BAKAN KOCA’DAN "SAĞLIK ÇALIŞANINA ŞİDDET" AÇIKLAMASI
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, güvenli bir hizmet ortamının ve güçlü hasta-hekim iletişiminin önemli olduğunu vurgulayarak, “Yapılan yasal düzenlemeyle, artık sağlık çalışanına şiddet uygulayanlar hakkında şikâyete gerek kalmaksızın kolluk kuvvetlerince işlem başlatılacak ve salıverilmeden savcılığa sevk edilecektir” dedi.

23 Agustos 2019 - 17:00:12

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, güvenli bir hizmet ortamının ve güçlü hasta-hekim iletişiminin önemli olduğunu vurgulayarak, “Yapılan yasal düzenlemeyle, artık sağlık çalışanına şiddet uygulayanlar hakkında şikâyete gerek kalmaksızın kolluk kuvvetlerince işlem başlatılacak ve salıverilmeden savcılığa sevk edilecektir” dedi.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “İl yöneticilerine yönelik eğitim programı” kapsamında 81 il sağlık müdürü ve Bakanlık yetkilileriyle bir araya geldi.
Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Bakan Koca, il sağlık müdürlerine seslenerek, “Önemli olan sadece bilgi birliği değil, fikir birliği, gönül birliğidir. Hep birlikte aynı amaca doğru yürürsek hedefimize ulaşmış oluruz. Aslında Bakanlık merkez teşkilatıyla, taşra teşkilatıyla bir bütündür. Bu açıdan bakıldığında sizin başarınız aynı zamanda bizim başarımızdır. Bizim sorumluluğumuz da sizin sorumluluğunuzdur.Bu açıdan aynı heyecanı duymak, aynı hedefe kitlenmek, aynı yöne doğru koşmak zorundayız” diye konuştu.
Bulundukları makamların ağır sorumluluk gerektirdiğini söyleyen Koca, “Bakan olarak kendimi de dahil ederek ifade ediyorum, Genel Müdürlerimiz, Daire Başkanlarımız, siz il Müdürlerimiz birer makam işgal eden kamu görevlileri değil, kendimizi vatandaşımızın sağlığı için adanmış hizmetkarlar olarak görmek durumundayız. Lütfen kendinizi bu amaçla yola koyulmuş misyonerler olarak görün” şeklinde konuştu.
Halk sağlığını tehdit eden tüm unsurlar ile mücadele ederek ve halkın yaşam kalitesini yükseltecek tüm önlemleri alarak; sağlıklı bir toplum ile “Güçlü Türkiye” hedefine ulaşmak istediklerinin altını çizen Koca, Bakanlığın insanı temel alan bir sağlık politikası izlemeye devam edeceğini kaydetti.
Sağlıkta insan kaynaklarının yapılan planlamalar çerçevesinde hızla arttığının altını çizen Koca, bu alandaki eksikleri gidermek için çalışmaya devam ettiklerini belirterek, “Sayısı artan sağlık eğitim kurumları aracılığıyla bir taraftan sağlık insan gücü ihtiyacını karşılarken diğer taraftan Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu ile işbirliği yaparak sağlık eğitiminin kalitesini yükseltmeye çalışıyoruz.Göreve başladığımız ilk günlerde emekli hekim maaşlarında iyileştirme ve sağlık çalışanlarının fiili hizmet zammı konusunda somut adımlar attık. Kısa bir süre sonra Ek Ödeme Yönetmeliğinde değişiklik yaparak daha adil bir paylaşım sağlamayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.
Koruyucu ve temel sağlık hizmetlerinin öncelik verdikleri konulardan olduğunu söyleyen Koca, bir taraftan hastalıklardan korunmaya yönelik çalışmaları artırırken, diğer taraftan insanın olduğu tüm alanlarda sağlıkla ilgili tedbirler almaya devam edeceklerini ifade etti.
Zaman zaman istemedikleri olaylarla karşılaştıklarını söyleyen Koca, sağlık çalışanlarına uygulanan şiddete işaret ederek, “Yapılan yasal düzenlemeyle, artık sağlık çalışanına şiddet uygulayanlar hakkında şikâyete gerek kalmaksızın kolluk kuvvetlerince işlem başlatılacak ve salıverilmeden savcılığa sevk edilecektir. Ayrıca çalışanlarımızın ifadeleri iş yerlerinde alınacaktır” ifadelerini kaydetti.
Koca, il müdürlerinin şiddet konusunda bizzat takipçi olmaları talimatını vererek, güvenli bir hizmet ortamının ve güçlü hasta-hekim iletişiminin kendileri için öncelikli olduğunu vurguladı.

KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Hastane ortamı dışında yapılan saç ekimleri Türkiye’nin sağlık turizmini tehdit ediyor
İstanbul’da her gün binlerce bin saç ekimi yapılıyor. Saç ekimi yaptırmak için son dönemde özellikle Avrupalılar ülkemize geliyor. Uzmanlar da sağlık turizminde revaçta olan saç ekiminin doktorlar tarafından yapılması gerektiğine dikkat çekiyor. Ameliyathane standartlarını karşılamayan yerlerde yapılan başarısız uygulamaların sağlık turizmi için tehdit oluşturduğunu belirten Nişantaşı Hastanesi Uzm. Dr. Yusuf Topal, hastane ortamında yapılmayan saç ekimi uygulamaları sebebiyle Türkiye’nin sağlık turizmindeki itibarının zedeleneceğine dikkat çekiyor.
28.06.2019
Türk Dermatoloji Derneğinin “ben taraması” hayat kurtarıyor
Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu, ”Bizim, ‘çirkin ördek yavrusu’ dediğimiz ve ileride melanom hastalığına dönüşebilecek benleri tespit etmeye çalışıyoruz” dedi.
30.05.2019
TÜSEB Başkanlığına mühendis bilim insanı görevlendirildi
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) Başkanı olarak görevlendirilen Prof. Dr. Adil Mardinoğlu, enstitünün İstanbul yerleşkesinde düzenlenen devir teslim töreniyle görevine başladı.
28.05.2019
TÜSEB’den yenilikçi ilaç geliştirme stratejik ar-ge proje çağrısı
Başkanlığını Prof. Dr. Adil Mardinoğlu ve Genel Sekreterliğini Prof. Dr. Hasan Türkez’in yaptığı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) tarafından yeni yönetim döneminde başlatılan yenilikçi ve ürün odaklı proje çağrılarına bir yenisi daha eklendi.
03.09.2019
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Yoğun bakımda tedavi gören hastalar, hastane yönetiminin ve sorumlu hekimin belirleyeceği koşullar çerçevesinde ziyaret edilebilecek" dedi.
09.07.2019
Yaşamaz denen Poyraz bebek ilk doğum gününü, hayatını kurtaran doktorla kutladı
Doğum sonrasında Hipoplastik Sol Kalp Sendromu teşhisi konan ve hayati tehlikesi bulunan minik Poyraz üç günlük ve yedi aylıkken geçirdiği ameliyatlarla sağlığına yeniden kavuştu. Şimdilerde dişleri çıkan ve emeklemeye başlayan Poyraz bebek, ilk doğum gününü hayatını kurtaran doktoruyla beraber kutladı.
25.07.2019
ÇENE ŞEKİLLENDİRMEDE ‘DİAMOND LİFT’ YÖNTEMİ
ŞAPKAYI, KIRMIZI PERDEYLE BULUŞTURAN DT ŞAPKA ATÖLYESİ
"ENERJİ İÇECEKLERİNDEKİ TAURİN, KAFEİN İLE BİRLEŞTİĞİNDE KANSERE SEBEP OLABİLİR"
KULAK ÇINLAMASINDA KİŞİYE ÖZEL TEDAVİ
KORKU, KAYGI, BASKI VE STRES KEKEMELİĞİ TETİKLİYOR
UZMAN DİYETİSYEN ELİF DEMİRCAN, ALZHEİMER’DAN KORUNMA YÖNTEMLERİNİ ANLATTI
(ÖZEL) TEL AVİV’DE YAZILAN OYUNU KOSOVALI YÖNETMEN ANKARA’DA SAHNELEYECEK
DEVLET OPERA VE BALESİ 2019-2020 SEZONUNU TANITTI
LİV HOSPİTAL, ‘2. CERRAHİ HEMŞİRELİĞİ ANKARA SEMPOZYUMU’NU GERÇEKLEŞTİRDİ
MLP CARE HASTA BAKIM HİZMETLERİ DİREKTÖRÜ GÜMÜŞ: "YAPAY ZEKAYLA ENTEGRE BİR DİJİTAL HEMŞİRELİK SÜRECİ GELİYOR”
ÜLKÜ OCAKLARI’NDAN “ÇOCUKLAR İÇİN DEDE KORKUT”
ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ BAŞKANLIĞINDA ŞEREF ÜYESİ SEÇİMİ

EN ÇOK OKUNANLAR