STK gönüllüleri selde ölen ‘Cici Baba’ için basın açıklaması yaptı
İstanbul’daki sel felaketinde su dolan Unkapanı alt geçidinde hayatını kaybeden ‘Cici Baba’ lakaplı evsiz Sezai Güdek ile ilgili STK gönüllüleri basın açıklaması yaptı. Gönüllüler, evsizlerin daha iyi koşullarda hizmet alabilmeleri için yerel yönetimlere seslendi.

25 Agustos 2019 - 15:15:05

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
İstanbul’daki sel felaketinde su dolan Unkapanı alt geçidinde hayatını kaybeden ‘Cici Baba’ lakaplı evsiz Sezai Güdek ile ilgili STK gönüllüleri basın açıklaması yaptı. Gönüllüler, evsizlerin daha iyi koşullarda hizmet alabilmeleri için yerel yönetimlere seslendi.
17 Ağustos’ta İstanbul’da yaşanan sel felaketinde su dolan Unkapanı alt geçidinde ‘Cici Baba’ lakaplı evsiz Sezai Güdek hayatını kaybetmişti. Acı olayın ardından STK gönüllüleri basın açıklaması gerçekleştirdi. Taksim’de gerçekleştirilen basın açıklamasında gönüllüler, evsizlerin daha iyi koşullarda hizmet alabilmeleri için yerel yönetimlere seslendi. Basın açıklamasının ardından gönüllüler bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Ardından temsili olarak ‘Cici Baba’ anısına evsizlerin kendi eşyalarını taşımak için kullandıkları el arabasına çiçek bırakıldı.

“Cici Baba Sezai Gülek’i kaybetmenin acısı bizlerin olduğu kadar toplumun da acısıdır”
Grup adına açıklama yapan Nilgün Atılgan, “17 Ağustos 2019 Cumartesi günü İstanbul’da yoğun yağmurlar sonucu bir sel felaketi yaşandı. Birçok ev, iş yeri zarar gördü. Yetkililerin yetersiz müdahalesi tartışıldı, zarara uğrayan vatandaşlar isyan etti. Bu konu medyada geniş çapta yer aldı, günlerce tartışıldı. Ancak, 17 Ağustos Cumartesi günü ülkemiz adına utanç verici olan çok daha önemli bir olay yaşandı ve yetkililer bu konuda tamamen sessiz kaldı. Bu sel felaketinde Unkapanı köprüsü alt geçidinde yağmurdan korunmak için köprü altına sığınan bir evsiz dostumuz boğularak can verdi. Bizlerin ’Cici Baba’ olarak tanıdığı Sezai Gülek, 59 yaşındayken hayatını kaybetti. Evini ya da iş yerini su basmadı, çünkü yoktu. Eşyaları zarar görmedi, çünkü yoktu. Sahip olduğu tek şeyi kaybetti, kendi canını” diye konuştu.

“İnsan gibi yaşamak her bireyin hakkıdır, insan gibi ölmek de”
“İnsan gibi yaşamak her bireyin hakkıdır, insan gibi ölmek de” diyen Atılgan, ”İnsan gibi yaşamak her bireyin hakkıdır, insan gibi ölmek de. Bir evsiz insanımız yine insan gibi yaşayamadı; yine insan gibi ölemedi. Evsizler sokaklarda, parklarda, terk edilmiş yıkıntı binalarda ağır şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor. Aç kalıyor, üşüyor, tacize ve şiddete maruz kalıyor, hastalanıyor, hatta donarak ya da boğularak ölüyor. Evsizler görünmez değildir. Her gün yürüdüğünüz yolda, oturduğunuz parkta yaşıyorlar, görüyoruz, biliyoruz ve sahip çıkıyoruz. Yerel yönetimlerin ellerini taşın altına koyması şarttır. Kendi ilçesinde, kendi mahallesindeki ihtiyaç sahibini görmezden gelmek gibi bir lüksü bulunmamaktadır. Evsizlerin sadece donarak ya da boğularak öldüklerinde sesini duymak istemiyoruz. Kayıplar yaşandığında artık çok geç olmuş demektir. Cici Baba Sezai Gülek’i kaybetmenin acısı bizlerin olduğu kadar toplumun da acısıdır” dedi.
KAYNAK: İHA

