaki kalite ve üretim potansiyelimizi, İtalyan dostlarımızın çikolata deneyimiyle birleştirerek iki ülkenin deneyimlerinin bu noktada birleştirilmesi adına gerçekleştirilen bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.
İtalya’nın Torino Kentinden gelen Torino Ticaret Borsası Temsilcisi Guido Cerrato ise ileriye dönük yapılacak ortak çalışmada iyi sonuçlar elde edileceğini belirterek, “Torino’da 72 çikolata üretimi yapan firma bulunmakta. Bunların 44’ünün kent içerisinde yer alıyor. Torino’da her yıl kasım aylarında sektörle alakalı fuar düzenleniyor ve son yapılan fuarı 400 bin insanın ziyaret etti” dedi.
Konuşmaların ardından İtalya adına Guido Cerrato ve Türkiye adına Proje Koordinatörü Güray Zomp sunum yaparak faaliyetlerini anlattılar.

KAYNAK: İHA

Etiketler: EKONOMİ,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Bakan Albayrak: “Haziran ayında cari fazla öngörüyoruz”
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Türkiye ihracatta yakaladığı ivme ile cari dengede geçtiğimiz aylarda çok önemli bir tempo ortaya koydu. Bu başarılı performansın sürmesiyle birlikte Haziran ayından itibaren Türkiye’nin cari fazla vereceğini öngörüyoruz” dedi.
23.05.2019
Serbest piyasada döviz fiyatları
Serbest piyasada dolar 5,92 liradan, euro ise 6,6050 liradan güne başladı.
31.05.2019
Birevim Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çiftçi, geçtiğimiz günlerde açıklanan tüketici güven endeksi verilerini değerlendirmesinde "İnşaat sektörü dışında diğer sektörlerde yaşanan olumlu gelişmeyi, bu sektörde de önümüzdeki aylarda hissedilir biçimde değiştireceğiz" dedi.
30.04.2019
Albayrak : Faizlerindeki indirimler piyasaya yansıyacak!
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ekonomideki dengelenme sürecinin meyvelerini vermeye devam ettiğini belirterek "Enflasyon düşüşü ve Merkez Bankası kararı sonrası piyasa faizleri de aşağı yönlü seyrini sürdürüyor. Kredi faizlerinde bugün açıklanan indirim kararlarının tüm piyasaya yansıyacağına inanıyorum."dedi.
13.09.2019
Devlet destekli tarım sigorta bedelleri 2018 yılında arttı
Devlet destekli tarım sigortalarında toplam sigorta bedeli 2018 yılında yüzde 39,3 arttı.
12.06.2019
Serbest piyasada altın fiyatları
Serbest piyasada 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 257,60 lira oldu.
09.05.2019
ABD BAŞKAN YARDIMCISI PENCE:
TÜRKİYE İLE ÇEKYA ARASINDA İŞBİRLİĞİ MUTABAKATI İMZALANDI
ANKARA GARI PROSTAT KANSERİ İÇİN MAVİ KRAVAT TAKTI
GÖZYAŞI KANAL TIKANIKLIĞINA DİKKAT
HALİDE EDİB’İN TORUNU ÇANKAYA BAHAREVİ’NİN KONUĞU OLDU
DÜNYACA ÜNLÜ ESER “CİMRİ” BÜYÜKŞEHİR SAHNESİNDE
İŞİTME ENGELLİLERİN ELLERİ, SESLERİ OLACAK
VAROL YAŞAROĞLU CİNETALKS’TA KRAL ŞAKİR’İ ANLATTI
VI. TÜRK TIP DÜNYASI KURULTAYI İSTANBUL’DA
BAĞIRSAKLARIN UNUTKANLIĞI HASTALIK HABERCİSİ
HER 8 KADINDAN 1’İ RİSK ALTINDA
“BEBEKLERDEKİ DUDAK DAMAK YARIKLARININ GÖRÜLME SIKLIĞI ŞAŞIRTIYOR”

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR