39 yıl sonra ilk defa buluştular
1980-1981 yılları arasında Diyarbakır Devegeçidi Topçu Taburu 1’inci ve 2’nci bataryada vatani görevini yapan 25 kişi, 39 yıl sonra Ankara’da buluştu. Buluşmaya Türkiye’nin çeşitli illerinden katılan asker arkadaşları, komutanlarına içtima verip yemek duası etti.

22 Eylül 2019 - 14:00:13

Çıktı Al

Yorum (0)

1980-1981 yılları arasında Diyarbakır Devegeçidi Topçu Taburu 1’inci ve 2’nci bataryada vatani görevini yapan 25 kişi, 39 yıl sonra Ankara’da buluştu. Buluşmaya Türkiye’nin çeşitli illerinden katılan asker arkadaşları, komutanlarına içtima verip yemek duası etti.
1980-1981 yılları arasında Diyarbakır Devegeçidi’nde vatani görevlerini tamamlayan asker arkadaşları Ankara’da buluştu. Sosyal medya aracılığıyla arkadaşlarına ulaşan Veysel Ayar ve Ahmet Gözüm’ün organize ettiği buluşmada asker arkadaşlar eski günleri yad edip, kah güldüler kah hüzünlendiler. Aralarında bulunamayan arkadaşlarını da telefonla arayarak heyecanlarını paylaşan asker arkadaşları, öz çekim yapmayı da ihmal etmediler. 39 yıl önce askerlik yaptıkları dönemdeki komutanlarının gelmesiyle birlikte hazır ol vaziyetine geçen asker arkadaşları temsili bir içtima verdiler.
39 yıl önce Diyarbakır Devegeçidi’nde rütbeli asker olarak görev yapan Hasan Köylü, “Hepinizi ilk gördüğümde 20 yaşında fidan gibi delikanlılardınız. Aradan 39 sene geçti, biraz saçlar ağarmış, kilolar alınmış, dişler dökülmüş ama sizleri sağlıklı gördüm. Böyle bir toplantıyı yaptığınız için de çok memnun oldum” dedi.

“Sosyal medya üzerinden haberleştik”
Grubun toplanmasında büyük emekleri olan Ahmet Gözüm, “Burada gördüğünüz arkadaşların hepsi 1980 yılında birlikte askerlik yaptığımız arkadaşlarımız. Sosyal medya üzerinden haberleşerek bugünü belirledik. Sağ olsun tüm arkadaşlarımız katıldı. Arkadaşlarımızı çok özlemiştik. 39 yılın özlemi vardı. Sabah saatlerinde buluştuk. Önce Hacı Bayram Veli Türbesi’ni ziyaret ettik, daha sonra Muhsin Yazıcıoğlu’nun mezarını ziyaret ederek ‘Fatiha’larımızı okuduk. Daha sonra Ankara dışından gelen arkadaşlarımız Külliye’yi görmemişti, orayı ziyaret ettik. Birkaç tane tanıyamadığımız arkadaşımız oldu. İsimleri tanıtınca onları da hatırladık. Geçmiş anlarımızı yad ettik konuştuk” dedi.

“Bugün devletimiz istese askere hazırız”
Sivas Ticaret Borsasında Başkan Vekili olan ve 60/1 olarak asker yaptığını belirten Hilmi Gül, “39 yıl boyunca da arkadaşlarımın bir kısmıyla telefonla görüşüyorduk ama görüşme imkanımız olmamıştı. 39 yıl önce de sayın komutanıma tekmil veriyorduk. O zamanlar bugünleri düşünemiyorduk ama bugün o günleri düşünüyoruz. Biz asker doğduk, her zaman askere hazır olduğumuzun tekmilini verdik komutanımıza. 39 yıl önceden bir şey kaybetmediğimizi, bugün devletimiz istese her zaman askere hazır olduğumuzun ispatını yaptık. Sivas’tan el işi hediyesi getirdim arkadaşlarıma. Bugün 24 kişiyle başlayan toplantılarımızı 1’inci Tabur ve 2’nci Tabur olarak devam etmek istiyoruz. Unutamadığımız çok şey var” ifadelerini kullandı.

“Bu yükleri üzerimizden attığımız zaman ‘Eyvah bizim bir arkadaş grubumuz vardı’ dedik"
39 yıl önce askerlik yaptığı arkadaşlarından 3 tanesinin vefat ettiğini söylerken gözyaşlarına hakim olamayan Kaya Şimşek, “39 sene sonra asker arkadaşlarımızla buluştuk. Sağ olsunlar bizleri kırmadılar, geldiler. Emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim. Biz her zaman askeriz. Türk milleti olarak biz her zaman devletimizin, milletimizin uğruna can vermeye hazırız. Biz böyle yetiştik, böyle gördük. 18 ay askerlik yaptık. 18 ayda bizim topçu tugayı yeni kurulmuştu. O günün şartlarında biz çok emek harcadık o tugaya. Haklarımız helal olsun. Biz bu vatan için varız. O tugay yeni kurulduğunda toplarımız çamur içindeydi. Yağmur yağdığı zaman toplar ve obüsler çamura batıyordu. Tüm arkadaşlarımla dağlardan taşlar bulduk ve obüslerin altına koyduk yağmurdan, çamurdan koruduk. Bu anı hayal etmiyorduk, edemiyorduk. Her birimizin bir geçim sıkıntısı vardı. Kimimiz evliydi, çoluğumuz çocuğumuz vardı. Bu yükleri üzerimizden attığımız zaman ‘Eyvah bizim bir arkadaş grubumuz vardı’ dedik. 40 kişiye ulaştık. Burada şimdi 25 kişi var ama diğer arkadaşlar işleri olduğu için katılamadı. Bir dahaki sefere bu toplantıyı Sivas’ta yapmayı düşünüyoruz. Geleneksel hale gelecek” şeklinde konuştu.

“Veysel’le ölüme bile giderim”
60/3 tertip Veysel Ayar ve 60/3 tertip Ahmet Pala, birlikte nöbetçi çavuşluğunu yaptıklarını söylediler. 16 ay boyunca bir dilim ekmeği paylaştıklarını, hastalık dönemlerinde kollukları beraber tuttuklarını belirten asker arkadaşları, birbirlerinin yokluğunu belli etmediklerini dile getirdiler. Ahmet Pala, “Yeniden askerlik yapsak Veysel’le ölüme bile giderim” dedi. Veysel Ayar ise, “Şu an çağırsalar yine askerim” ifadelerini kullandı.

“Dolaplarımızın anahtarlarını birbirimize teslim ederdik”
Askerde altlı üstlü ranzaları paylaştıklarını söyleyen İsmail Demirel ve Haydar Avcı’nın üstte kimin yattığına dair yaptığı kısa sohbetten sonra eğlenceli anlar yaşandı. Onbaşı olanların üstte yattığına dair karara varılan sohbette iki arkadaş, “Arkadaşımla altlı üstlü yatıyorduk. Kardeş gibi 16 ayımız geçti. Birbirimizin arkadaşlığından memnunduk. Biz dolaplarımızın anahtarlarını birbirimize teslim ederdik. 39 yıl sonra da tekrar görüşmekten çok memnun olduk. Bizler sağ olduğumuz sürece bu samimiyet devam edip gidecek” dediler.
1980-1981 yılları arasında Diyarbakır Devegeçidi Topçu Taburu 1’inci ve 2’nci bataryada vatani görevini yapan asker arkadaşları, yemeğin ardından toplu fotoğraf çektirdi.
KAYNAK: İHA