Etiketler: GENEL,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Motosikleti önce test etti, sonra çalıp gitti
Şişli’de bir hırsız önce üzerine binerek test ettiği park halindeki motosikleti, arkadaşıyla birlikte çaldı. Hırsızların motosikletin kilidini kırarak çaldığı o anlar ise apartmanın güvenlik kamerasına saniye saniye yansıdı.
05.09.2019
2018 yılında 553 bin 202 kişi evlendi
Türkiye’de 2018 yılında yapılan evlilik sayıları illere göre ayrılırken, toplamda 553 bin 202 evlilik yapıldığı saptandı.
26.04.2019
Ankara için büyük iş birliği
Ankara’nın en önde gelen sivil toplum kuruluşlarını bünyesinde barındıran Ankara Kent Konseyi, Atatürk’ün Ankara’ya ilk geliş tarihi olan 27 Aralık kutlamalarında Ankara Kulübü ile iş birliği yapacak.
24.08.2019
Çerkes Sürgününde hayatını kaybedenler, Kartal’da anıldı
Kartal Belediyesi, 155 yıl önce 1,5 milyon Çerkes’in Çarlık Rusyası’ndan Osmanlı İmparatorluğu’na sürgün edilmesinin yıl dönümünde, yaşanan acıların hatırası için bir anma programı düzenledi.
22.05.2019
İstanbul’da kurban denetimi başladı
Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi canlı hayvanlar üzerindeki denetim hız kazandı. İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada İstanbul’a kara ve deniz yoluyla kurban hayvanlarının giriş yapacağı noktalar tamamen kontrol altına alınarak kurbanlıkların hijyenik koşullarda satılması ve kesim işlemlerinin gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Kuzey Marmara Otoyolu Riva mevkinde oluşturulan kontrol noktasında İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne bağlı Veteriner hekimler, Jandarma ekiplerinin desteğiyle Anadolu yakasından Avrupa yakasına geçmesi planlanan kurbanlıkları denetledi.
27.07.2019
Fatih’te bayrak asan vinç askıda kaldı
Fatih Karagümrük’te bayrak asmaya çalışan vincin taşıma sepeti, ağırlık yapınca vinç askıda kaldı. Yolun karşı tarafındaki caminin restorasyon iskelesine çakılan vinç nedeniyle iki şerit de kapanırken, 1 buçuk saatlik çalışmanın ardından yol açıldı.
12.06.2019
ÇENE ŞEKİLLENDİRMEDE ‘DİAMOND LİFT’ YÖNTEMİ
ŞAPKAYI, KIRMIZI PERDEYLE BULUŞTURAN DT ŞAPKA ATÖLYESİ
"ENERJİ İÇECEKLERİNDEKİ TAURİN, KAFEİN İLE BİRLEŞTİĞİNDE KANSERE SEBEP OLABİLİR"
KULAK ÇINLAMASINDA KİŞİYE ÖZEL TEDAVİ
KORKU, KAYGI, BASKI VE STRES KEKEMELİĞİ TETİKLİYOR
UZMAN DİYETİSYEN ELİF DEMİRCAN, ALZHEİMER’DAN KORUNMA YÖNTEMLERİNİ ANLATTI
(ÖZEL) TEL AVİV’DE YAZILAN OYUNU KOSOVALI YÖNETMEN ANKARA’DA SAHNELEYECEK
DEVLET OPERA VE BALESİ 2019-2020 SEZONUNU TANITTI
LİV HOSPİTAL, ‘2. CERRAHİ HEMŞİRELİĞİ ANKARA SEMPOZYUMU’NU GERÇEKLEŞTİRDİ
MLP CARE HASTA BAKIM HİZMETLERİ DİREKTÖRÜ GÜMÜŞ: "YAPAY ZEKAYLA ENTEGRE BİR DİJİTAL HEMŞİRELİK SÜRECİ GELİYOR”
ÜLKÜ OCAKLARI’NDAN “ÇOCUKLAR İÇİN DEDE KORKUT”
ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ BAŞKANLIĞINDA ŞEREF ÜYESİ SEÇİMİ

EN ÇOK OKUNANLAR