Kulak çınlamasında kişiye özel tedavi
Basit bir orta kulak enfeksiyonundan kaynaklanabileceği gibi, işitme kaybı, yüksek sese maruz kalma, yaşlılık, tansiyon problemleri, diyabet, çeşitli hastalıklar, ilaç yan etkileri, travmalar ve tümoral oluşumlar gibi pek çok durumdan kaynaklanabilen kulak çınlaması, kaynağı tespit edilerek kişiye özel tedavi edilebiliyor.

21 Eylül 2019 - 17:30:07

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Basit bir orta kulak enfeksiyonundan kaynaklanabileceği gibi, işitme kaybı, yüksek sese maruz kalma, yaşlılık, tansiyon problemleri, diyabet, çeşitli hastalıklar, ilaç yan etkileri, travmalar ve tümoral oluşumlar gibi pek çok durumdan kaynaklanabilen kulak çınlaması, kaynağı tespit edilerek kişiye özel tedavi edilebiliyor.
Medicana International Ankara Hastanesi İşitme, Konuşma ve Denge Ünitesi Uzman Odyolog Nur Baykal, tıptaki adı tinnitus olan kulak çınlamasını gerçekte akustik bir uyaran olmaksızın sürekli bir ses duyulması olarak tanımladı. Baykal çınlama hakkında, “Değişik tonlarda ve şiddetlerde olabilir, belirli durumlarda artma ve azalma gösterebilir. Basit bir orta kulak enfeksiyonundan kaynaklanabileceği gibi, işitme kaybı, yüksek sese maruz kalma, yaşlılık, tansiyon problemleri, diyabet, çeşitli hastalıklar, ilaç yan etkileri, travmalar ve tümoral oluşumlar gibi pek çok durumdan kaynaklanabilir. Çınlama kişilerde hayat kalitesini olumsuz etkileyerek ruh sağlığının bozulmasına ve psikolojik problemlere de yol açmaktadır” dedi.

Kulak Çınlamasında Kişiye Özel Uygulama
Kulak çınlamasının çeşitlerinin çınlamanın karakteristiğine ve şiddetine göre sınıflandırıldığını kaydeden Uzm. Ody Baykal, “Bu nedenle çınlamanın tedavisinde standart bir uygulamadan ziyade kişiye özel olarak ayarlanmalı. Çınlamanın hangi özelliğinin daha yoğun olduğu kişiden kişiye farklılık gösterir, bu nedenle çınlamanın tedavisinde standart bir uygulamadan ziyade kişiye özel olarak ayarlanmalı” ifadelerini kullandı.

Çınlamanın Sınıflandırılması
Çınlama karakteristiğine göre ele alındığında objektif ve sübjektif olmak üzere ikiye ayrıldığını belirten Baykal, ”Objektif çınlama, hem hastanın kendisi hem de dışarıdan duyulabilen çınlamalar bu grup genellikle damar ve ya kas hastalıklarına bağlı gelişebilmektedir. Sübjektif çınlama, kulak kaynaklı, metabolik ya da nörolojik bir hastalığın sonucu olarak hastanın kendisinden başka kimsenin duymadığı ses olarak tanımlanmaktadır.Kulak çınlamaları şiddetine göre değerlendirilmesinde ise özel testler ile çınlamanın şiddet seviyesinin belirlenmesi yoluyla yapılmakta, bu seviye hastanın çınlamasının minimum düzeyden maksimum düzeye 5 ayrı kategorinin hangi aşamasında olduğunu net bir biçimde ortaya koyması ile tanımlanmaktadır. Aynı seviyedeki çınlamanın verdiği rahatsızlık kişiden kişiye değişiklik göstermektedir, sesin nasıl algılandığı ve bu algının kişi tarafından nasıl değerlendirildiği rahatsızlık düzeyini etkileyen en önemli öğedir. Çünkü bu değerlendirmeler sempatik sinir sisteminin fazla uyarılmasına dolayısıyla çınlamanın daha yoğun algılanmasına gerginlik, anksiyete, konsantrasyon bozuklukları ve uyku problemleri gibi psikolojik sonuçların olmasına yol açabilmektedir” şeklinde konuştu.

