Reklam
Çavuşoğlu: 'Bu gerginlikten endişe duyuyoruz'
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Pakistan ile Hindistan arasında artan gerilime ilişkin, "Biz tabii ki bu gerginlikten dolayı endişe duyuyoruz ve taraflara da sağduyu, itidal çağrısında bulunmak istiyoruz. Tırmandırmaya yol açacak adımlardan kaçınılması gerekiyor" dedi.

27 Subat 2019 - 13:55:05

Çıktı Al

Yorum (0)

Dışişleri Bakanı Mevlüt çavuşoğlu, Hindistan ile Pakistan arasında artan gerileme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Keşmir'de artan gerginlikten sonra Pakistan ile Hindistan arasında da gerginliğin arttığını anımsatan çavuşoğlu, Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi'nin bu konudaki gelişmeleri kendisine aktardığı bilgisini verdi. Sabah Türkiye saati ile 6 gibi konuları değerlendirdiklerini belirten çavuşoğlu, bilgilendirdiği için Pakistanlı mevkidaşına teşekkür etti.

"üzerimize düşeni yapmaya hazırız" 
"Biz tabii ki bu gerginlikten dolayı endişe duyuyoruz ve taraflara da sağduyu itidal çağrısında bulunmak istiyoruz" diyen çavuşoğlu, tırmandırmaya yol açacak adımlardan kaçınılması gerektiğini vurguladı. Bu gerginliğe yol açan esas problemin Keşmir problemi olduğunu aktaran çavuşoğlu, "Keşmir problemi yıllardır çözümü dondurulmuş bir ihtilaftır ama sık sık da iki ülke arasında gerginliğe yol açıyor. Dolayısıyla Keşmir probleminin bir an önce uluslararası hukuk ve Birleşmiş Milletler kararı çerçevesinde çözülmesi gerekiyor ki iki ülke arasında sürekli gerginliğe yol açan bir problem ortadan kalksın. Bu Keşmir halkı için de çok önemlidir. Türkiye olarak gerginliğin azaltılmasında ve Keşmir problemi dahil bu problemlerin çözümünde her zaman katkı yapma arzusundayız ve bundan sonra bu süreçte üzerimize düşeni yapmaya hazırız" ifadelerine yer verdi ve bunu Pakistan'a bu sabahki görüşmede ilettiğini söyledi.

"Gerginlikten Afganistan'da etkileniyor" 
İki ülke arasındaki gerginliğin Afgan sürecine yansıması olacağı iddialarını değerlendiren çavuşoğlu, "Buradaki gerginlik Afganistan'ı da, Afganistan sürecine de bazen etki yapıyor. Bir yerde gerginlik varsa sadece iki ülke arasında ya da Keşmir ile sınırlı kalması mümkün değil. Bölgeye de yansıyor, hepimize yansıyor, şu anda tüm dünya buraya kilitlenmiş durumda. Ama biz Afganistan sürecini tabii ki farklı tutuyoruz ve Pakistan'ın Afganistan'daki terör probleminin çözümüne yönelik son zamanlarda oynadığı yapıcı rolü de takdirle karşılıyoruz. Esasen Pakistan'da bu terör tehdidinden ve saldırılarından çok çekmiş bir ülkedir. Biz özellikle Afganistan sürecine ivme kazandırmak için şu anda Asya'nın Kalbi -İstanbul Süreci'ne eş başkanlık yapıyoruz. Bu toplantıya inşallah seçimlerden sonra Cumhurbaşkanımızın uygun göreceği bir zamanda gerçekleştireceğiz. Bu marja 'Türkiye Pakistan ve Afganistan üçlü Zirve'yi de gerçekleştireceğiz" açıklamasında bulundu. 

çavuşoğlu, Afganistan'ın birçok zorluk çektiğini, dolayısıyla komşu iki ülkenin arasındaki gerginlikten etkilenmemesi gerektiğini belirterek, Türkiye olarak bu konuda hassas olunduğunu aktardı.


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Şule Çet davasında istenen cezalar belli oldu
Şule Çet’in şüpheli ölümüne ilişkin davada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, sanık Çağatay Aksu’nun "kasten öldürme", "cinsel saldırı" ve "hürriyeti yoksun bırakma" suçlarından müebbet hapis ve 39 yıla kadar hapsini istedi. Sanık Berk Akand’ın ise sanık Aksu’ya tüm suçlarda yardım ettiğini belirten savcı, Akand’ın 31 yıla kadar hapsini talep etti.
20.11.2019
Borsa ilk yarıda yükseldi
Borsa İstanbul, günün ilk yarısında yüzde 0,12 arttı.
20.11.2019
2020 Merkezi Yönetim bütçe görüşmeleri
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Yurt içi terörist sayısı da 2016’dan bugüne azalış trendine girmiş, 2 bin 500’lü seviyelerden bu ay itibarıyla 550’li rakamlara gerilemiştir’’ dedi.
20.11.2019
Serbest piyasada altın fiyatları
Serbest piyasada 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 271,20 lira oldu.
20.11.2019
Şule Çet’in şüpheli ölümüne ilişkin davada ara kararını açıklayan mahkeme, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek, davayı 4 Aralık 2019’a erteledi.
Şule Çet’in şüpheli ölümüne ilişkin davada ara kararını açıklayan mahkeme, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek, davayı 4 Aralık 2019’a erteledi.
20.11.2019
İlkkan Deniz Şahin:
Başkent ekibi Gençlerbirliği altyapısından yetişen ve bu sezon ABD’de Wesleyan Üniversitesi’yle konferans şampiyonluğu yaşayan genç kaleci İlkkan Deniz Şahin, A Milli Takım’da forma giymeyi hayal ettiğini söyledi.
20.11.2019
İSRAİLLİ BESTECİ YİNON MUALLEM’DEN MALTEPE’DE “BARIŞ” KONSERİ
OZAN ALİ KIZILTUĞ TÜRKÜLERLE ANILDI
ERKEN DOĞAN EDİZ BEBEK KÖR OLMAKTAN LAZER TEDAVİSİYLE KURTULDU
“1. ÜMRANİYE KİTAP FUARI” KAPILARINI ZİYARETÇİLERE AÇTI
BAKAN ERSOY İL MÜDÜRLERİ KOORDİNASYON TOPLANTISINA KATILDI
KADINLARIN BÜYÜK KORKUSU HAKKINDA EFSANELER VE GERÇEKLER
OZAN ALİ KIZILTUĞ TÜRKÜLERLE ANILDI
(ÖZEL) BAĞCILAR ADSH’DE AYDA 10 BİN DOLGU, 9 BİN PORSELEN DİŞ KAPLAMASI YAPILIYOR
"KARIN AĞRISININ SEBEBİ KANSER OLABİLİR"
“ANADOLU KADINLARI BİR BâCIYâN-I RûM HİKAYESİ” İSTANBUL’DA SAHNELENECEK
(ÖZEL) OMURİLİK FELCİ GEÇİREN TERÖR MAĞDURU ADAM ROBOTİK CİHAZ İLE AYAĞA KALKTI
TATİLLERE REHBER; ALPER TEKBAŞ’IN ‘TATİL TADINDA KALIN’ KİTABI RAFLARDA

EN ÇOK OKUNANLAR