Etiketler: GENEL,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Turistik Doğu Ekspresi ilk seferine başlıyor
Turistik Doğu Ekspresi, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla yarın saat 19.00’da tarihi Ankara Garı’nda gerçekleştirilecek törenle ilk seferine uğurlanacak.
28.05.2019
(Özel) Ünlü oyuncu Tahsin Taşkın’ın motor tutkusu
Taksim Meydanı’nda motor tutkunu bir arkadaşıyla buluşan sinema ve tiyatro oyuncusu Tahsin Taşkın vatandaşların ilgi odağı oldu. Arkadaşının motoruyla poz vermeyi de ihmal etmeyen sanatçı motorculara dikkatli sürmeleri konusunda çağrıda bulundu.
17.07.2019
Asırlık minyatür sanatını yaşatmaya çalışıyorlar
Trabzon Ortahisar Halk Eğitim Merkezi bünyesindeki Alacahan’da açılan kursta asırlık minyatür sanatı öğretiliyor. Bir dönemler Osmanlı Sarayları’nı süsleyen minyatürler günümüzde unutulmaya yüz tutsa da açılan kurslarla bu sanat yaşatılmaya çalışılıyor. Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle birlikte çıkan baskı makinaları minyatür sanatının işçiliğini büyük ölçüde azaltırken, diğer bir adı nakkaş olan bu sanatın camilerde gerçek nakkaş ustaları tarafından yapılmadığı kaydedildi.
22.05.2019
MSB:
MSB:"Fırat Kalkanı Harekât Bölgesinde 30 Nisan 2019 tarihinde PKK/YPG’li teröristlerin saldırısı sonucu bir kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, üç kahraman silah arkadaşımız ise hafif şekilde yaralanmıştır. Olay sonrası teröristlere ait belirlenen hedefler meşru müdafaa kapsamında bölgedeki ateş destek vasıtalarımızla ateş altına alınmıştır. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehidimize Allah’tan rahmet, kederli ailesine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Yüce Türk milletine başsağlığı ve sabır, yaralanan kahraman silah arkadaşlarımıza acil şifalar dileriz."
30.04.2019
4 bin alabalık yavrusu suyla buluştu
Rize’nin İkizdere ilçesinde kırmızı pullu alabalık neslini artırmak amacıyla 4 bin balık yavrusu dereye bırakıldı.
06.09.2019
Orman Genel Müdürlüğünden ‘Bodrum Yangını’ açıklaması
Orman Genel Müdürlüğünden Muğla’nın Bodrum ilçesindeki yangına ilişkin, “Bayır Mahalle mıntıkasında çıkan orman yangını, Orman Genel Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerimizin yoğun çalışmaları sonucunda, saat 19.30 itibari ile kontrol altına alınmıştır. Soğutma çalışmaları devam etmektedir” açıklaması yapıldı.
07.08.2019
TÜRK-ERMENİ İLİŞKİLERİ ULUSLARARASI SEMPOZYUMDA ELE ALINACAK
“TÜRKİYE’NİN YÜZDE 80’İ BEL AĞRISI ÇEKİYOR”
’50 YIL’ KİTABININ 76 YIL SONRA TIPKIBASIMI ÇIKARILDI
GEBELİKTE KUYRUK SOKUMU AĞRISINA DİKKAT
MEME KANSERİ FARKINDALIĞI İÇİN ‘KONTROLÜ EL’DEN BIRAKMA’ DİYECEKLER
SERENAD BAĞCAN ANKARALI DİNLEYİCİSİYLE BULUŞMAYA HAZIRLANIYOR
GENCO ERKAL “MERHABA” OYUNUYLA İKÜ’DE
HAREKAT BÖLGESİNDEKİ SAĞLIK PERSONELİ VE TEÇHİZAT YETERLİ
DÜNYADA 37 SANİYEDE BİR KİŞİ TROMBOZ’DAN ÖLÜYOR
13. BEYOĞLU SAHAF FESTİVALİ’NİN KAPANIŞI YAPILDI
ÇOCUKLAR NEDEN YALAN SÖYLER
PROF. DR. KONUKSEVEN: “DUYMANIZI SAĞLAYAN ODYOLOGLARI DUYUN”

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR