Ülkü Ocakları’ndan “Çocuklar için Dede Korkut”
Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından "Çocuklar İçin Dede Korkut" isimli bir kitap yayımlandı. Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş, yayımlanan ilk kitabı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye takdim etti.

20 Eylül 2019 - 13:30:14

Çıktı Al

Yorum (0)

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından "Çocuklar İçin Dede Korkut" isimli bir kitap yayımlandı. Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş, yayımlanan ilk kitabı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye takdim etti.
Türk kültürünün Türk gençliğine tanıtılması için bu tür eserlerin önemli olduğunu ifade eden Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş, "Yakın geçmişte bulunan bir yazma eser içinde on üçüncü hikayesi keşfedilen ‘Dede Korkut Hikayelerini’ siz değerli çocuklarımızın anlayabileceği seviyede ‘Çocuklar İçin Dede Korkut’ ismiyle yayına hazırlayıp istifadenize sunmaktan dolayı Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı olarak hem büyük bir sevinç hem de büyük bir heyecan duyuyoruz" ifadelerini kullandı.
Dede Korkut Hikayelerinin Türk tarihinin ve Türk milletinin toplumsal yapısının daha iyi analiz edilmesi hususunda en büyük kaynaklardan biri olduğunu belirten Ateş, "Bu kitapta Oğuz Türklerinin sosyal hayatını, kültürel zenginliklerini, milli vasıflarını yansıtan on üç destansı hikaye yer almaktadır. Destansı bir üslup taşıyan ‘Dede Korkut Hikayeleri’ Türk toplumunun kültürel yapısının, değerler sistematiğinin, tarih boyunca yaşadığı büyük gelişim ve değişim süreçlerinin anlaşılması açısından, üzerinde ehemmiyetle durulması gereken bir cevherdir. Mehmet Fuat Köprülü, ’Bütün Türk edebiyatını terazinin bir gözüne, Dede Korkut’u diğer gözüne koysanız yine de Dede Korkut ağır basar’ şeklindeki sözleriyle bu eserin milli kültürümüz açısından taşıdığı kıymeti izah etmiştir" şeklinde konuştu.
Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı olarak çocukların sosyal, duygusal ve bilişsel gelişimlerine büyük önem verdiklerini kaydeden Ateş, “Yeni nesillerin zihnen ve ruhen yetkin bireyler olarak yetişmelerinin pedagojik usullere dayanan sistematik bir değerler eğitim süreci ile mümkün olduğunu düşünüyoruz. Dede Korkut Hikayeleri, değerler eğitimi açısından incelendiğinde derinliklerinde hazineler barındıran engin bir denizi andırmaktadır” ifadelerini kullandı.
“Dede Korkut Hikayeleri”nin çocukların milli, manevi ve insani değerlerle yetişmesi noktasında ve çocukların yetişmesinde önemli bir kaynak olduğunu bildiren Ateş, “Tabiat sevgisi, namus kavramı, vatanseverlik, cesaret, dayanışma, yardımlaşma, aile bireylerini koruma, büyüklere saygı, evlat sevgisi, başarıyı ödüllendirme, yiğitlik, bilgi paylaşımı, vefa, merhamet, zor durumdaki bir kişiye yardım etme, dürüstlük, alçak gönüllülük, fedakarlık, misafirperverlik, aile birliğine önem verme, adalet, hayırseverlik, dua ve ibadet etme gibi toplumsal yapımızın temel taşları olan milli, manevi, sosyal, ahlaki ve kültürel değerlerimizi görmek mümkündür. Dolayısıyla, ‘Çocuklar İçin Dede Korkut’ ismiyle yayına hazırladığımız bu eserin, yarının büyükleri ve geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın gelişimlerine önemli katkılar sağlayacağını düşünüyoruz” dedi.
Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı olarak milli kültürümüzü yansıtan en zengin numunelerden biri olan bu eserin çocuklar tarafından okunup anlaşılmasını, geçmişten beslenen sağlam bir gelecek fikrinin oluşması bakımından çok önemli bulduğunu söyleyen Ateş, "Şunu da ifade etmek gerekir ki sizler için hazırladığımız bu kitabın içerisinde Dede Korkut’un on üçüncü hikayesini bulunduran ilk çocuk yayını olması bizim için ayrı bir övünç kaynağıdır. Bu vesile ile Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı olarak çocuklarımız için yaptığımız yayınların hız kesmeden devam edeceğinin müjdesini vermekten de kıvanç ve gurur duyuyoruz. Bu önemli eserin sizlere ulaşması sürecinde vermiş olduğu desteklerden dolayı Türk gençliğini daima okumaya, araştırmaya ve sorgulamaya yönlendiren Devlet Bahçeli’ye sonsuz şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.
KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
ARISE filmi İstanbul galasıyla sinemaseverlerle buluştu
71. Cannes Film Festivali’nde15 dakikalık kısa filmi ‘Water-Su’ ile dikkatleri çeken yönetmen Tolga Okur ve arkadaşları bu kez bilim kurgu filmleri ARISE ile izleyicin karşısına çıktı.
15.06.2019
Ağaçları sanata dönüştürerek müzede sergiliyor
Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Trabzon’un Çaykara ilçesindeki Uzungöl’de turizmci Dursun Ali İnan tarafından ilginç taşlar ve ağaç köklerinden yapılan hayvan figürleri ile tarihi eserlerin yer aldığı ‘Uzungöl Dursun Ali İnan Müzesi’ bölgeye gelen turistlerin ilgisini çekiyor.
15.09.2019
Uluslararası Bodrum Bale Festivali’nin açılışını Bakan Ersoy yapacak
Türkiye’nin ilk ve tek bale festivali olan 17’nci Uluslararası Bodrum Bale Festivali’nin açılışını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yapacak. Dünyaca ünlü Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun yaşam öyküsü festivalin ilk eseri olarak 3 Ağustos akşamı tarihi Bodrum Kalesi’nde sahneye taşınacak.
01.08.2019
Artvinli genç piyanistlere İtalya’dan önemli davet
Artvin Gençlik Merkezi’nde piyano eğitimi alan öğrenciler İtalya’da Türkiye’yi temsil edecek. 12 genç piyanist Viva Rossini Klasik Müzik Festivali öncesi hazırlıklarını Hatila Vadisi Cam seyir terası ve Türkiye’nin en büyük Atatürk heykelinde çalışmalarını sürdürüyor.
05.08.2019
Maltepe Belediye Tiyatrosu’na yurtdışından çifte ödül
Maltepe Belediye Tiyatrosu’nun “Deli” isimli oyunu Ukrayna’nın en önemli festivallerinden 11. Kamenskoye Dnipropetrovski Tiyatro Festivali’nde “En Yenilikçi Yönetmen” ödülünü kazandı. Oyun, 21. Kherson Tiyatro Festivali’nde de sahne aldı ve Azerbaycan ve Rus dernekleri tarafından “Üstün Başarı Ödülü”ne layık görüldü.
28.05.2019
Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığından “Türk Masal Külliyatı Çalıştayı”
Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumuna bağlı Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığının özgün ve önemli çalışmalarından biri olan “Türk Masal Külliyatı-I (Türkiye Sahası) Projesi”ni kapsayan çalıştay 4 Mayıs tarihinde Bolu’da yapılacak.
03.05.2019
TÜRK-ERMENİ İLİŞKİLERİ ULUSLARARASI SEMPOZYUMDA ELE ALINACAK
“TÜRKİYE’NİN YÜZDE 80’İ BEL AĞRISI ÇEKİYOR”
’50 YIL’ KİTABININ 76 YIL SONRA TIPKIBASIMI ÇIKARILDI
GEBELİKTE KUYRUK SOKUMU AĞRISINA DİKKAT
MEME KANSERİ FARKINDALIĞI İÇİN ‘KONTROLÜ EL’DEN BIRAKMA’ DİYECEKLER
SERENAD BAĞCAN ANKARALI DİNLEYİCİSİYLE BULUŞMAYA HAZIRLANIYOR
GENCO ERKAL “MERHABA” OYUNUYLA İKÜ’DE
HAREKAT BÖLGESİNDEKİ SAĞLIK PERSONELİ VE TEÇHİZAT YETERLİ
DÜNYADA 37 SANİYEDE BİR KİŞİ TROMBOZ’DAN ÖLÜYOR
13. BEYOĞLU SAHAF FESTİVALİ’NİN KAPANIŞI YAPILDI
ÇOCUKLAR NEDEN YALAN SÖYLER
PROF. DR. KONUKSEVEN: “DUYMANIZI SAĞLAYAN ODYOLOGLARI DUYUN”

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR