Reklam
BAHÇEDEN SOFRAYA
Trabzon’un Akçaabat İlçesi Ziraat Odası Alsancak Mahallesinde kurduğu eğitim serası ile tarlada üretime katkı sunmak için organik ürünler yetiştiriliyor

10 Temmuz 2019 - 16:10:58

Çıktı Al

Yorum (0)

Trabzon’un Akçaabat ilçesinde ilçe ziraat odası, sera ve tarla ile organik ürünler yetiştiriyor. Akçaabat Ziraat Odası Başkanı Mustafa Hikmet Eyüpoğlu, ziraat mühendisleri ile tarlayı ziyaret ederek, üretimle ilgili bilgi aldı. Bahçe ve seranın yapımında destekleri olan Akçaabat Ziraat Odası Başkanı Mustafa Hikmet Eyüpoğlu, bahçede domates, salatalık, biber, kivi, mısır gibi tarım ürünleri yetiştirdiğini söyledi. Akçaabat Ziraat Odası Başkanlığı görevine geldiği günden itibaren ziraat mühendisleri ile sürekli arazide olduklarını ifade eden Eyüpoğlu, eğitim ve uygulamalarla çalıştıklarını belirtti. Eyüpoğlu, “Kivi bahçemiz ve uygulama seramızda, hem de açık alanda sebze üretimi alanında uygulamalar yapıyoruz. Kivi bahçesinde mükemmel bir verim var. Tarım danışmanlarımız çiftçilerimizle alanlarda sürekli uygulama yapıyorlar. Uygulamanın neticesinde de verim alıyoruz. Uygulama seramızda domates üretimi yapılıyor. Serada ki domatesleri okul öğrencileri ile eğitimini yaptık. Daha sonra isteyen çiftçilerimizi kendi araçlarımız ve imkanlarımızla buraya getirip uygulamayı gösterdik” dedi.
Eyüpoğlu, “İlçemizde eğitim görev öğrencilerimizi yıl içerisinde bahçeye getirerek onlarla birlikte domates salatalık ve sebzeler diktik. Öğrencilerimizin toprakla tarımla iç içe olmasını sağlamak için onlarla dikmiş olduğumuz ürünleri birlikte hasat ettik. Burada amacımız genç nesilleri bilgisayar tablet ve teknoloji ile olan bağımlılığı koparıp toprak tarım ve doğa ile iç içe bir yaşama özendirmek. Akçaabat Ziraat Odası olarak 2019 yılını üretim için çalışıyoruz sloganı ile tüm çiftçilerimizi aynı emek ve çaba ile tarımsal teknolojileri kullanarak üründen elde ettikleri geliri ve yaşam seviyelerini arttırmayı hedefliyoruz bu bağlamda yıl içerisinde 4 Ziraat Mühendisimiz Ve 1 fındık eksperimiz ile Akçaabat'ta tarımsal danışmanlık hizmeti verdiğimiz 360 çiftçimizin bahçesine resmi olarak sürekli ziyaretleri yapıyoruz. Bunun yanında kurumumuzdan danışmanlık hizmeti talep eden seracılar çilekçiler fındık yetiştiricileri ve talepte bulunan bütün çiftçilerimize bizzat arazilerine giderek birlikte ekim planlamaları yapıyoruz. Akçaabat tütün üretiminden gelen tarımsal tecrübesi ile bölgenin en büyük sebze ve meyve yetiştiricisi bu tecrübeyi doğru bir şekilde yönlendirerek bölgenin en kaliteli sebzelerini bizler yetiştiriyoruz” şeklinde konuştu.
Bahçelerde fındık ve kivi fidesi yetiştirdiklerini de dile getiren Eyüpoğlu, “Fındık fidesini kendi seramızda 2 yıl yetiştirip 5 yılda verime geçiyor. 2 yılı oradan kazanıp 3 yılda verimi bahçede elde etmeye çalışacağız. Açık alanda sebze üretimi için bahçe oluşturduk. Orada da açık alanda damıtma sulama sistemi ile uygulama yapılıyor. Uygulama yaparak neticeleri hep birlikte takip ediyoruz. Akçaabat’ta ki üretime katkı sağlayacağız. İlçemiz 123 bin nüfusu olan bir ilçe. Nüfusumuzun 50 bini kırsalda yaşıyor. Nüfusu burada tutmamız lazım. Bunun için de çiftçilerimizin kazançlarını bahçelerden sağlaması gerekiyor. Bunun için de uğraş veriyoruz. Akçaabat’ta üretimi artırabilmek için elimizden ne geliyorsa yapıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Çiftçi Selahattin Sönmez, “Akçaabat Ziraat Odası başkanına destekleri için teşekkür ediyorum. Köylerde yaşayan insanlar kendi yeteneği ile bahçesinde bir şeyler yapması lazım. Bizim örnek olmamız lazım. Gelecek nesillere yardımcı olmamız lazım. Başkanımızdan çok memnunum. Onla güzel işler yaptık. İnsanlar bilgisini paylaşacak. Biz köylerde yerli üretime destek olarak ülkemizin ekonomisine katkı sağlayacağız. Burada ki ürünlerin hepsi organik ürünler” diye konuştu.


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Pirinççi köyündeki öğrencilere ücretsiz servis
Eyüpsultan Belediyesi, Yukarı Pirinççi köyünde yaşayan öğrencilere okula daha rahat gidebilmeleri için 2 adet okul servisi sağladı.
11.10.2019
TCMB reeskont ve avans işlemlerinde faiz oranını düşürdü
Merkez Bankası, reeskont ve avans işlemlerinde faiz oranını düşürdü.
11.10.2019
Altındağ’da dualar Türk ordusu için
Altındağ’da vatandaşlar, Barış Pınarı Harekâtı’nda ordumuzun sağlık ve başarısı için düzenlenecek dua gecesinde bir araya gelecek.
11.10.2019
Fındık üreticisi fındığını 16 lira yerine 60 liradan satmanın yolunu buldu
Giresun’un Tirebolu ilçesinde Ziraat Odası tarafından kurulan ve fındık üreticisinin hizmetine sunulan entegre tesis sayesinde üreticiler fındığını katma değerli ürünler haline getirerek serbest piyasada 16 lira yerine 60 liradan satıyor.
11.10.2019
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg,  Dolmabahçe Ofiste Bakan Çavuşoğlu tarafından karşılandı
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmek üzere Dolmabahçe’ye geldi. Genel sekreter Stoltenberg, burada bakan Çavuşoğlu tarafından karşılandı.
11.10.2019
Öğrenciler projeleriyle kansere çare bulacak
Her yıl Brezilya’nın Novo Hamburgo şehrinde gerçekleşen Mostratec Bilim Olimpiyatları’nın 2019 finallerinde Türkiye’yi temsil edecek olan Doğa Koleji öğrencileri bir kez daha Brezilya yolcusu oluyor. Öğrenciler geliştirdikleri projelerle kansere çare bulacak.
11.10.2019
İSRAİLLİ BESTECİ YİNON MUALLEM’DEN MALTEPE’DE “BARIŞ” KONSERİ
OZAN ALİ KIZILTUĞ TÜRKÜLERLE ANILDI
ERKEN DOĞAN EDİZ BEBEK KÖR OLMAKTAN LAZER TEDAVİSİYLE KURTULDU
“1. ÜMRANİYE KİTAP FUARI” KAPILARINI ZİYARETÇİLERE AÇTI
BAKAN ERSOY İL MÜDÜRLERİ KOORDİNASYON TOPLANTISINA KATILDI
KADINLARIN BÜYÜK KORKUSU HAKKINDA EFSANELER VE GERÇEKLER
OZAN ALİ KIZILTUĞ TÜRKÜLERLE ANILDI
(ÖZEL) BAĞCILAR ADSH’DE AYDA 10 BİN DOLGU, 9 BİN PORSELEN DİŞ KAPLAMASI YAPILIYOR
"KARIN AĞRISININ SEBEBİ KANSER OLABİLİR"
“ANADOLU KADINLARI BİR BâCIYâN-I RûM HİKAYESİ” İSTANBUL’DA SAHNELENECEK
(ÖZEL) OMURİLİK FELCİ GEÇİREN TERÖR MAĞDURU ADAM ROBOTİK CİHAZ İLE AYAĞA KALKTI
TATİLLERE REHBER; ALPER TEKBAŞ’IN ‘TATİL TADINDA KALIN’ KİTABI RAFLARDA

EN ÇOK OKUNANLAR