Çınlama tedavisinde sınıflandırma oldukça önemli
Tedavi aşamasında değişik testlerle elde edilen sonuçların değerlendirilmesinin, kişinin çınlama nedenleri seviyelerinin detayları ile ortaya konulduğunu vurgulayan Baykal, şuları söyledi:
“Çınlama şiddet seviyesine göre belirli gıdalardan kaçınma, yüksek sesten korunma, kan dolaşımını arttırıcı tedaviler, radyo-frekans uyarıcıları ile sesleri alan dış tüy hücrelerine enerji akımının sağlanmasıyla maskeleme cihazlarının kullanılması, işitme kaybının eşlik ettiği durumlarda çınlama engelleyici işitme cihazlarının seçimi nöro-modülasyon tedavi yöntemleri ve gereken durumlarda bilişsel davranış yaklaşımları ile kişinin şikayet seviyesine göre çınlama tedavisi edilebilmektedir”
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Sağlık Bakanlığından bayram genelgesi
Sağlık Bakanlığı, sağlık hizmetlerinin çalışma günlerinde olduğu gibi Ramazan Bayramı’nda da kesintiye uğramadan eksiksiz sunulabilmesi için bir genelge yayınladı.
01.06.2019
Güneşin fazlası da azıda kansere yol açıyor
Havaların ısındığı ve yazın başladığı bugünlerde uzun bayram tatili nedeniyle sıcak bölgelere gidecek olanlar için Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof.Dr.Uğur Coşkun önemli uyarılarda bulundu.
28.05.2019
Bazı bakteriler mide kanserine karşı koruyor
Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof.Dr.Uğur Coşkun, Gunatthilake ve arkadaşları tarafından Eylül 2019’da ‘Scientific Reports’ dergisinde yayımlanan bir çalışmaya göre, “Helikobakter Pylorinin’ de aralarında olduğu bazı bakterilerin mide kanseri riskini arttırıyor. Buna karşın mide florasında bol miktarda Lactococus Lactis isimli bakteriyi bulunduran bireylerde ise mide kanseri riskinin daha düşük” dedi.
07.10.2019
Kişisel sağlık verileri koruma yönetmeliği yayımlandı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vatandaşların kişisel sağlık verilerinin korunması işlenmesi ve kaydedilmesi yönetmeliğinin Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesi sonrasında açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, "Mahremiyet düzeyi yüksek olan sağlık verilerinin erişimine kısıtlamalar getirilebilecek" dedi.
22.06.2019
Ani sinirlenmeler alzaymır belirtisi olabilir
Nöroşirurji Uzmanı Op. Dr. Kerem Bıkmaz, alzaymır belirtileri hakkında bilgi verdi. Op. Dr. Bıkmaz, ani sinirlenmelerin alzaymır belirtisi olabileceğini söyledi.
12.07.2019
Prof. Dr. Marsel Mesulam’a Eczacıbaşı Tıp Onur Ödülü
Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Tıp Ödülleri’nin 60’ıncı yılında ’tıp bilim’, ’tıp teşvik’, ’bilimsel araştırma destek ve tıp öğrencileri proje’ ödülleri de sahiplerini buldu. Bu seneki Tıp Onur Ödülü’nün sahibi Prof. Dr. Marsel Mesulam oldu.
09.10.2019
TÜRK-ERMENİ İLİŞKİLERİ ULUSLARARASI SEMPOZYUMDA ELE ALINACAK
“TÜRKİYE’NİN YÜZDE 80’İ BEL AĞRISI ÇEKİYOR”
’50 YIL’ KİTABININ 76 YIL SONRA TIPKIBASIMI ÇIKARILDI
GEBELİKTE KUYRUK SOKUMU AĞRISINA DİKKAT
MEME KANSERİ FARKINDALIĞI İÇİN ‘KONTROLÜ EL’DEN BIRAKMA’ DİYECEKLER
SERENAD BAĞCAN ANKARALI DİNLEYİCİSİYLE BULUŞMAYA HAZIRLANIYOR
GENCO ERKAL “MERHABA” OYUNUYLA İKÜ’DE
HAREKAT BÖLGESİNDEKİ SAĞLIK PERSONELİ VE TEÇHİZAT YETERLİ
DÜNYADA 37 SANİYEDE BİR KİŞİ TROMBOZ’DAN ÖLÜYOR
13. BEYOĞLU SAHAF FESTİVALİ’NİN KAPANIŞI YAPILDI
ÇOCUKLAR NEDEN YALAN SÖYLER
PROF. DR. KONUKSEVEN: “DUYMANIZI SAĞLAYAN ODYOLOGLARI DUYUN”

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR